Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Češi v Thajsku vesele pokračují v dovolené

Vladimír Ševela

Jsou to jako dva světy. Zatímco tisíce turistů se snaží po nedělní katastrofě z ostrova Pchúket a dalších letovisek v jižním Thajsku co nejrychleji uprchnout, další tisíce se rozhodly zůstat a dovolenou snů, která se pro jiné změnila v noční můru, si vychutnat až do konce.

Mezi těmi, kdo se snaží chovat, jako by se nic nestalo, je i několik desítek Čechů. "Dokud v moři nenarazím na nějakou mrtvolu, tak mi koupání tady nic nedělá," říká na pláži Karon Beach na Poketu Pražan Petr Kunst a jeho přítelkyně Veronika Kalvachová dodává: "Za ty prachy, co to stálo, si to tu přece chceme užít,". Nevadí jim ani, že král vyzval místní obyvatele i zahraniční hosty, aby neslavili konec roku. "Nepotřebujeme velkou párty. Zajdeme do rybí restaurace a dáme si nějaké víno," plánují.

Původně zářivě bílý písek na zdejším tropickém pobřeží se obarvil na tmavohnědo, na některých plážích jsou stále k vidění neodklizené trosky budov, moře denně vyvrhává desítky mrtvol, ale mnozí turisté včetně dvou mladých Pražanů se začali nebojácně koupat už druhý den po pohromě. "Thajci říkají, že ta vlna přijde znovu, ale my se nebojíme," říká Kunst.

Dalšímu českému turistovi Michalovi P., který nechce prozradit celé jméno, aby mu podle jeho slov známí exotickou dovolenou nezáviděli, tsunami naopak hotel vzdálený 20 metrů od moře zcela zničila. Muž se ženou a dvěma dětmi utíkal do bezpečí v poslední chvíli. "Bylo to o prsa, nestačil jsem dosnídat toast, ale kvůli tomu ještě nepojedeme domů," směje se rekreant, kterého přestěhovali do jiného hotelu. "Nestěžujeme si. Nepříjemné je pouze to, že musíme neustále telefonicky uklidňovat rodinu, že se tady nic neděje. Já tady řeším jenom to, jestli si dám humra královského nebo tygřího, džus nebo mango," říká Michalova žena.

Také Ivan Knorr, delegát cestovní kanceláře Eso Travel, která má zde nejvíce českých klientů, se snaží situaci uklidňovat. "Myslím, že mnoho turistů bralo to, co se stalo v neděli, jako dobrodružství. Vždyť komu se poštěstí být u tsunami?"

V moři se od svého sobotního příjezdu ani jednou nevykoupala Iveta Weedonová z Prahy, která do Thajska přicestovala se svou pětiletou dcerou a matkou. Dny trávila u hotelového bazénu v bezpečné vzdálenosti od moře na Caron Brach a dnes se předčasně přesunuje s rodinou do Prahy. "Ostatní lidé v hotelu mi říkali, že tu zůstanou, protože jim peníze nikdo nevrátí. Ale to pro mě není priorita. Kamarádka doktorka nám volala, že máme okamžitě vypadnout, protože tu prý hrozí choroby." Paní Weedonová se prý vrátí třeba za rok. "Až bude moře čisté" dodává. Delegát Ivan Knorr ale věří, že se tak stane mnohem dřív. "Thajci se snaží. Na některých plážích to už bude vypadat po Novém roce, jako by se tady nic neodehrálo. A go go bary už dnes jedou stejně jako minulý týden."

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky