Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Kvetoucí mobil a proti rostlinným škůdcům s coca-colou

Jan Stejskal

Zní to skvěle: zahodíte mobil a ona z něj vyroste slunečnice. Pokud by takhle vypadala budoucnost recyklace, nemusíme mít věru o planetu strach. Tak jednoduché to ale samozřejmě není. Mobilní telefony obsahují spoustu látek, které mohou způsobit nepříjemné problémy, například olovo (ovlivňuje mimo jiné nervový a imunitní systém), berylium (způsobuje onemocnění plic) nebo bromidové zpomalovače hoření (také vliv na nervy a imunitu, ale třeba i na játra). Koupením mobilu dokonce můžete přispět k vyhubení divokých goril. Při výrobě přístroje se používá nerost nazývaný koltan (obsahuje hlavně kovy niob a tantal), jehož významná naleziště leží ve dvou rezervacích v Demokratické republice Kongo. Nelegální těžba koltanu vede k silnému tlaku na tamní prostředí, čímž gorily přicházejí o jedno z posledních míst, kde přežívají.

Dokud se mobilních telefonů používalo málo, nebyl to velký problém. Teď jich ale ročně kupujeme a vyhazujeme stamiliony, a to už na vlastní kůži cítí nejen opice, ale i dělníci v Indii, Pákistánu, Číně a dalších zemích, kteří je za naprosto nevyhovujících podmínek likvidují. Proto vědci hledají šetrné materiály, které by míň ohrožovaly zdraví a přírodu. A expertům z univerzity v anglickém Warwicku se takový krok podařil. Nejdřív se podíleli na vyvinutí plastu, který může sloužit jako obal telefonu, zároveň je ale biologicky rozložitelný. Do něj poté umístili malé okénko, v němž je usazeno semeno rostliny. Když se vyhozený obal v půdě po několika týdnech rozloží, semínko se ujme a vyroste květina – v případě pokusů šlo o slunečnice. Gorilám to sice nepomůže, ale je to milé.

Britská média přišla v listopadu s úsměvnou zprávou: stovky indických farmářů začali coca-colou stříkat svá pole s bavlnou a chilli. Klasické postřiky proti škůdcům jsou příliš drahé a cola a další limonády prý plní podobnou funkci výtečně, navíc se nemusejí ředit. Těžko říci, kde farmáři čerpali inspiraci, možná si ale vzpomněli na spor, který se rozhořel předloni v srpnu. Indická nevládní organizace Centrum pro vědu a životní prostředí (CSE) oznámila, že v nápojích vyráběných Coca-Colou a Pepsi objevila velmi vysoké množství pesticidů. Obě společnosti obvinění odmítly. Indická veřejnost se ale nenechala ukolébat a donutila vládu, aby celou věc prošetřila. Vybrané oficiální laboratoře pak potvrdily, že nápoje vysoká množství pesticidů skutečně obsahovaly, i když v nižší míře, než tvrdila CSE.

Za normálních okolností ovšem coca-cola jako pesticid nepůsobí. Podle analytiků zřejmě na polích s bavlnou přitahuje červené mravence, kteří následně požírají larvy škůdců. I tak se postup indických farmářů zařadil do pestré řady návodů, jak colu používat. Hodí se k čištění umývadel nebo mytí skel, dobrá je také jako odstraňovač rzi. V Číně ji prý dokonce používají jako antikoncepci. Zdá se, že firemní reklamní kampaň Always Coca-Cola (Vždy Coca-Cola) je mnohem sofistikovanější, než by prostého čtenáře napadlo. Přes to všechno se s jednou tradovanou historkou přece jen musíme rozloučit – hřebík se v coca-cole přes noc nerozpustí. Už ho tam mám několik dní a nic.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky