Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Návrat okradeného investora

Erik Tabery

Zdá se, že příběh televize Nova se logicky uzavírá. Americký investor, který v Česku vytvořil nejúspěšnější soukromou televizi a pak byl o ni podvodem připraven, se vrací zpátky. Není to jen uzavření příběhu jedné televize, ale i jedné porevoluční etapy, kdy se právo ohýbalo podle politických zájmů. Návrat na scénu si CME zasloužila, protože český stát se k ní zachoval doslova hanebně. Nicméně zůstává otázkou, jaký to bude přínos do budoucna.

Já na bráchu

Když se před pěti lety rozhodl tehdejší generální ředitel televize Nova Vladimír Železný vystrnadit americké společníky, kritizovala to většina médií. Byl to čistý podvod, u kterého navíc sekundoval stát (konkrétně Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která byla v rukou ODS a ČSSD). Přitom Američané zaplatili v televizi vše od šroubů ve stolech až po programy.

Jenže mediální příklon ke CME neznamenal, že by se schvalovalo vše, co zde Američané podnikali. Ještě za jejich přítomnosti – a výslovného či tichého souhlasu – Nova porušila licenční pravidla, když místo slibované intelektuální televize rozjela čistě komerční projekt. Američané mlčeli i k porušování zákonů, například když Nova začala přerušovat filmy reklamou, ačkoli to tehdejší právní normy zakazovaly. Stejně tak přihlíželi i ovlivňování (možná i kupování) poslanců či členů mediálních rad, tendenčnímu zpravodajství, které stranilo vždy tomu, kdo byl právě u moci. Podobný přístup ostatně CME schvalovala na Slovensku s tamní Markízou i na Ukrajině, kde její soukromý kanál 1+1 stál vždy servilně na straně vládní moci.

Pravda, zneužívání televize k politickým cílům dovedl do krajnosti až Vladimír Železný. Jednoznačně se postavil na stranu těch, kteří mu pomohli obrat Američany. Tedy ODS a ČSSD, jmenovitě pak za Václava Klause a Miloše Zemana, kteří si s Železným přiťukli po jeho „vítězství“ nad Američany dnes už proslulou sklenkou sektu.

I přes tuto pomoc se ale Železnému nová Nova začala finančně bortit a potřeboval výpomoc. Když pak PPF vstoupila do televize Nova, vzbuzovalo to oprávněné obavy. Vždyť jde o tajnůstkářské finanční impérium, jež televizi mohlo zneužívat ke svým obchodním či politickým zájmům. Je ale třeba přiznat, že v „éře PPF“ bylo zpravodajství Novy zřejmě relativně nejvyváženější. Bylo i nadále plytké, plné násilí a banalit, ale přestalo zasahovat do politiky tendenčními zprávami.

Pomsta? A proč?

Teď se uvidí, jestli bude ještě Nova někdy využívána k politickým cílům a manipulacím. Je to šance i pro CME, chce-li si vylepšit svou vlastní pošramocenou reputaci. Komentátor Lidových novin Jaroslav Plesl vybídl Američany, aby se svým někdejším protivníkům pomstili: „A teď je zřejmě na čase, aby zaplatil Langer a s ním možná i celá ODS, která k Vladimíru Železnému projevovala mimořádnou náklonnost.“ Dodal také, že by CME dnes mohla podporovat nějakou jinou pravicovou stranu. Jistě, Ivan Langer jako přední člen sněmovní mediální komise, celá ODS a většina sociálních demokratů měli velký podíl na Železného podvodu. Minimálně nastavením mediálních pravidel, svými výroky a zásahy. Ale jaký smysl by mělo mstít se jim stejným? Doufejme, že to Američané neudělají a že už jsme natolik normální zemí, aby si nemuseli hledat různé politické kmotry a ochránce.

Zřejmě ještě dlouho se bude spekulovat o tom, proč se vlastně PPF zbavila vlivné a dobře vydělávající televize. Důvody se ale zatím zdají až banálně jednoduché – totiž ekonomické. Televize Nova se v posledních letech a měsících propadala ve sledovanosti a i v podílu reklamy. PPF má zkušenosti s financemi, ale nikoli s médii, takže hrozilo, že Nově budou ubývat silní inzerenti, a tím i příjmy. Uzavřeným obchodem si udrží podíl na příjmech, ale už se nebude muset starat o samotné vysílání.

Jiný čas, jiný mrav

Jak už bylo řečeno v úvodu, příběh Novy je i příběhem této země. Na začátku devadesátých let, kdy se hovořilo o zřízení první komerční televize, fungoval ještě princip, že televize musejí hlavně zůstat v českých rukou. Do Novy tak sice přišel americký investor, ale neměl nárok na licenci. Dodával tedy do Novy peníze, ale povolení vysílat musel svěřit několika domorodcům. To se pak stalo základem pro budoucí ukradení televize Železným.

Nikdo ani nemukl, když televize zrušila vše, co slíbila ve vítězném projektu. Od té chvíle, jako by se nemuselo dodržovat nic, a vyvrcholilo to až vyhozením zahraničního investora z Novy. Tato akce nemá v západní Evropě srovnání, protože se na ní podíleli vládní i opoziční politici, státní dozorčí orgány a v neposlední řadě i dnešní prezident Václav Klaus, který v době vyšetřování Železného policií prohlásil, že je na jeho straně. Účet se uzavřel tím, že stát za svůj skandální přístup prohrál mezinárodní arbitráž a musel CME vyplatit deset miliard korun za zmařené investice.

Návrat CME není známkou jen toho, že nakonec existuje určitá spravedlnost a dá se jí dovolat, ale i toho, že se v Česku pomalu mění politická a podnikatelská kultura. Už jen ten fakt, že cizinci mohou vlastnit televizní licence, je nadějí, že u nás na rozdíl od první poloviny devadesátých let skutečně funguje tržní prostředí, kde mají všichni stejné šance. CME se také už zřejmě nemusí obávat zásahu politické elity do jejích aktivit, protože i za pouhých pět let jsme dál. Navíc se tu zúročuje i členství v Evropské unii, kde se podobně velké podvody provádějí mnohem hůř.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky