Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Záhada českého „doktora Mengeleho“

Luděk Navara

Tajný dokument popisuje, jak lékař v 50. letech prováděl brutální pokusy na vězních. Na první pohled je ten případ podobný příběhu osvětimského masového vraha Josefa Mengeleho, který se „proslavil“ pokusy na vězních koncentračního tábora. Lékař Bohuslav Čížek také prováděl pokusy na živých vězních, ale pro změnu v padesátých letech v komunistickém Československu.

Alespoň tak jeho jednání popisuje zvláštní (a tajná) zpráva ministerstva vnitra z roku 1961: „Bylo objektivně zjištěno, že MUDr. Čížek dělal pokusnictví na lidech tím, že prováděl neindikované, nebezpečné nebo nepříjemné zákroky, jako odčerpávání mozkomíšního moku, žaludečních šťáv...“ píše se v dokumentu nalezeném nedávno ve Státním ústředním archivu v Praze.

Je to zatím nejobsáhlejší dokument, který dosvědčuje to, co se obecně dávno tuší: že komunistický režim prováděl přísně tajné zdravotní experimenty na vězních. Policie okamžitě zahájila šetření, ale bez výsledku. Ukázalo se, že lékař je po smrti a svědci chybí. Mnozí z vězňů naopak vypovídali velmi přesvědčivě v jeho prospěch. „Případ jsem odložila pro nedostatek důkazů,“ řekla vyšetřovatelka Jiřina Novotná.

Policie se však nyní rozhodla případ zveřejnit, aby získala další možná svědectví.

(MFDNES)Zpátky