Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Policisté přistiženi na straně zločinců

Jakub Pokorný

Objevuje se stále více případů, kdy vysoce postavení policejní důstojníci spolupracovali se zločinci. Jeden z elitních policejních týmů, zaměřený na násilníky, má být zrušen. Za touto včerejší (20. 12. 2004 - pozn. red. CS-magazínu) zprávou se podle neoficiálních informací skrývá podezření, že samotní policisté byli napojení na organizovaný zločin.

Pražský podnikatel Michal Martinec, který byl unesen gangem Davida Berdycha, přišel před časem únos ohlásit pražskému detektivovi Petru Koňaříkovi. Později se ukázalo, že se hlásil přímo komplicovi únosců. Podobná zkušenost se přitom mohla přihodit i dalším obětem. Inspekce ministra vnitra totiž letos odhalila další policejní důstojníky, kteří se podíleli na závažných zločinech.

Rozprášený elitní útvar

Vedení policie včera potvrdilo překvapivou informaci, že zruší kvůli "reorganizaci" jeden z nejlepších týmů detektivů, který má, odbor násilí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ten byl v patách například důchodci, který kladl bomby na koleje a k památníkům.

Podle jednoho z důstojníků policejního prezidia se však specializovaný odbor násilí "rozpouští" proto, že se ukázalo, že klíčoví lidé z tohoto odboru selhali. Jmenovitě to byl třeba policista Petr Vojtěchovský. Ten údajně slíbil dvěma podnikatelům, že je za půl milionu korun zbaví odposlechů. Byl za to už obviněn. Někteří jeho kolegové se navíc stýkali s policisty obviněnými v kauze Berdych. Obecně přitom platí, že když policejní šéfové chtějí zpřetrhat neprokazatelné vazby policistů na zločince, rozstrkají je i jejich kolegy jinam.

Policejní mluvčí Blanka Kosinová však trvá na tom, že se náplň práce odboru násilí kryla s úkoly jiných oddělení, a proto přichází reorganizace. "Není to kvůli obvinění Vojtěchovského, protože iniciativa vzešla od útvaru samého, ne shora," vysvětlila Kosinová po konzultaci s Kubicem. Šéf rozpouštěného odboru Jiří Svoboda věc komentovat nechtěl.

Poskytoval tajné informace

Od víkendu je ve vazbě jeden z nejvýše postavených mužů pražské policie, Zdeněk Pichlík, i jeho kolega Petr Šíma. Byli obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele. "Jejich chování souvisí se závažnou majetkovou a násilnou trestnou činností. Sledovali jsme je několik měsíců," řekl včera MF DNES šéf Inspekce ministra vnitra Miroslav Borník. Dlouho se spekulovalo, že i oni spolupracovali s Davidem Berdychem. "Pichlík nefiguruje v žádné známé mediální kauze," prozradil včera mělnický soudce Martin Dostál, který obviněného policistu Pichlíka poslal do vazby. Podle dalších informací měl Pichlík také nahlížet do vyšetřovacích spisů, které neměl na starosti. A podle agentury ČTK poskytl neoprávněně důvěrné informace o vyšetřování jednoho případu kolegovi Šímovi.

Dvě vysvětlení jedné krize

Množící se zprávy o zločinech elitních policistů mohou mít dvě vysvětlení: To více kritické zastává opoziční ODS. Její představitelé tvrdí, že se policie pod vedením jejího prezidenta Jiřího Koláře dostala do krize. Prý nefunguje kontrola policistů nadřízenými ani důsledné síto při přijímání nových lidí do sboru tak, aby neprošli adepti, kteří jsou náchylní páchat zločiny. "Změnami v útvaru pro závažné trestné činy by se měla zabývat Poslanecká sněmovna," míní Ivan Langer z ODS.

Druhé vysvětlení nabízí policejní prezident Jiří Kolář. "Selhali jednotlivci, nikoli systém. Ve sboru je nás přitom 50 tisíc," odpověděl několikrát Kolář.

(MFDNES)Zpátky