Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Účet za pomalé soudy: téměř 5 milionů korun

Luděk Navara

Letošní rok je zatím "nejčernější" v historii: Česko v něm prohrálo u Evropského soudu 18 sporů. Státní pokladnu to bude stát 4 miliony 700 tisíc korun. V této částce jsou i výdaje na osm mimosoudních vyrovnání, na něž stát přistoupil, aby se vyhnul dalším porážkám.

Je to špatná zpráva pro státní rozpočet, ale i špatný obrázek o práci české justice. Celková částka, kterou dostanou čeští občané jako satisfakci, že se nedomohli práva, totiž letos činí téměř pět milionů. "Díky úrovni české justice dopadají škody na všechny občany, kteří platí daně," říká Josef Havelka, který letos ve Štrasburku získal odškodnění za spor, který se táhl od roku 1995. Muž žádal peníze za zbořený hotel v Desné na Liberecku. "Podle mne je ale úroveň české justice ještě horší, do Štrasburku se totiž dostává jen část sporů. Ne všichni mají dost vytrvalosti to dotáhnout do konce," dodal Havelka.

Ministerstvo spravedlnosti si uvědomuje, že situace v české justici je neúnosná, a chystá řadu opatření. Jedním z nich je posílení počtu soudců tam, kde chybějí, ale i nový zákon, který umožní vymáhat škodu od soudců, kteří ji například způsobí svými průtahy. Jenže podle očekávání se situace hned tak nezlepší. "Obávám se, že dosavadní trend bude pokračovat," řekl zmocněnec pro Evropský soud Vít Schorm.

U Evropského soudu ve Štrasburku totiž leží stovky dalších stížností, které zatím nepřišly na řadu. A to ještě mnohé stížnosti byly odmítnuty. To je případ Josefa Čapského z Prahy, který se soudí s bývalou manželkou o družstevní byt v Praze. Pro něj představoval po letech sporů štrasburský soud poslední naději. "Lidé si myslí, že tamní soud za ně všechno vyřeší. Vzhlížejí k němu," říká Čapský. "Moje zkušenost s ním je ale stejná jako s těmi českými. Na otázky, proč moji stížnost vyřešili tak, jak vyřešili, mi nikdo neodpověděl. Prostě se o tom se mnou vůbec nebavili," tvrdí.

Avšak jediný český soudce u Evropského soudu Karel Jungwiert si myslí, že česká justice v počtu prohraných sporů se Štrasburku na tom není tak špatně. "Při srovnání s ostatními státy lze říci, že Česká republika představuje jakýsi průměr," říká. Ale i on připouští, že česká justice je pomalá. "Podle mého soukromého názoru je největším problémem délka řízení, případně úplná nečinnost soudců v prvních měsících po podání žaloby," dodává Jungwiert.

Evropský soud navíc v některých případech nařídil odškodnění za průtahy, ale podstatu sporu nevyřešil. To je případ Jarmily Houfové, která vede několik restitučních pří o nemovitosti na Zlínsku. "Nežalovala jsem průtahy, jde mi o vydání nemovitostí. Toho jsem zatím nedosáhla, i když se všude psalo, že jsem se Štrasburku vyhrála," uvedla Houfová.

(MFDNES)Zpátky