Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Kreml chce vylepšit svou image

Petra Procházková

Jednu a půl miliardy ročně by měla stát kampaň, která změní negativní obraz země v zahraničí. Očernit nepřátele, hlavně ruské politické emigranty. To by prý měla být vhodná cesta k úspěchu.

Během roku 2004 se image Ruska i jeho prezidenta Vladimira Putina dramaticky zhoršila. Svědčí o tom řada výzkumů, článků v zahraničním tisku i výročních zpráv odborných institucí. Prezidenta Putina autoři srovnávají s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem, italským vůdcem Mussolinim či chilským Pinochetem. I když se Putin tváří, že mu to nevadí, v kuloárech Kremlu se rodí nový, tajný plán. Má za cíl vylepšit obraz Ruska i jeho vládce ve světě za jakoukoliv cenu.

V roce 2004 utrpělo Rusko především díky neobratným manévrům Putina několik zásadních porážek a výsledkem byla často neslýchaná ostuda. Likvidace ropného gigantu Jukos zhoršila investiční klima. Podle americké Heritage Foundation je z hlediska svobody ekonomika Ruska až na 124. místě na světě, těsně za Kamerunem. Vměšování Putina do záležitostí Ukrajiny, likvidace svobodných sdělovacích prostředků, válka v Čečensku i série teroristických útoků jsou dalšími prohrami. Rusko ztratilo pozici "oběti teroristů" a získává pověst státu, který používá v boji se "zlem" nepřípustné metody.

Kreml proto pověřil své specialisty na vytváření obrazu veřejného mínění, aby se začali zabývat rehabilitací země v očích světa. Nedávno zástupce ředitele odboru pro informace ruského ministerstva zahraničí Michail Trojanskij přiznal, že náprava neutěšeného stavu přijde nejméně na 1,5 miliardy dolarů ročně. Vzápětí list Versia přinesl senzační odhalení plánu, podle kterého se má v roce 2005 tato suma utrácet. Jako prototyp je už nyní používána Británie. Zde působí ruská mládežnická organizace Kráčející spolu (Coming Together), která má doma i v zahraničí stejné poslání - nevylepšovat image Ruska, ale ničit image jeho nepřátel. V Británii se soustředí na politické emigranty, jako je oligarcha Boris Berezovskij nebo čečenský velitel Achmed Zakajev, kterému nedávno podpálili dům.

Organizace Kráčející spolu vznikla na objednávku z Kremlu po vzoru mládežnických organizací v Itálii za Mussoliniho a spolupracuje s ruskou tajnou službou FSB. Je složena z mladých radikálů, kteří se pokládají za ruské vlastence. Kreml je používá tam, kde nemůže otevřeně vystoupit sám. V Británii mají letos vytvořit odbočku složenou z britských občanů. Ti budou organizovat demonstrace požadující např. vyhnání čečenských uprchlíků ze země a vytvářet zdání, že britská veřejnost sympatizuje s Kremlem a odsuzuje čečenské separatisty.

V londýnské kanceláři Kráčející spolu nyní pracuje přes dvacet ruských instruktorů, kteří pobírají mzdu až 5 tisíc dolarů měsíčně a ještě přes 100 dolarů denně diet. Podle listu Versia byly tyto sumy navrženy administrativou prezidenta. Také proto se pro tuto skupinu vžila přezdívka Putinovi komsomolci. Jejich vůdce Vasilij Jakimenko je v Kremlu častým hostem a nedávno mu osobně zástupce šéfa prezidentské administrativy Vladislav Surkov schválil "britský plán". Nezávislí PR experti ale nevěřícně kroutí hlavami - podle nich je lepší přestat činit kroky, které kazí reputaci Ruska, než vytvářet pololegální organizace, které házejí špínu na jeho protivníky.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky