Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Dej mládeži majetek

Marek Pokorný

Koncem loňského roku (2004 – pozn. red. CS-magazínu) nenápadně proběhlo poslední kolo dělení mnohamiliardového majetku patřícího svého času komunistické mládežnické organizaci – Socialistickému svazu mládeže. Jak se již stalo zvykem, jeho velkou část opět nedostaly spolky pracující s dětmi a mládeží. Místo toho jej likvidátor Pavel Žák tajně a pod cenou prodal podivným firmám – a to mnohdy i ten, který poslanci či vláda již přidělili konkrétním mládežnickým společnostem.

Případ se dostal na veřejnost počátkem prosince. Tehdy Junák, kterému měsíc předtím sněmovna na základě červencového výnosu vlády přiklepla pozemek v Přísečné u Českého Krumlova, zjistil, že parcela od září patří neznámé a nově založené firmičce T-Report. Případ bije do očí: likvidátor prodal pozemek, kde skauti měli mít turistickou základnu, za dvě koruny na metr čtvereční, když sousední pozemky realitní agentury prodávají zhruba 400krát dráž až po 800 korunách. Během dvou týdnů se objevily další čtyři podobné případy – například ve Znojmě, kdy fond prodal budovu na hlavním náměstí za milion korun firmě Communication design a ta ji vzápětí nabídla k prodeji za rovný desetinásobek. O dům již přitom delší dobu usilovala radnice.

Poslanci vzápětí týden před Vánocemi požádali vládu o okamžité odvolání likvidátora. Bylo to ale již jen prázdné gesto: Žákovi mandát tak jako tak končil posledního prosince.

K podobné situaci přitom nemuselo vůbec dojít. Varovných signálů o podivném dění ve fondu bylo dost: likvidátor například před třemi lety prodal i přes zákaz tehdejšího ministra financí ve zmanipulované dražbě knižní nakladatelství Mladá fronta. Několik kontrol ministerstva financí taky prokázalo neprůhledné obchody se společností AGM – firmou, které Žák před svým příchodem do funkce likvidátora šéfoval (současný ředitel AGM Petr Kučera zase pro změnu předtím seděl v křesle ředitele fondu). A teď ji na jedné straně prakticky bez kontroly pověřil správou svazáckého majetku a na druhé jí prominul milionové dluhy. Ministerstvo financí likvidátorovi odmítlo vyplácet odměnu a letos v létě na něj dokonce podalo trestní oznámení. Na likvidátora si navíc stěžovaly mládežnické organizace, že předávání majetku záměrně zdržuje – některé převody, o nichž rozhodla sněmovna před dvěma lety, dodnes neuskutečnil.

Poslance to však nechávalo klidnými. „Neměli jsme konkrétní důkazy,“ opakuje navzdory citovaným skutečnostem místopředsedkyně sněmovního podvýboru pro mládež Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Místo „nedostatku důkazů“ vysvětluje Žákovu neotřesitelnou pozici spíše pohled na majetek, který se za dobu likvidace přerozdělil: nejvíce ho s ohledem na počet svých členů dostaly mládežnické odnože dvou nejsilnějších politických stran – Mladí sociální demokraté a odnož ODS Mladí konzervativci. O tom, jak brali poslanci svoji práci vážně, svědčí ještě jeden fakt: když nově zvolený předseda výboru pro mládež Josef Smýkal loni počátkem listopadu kvůli katastrofálním zjištěním v Žákově instituci svolal schůzi výboru, z deseti členů se dostavil jediný. Je ale fakt, že v prosinci se poslanci konečně probudili a těsně před Vánoci podali na likvidátora trestní oznámení pro porušení povinností při správě cizího majetku – podobně jako předtím ministerstvo financí a znojemská radnice.

Likvidátor Žák nyní na jakýkoli pokus o kontakt nereaguje a na zaslané otázky médií či poslanců neodpovídá. Je přitom pravděpodobné, že počet nemovitostí, které likvidátor pod rukou prodal, bude mnohem vyšší než v úvodu zmíněných pět. Junáci totiž mezi svátky zjistili, že Žák například prodal i lukrativní budovu na Francouzské třídě v Praze – a opět firmě Communication design. „Když jsme přitom o dům na Francouzské usilovali, řekl nám, že nejde prodat, protože je o něj soudní spor,“ říká Josef Výprachtický z vedení Junáka.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky