Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Tisíce lidí zahynuly kvůli byrokracii

Ztráty na životech při nedělním úderu vln tsunami by byly výrazně menší, kdyby se informace o hrozícím nebezpečí neztrácely kdesi po cestě mezi laxními úřady. Tak tomu bylo v Indii, kde vlny zabily více než deset tisíc lidí.

Zemětřesení u Sumatry začalo v půl sedmé. Asi hodinu poté se velení indických vzdušných sil dozvědělo, že ostrov Car Nikobar, který se součástí Andamanských a Nikobarských ostrovů, byl zasažen vlnami. Ostrov ale leží stovky kilometrů od Indie, a tak zbývalo mnoho času na to, aby o blížících se tsunami byli informováni lidé na pobřeží. "V 7.30 jsme byli informováni o masivním zemětřesení poblíž Andamanských a Nikobarských ostrovů. Ale přerušilo se nám s nimi spojení. Poslední zpráva, kterou jsme dostali, byla, že je tam všude voda," řekl indickému tisku šéf tamního letectva S. Krišnasvami. Až v 8.15 požádal svého asistenta, aby informoval ministerstvo obrany.

Pak už bylo pozdě

Nezávisle na tom, co se dělo ve vedení letectva, byl "aktivní" i Indický meteorologický ústav. V 8.54 poslal fax s varováním ministrovi pro záležitosti vědy. Jenže meteorologové si neuvědomili, že v květnu byly v zemi volby a kabinet se změnil. Fax proto neputoval k současnému ministrovi, ale jeho předchůdci. Aniž si svou chybu uvědomili, poslal meteorologický ústav ještě jeden fax - odboru ministra vnitra, pod nějž spadají přírodní katastrofy. Tento fax byl odeslán v 9.41. Odbor v 10.30 tuto informaci předal úřadu vlády. V tu chvíli však už na březích Indického oceánu na jihovýchodě Indie ležely tisíce mrtvol. Hlavní indický orgán, který rozhoduje o postupu při živelních katastrofách, Řídící krizový štáb, se poprvé sešel až v hodinu po poledni.

S čistým svědomím ze všeho nemůžou vyjít ani indičtí vědci monitorující zemětřesení. Otřesy sice zaregistrovali ihned. Ale jelikož k nim nedošlo na území Indie, nevěnovali jim větší pozornost. "To byla první chyba," tvrdí indický list The Times of India.

Hlavně neděsit turisty

Po řádění tsunami se snesla velká kritika i na odpovědné úřady v Thajsku. Hlavně na hlavu meteorologů. Ti věděli o počátku zemětřesení, které vyvolalo obří vlny, hodinu předtím, než dorazily k břehům země. Dokonce diskutovali o tom, nakolik je možné, že zemi zasáhnou tsunami. Ale jelikož neměli žádný důkaz o tom, že vlny opravdu vznikly, nevydali žádné varování. Nechtěli způsobit paniku. "Phúket je pro turisty, a kdybychom vydali varování, všechno (pobyt, zájezdy) by zrušili," řekla Sumalí Prachúbová z thajského meteorologického ústavu.

Kritika neschopnosti úřadů informovat o blížícím se nebezpečí v zemi, ke které se vlny rovněž valily několik hodin, je slyšet i na Srí Lance, druhé nejpostiženější zemi. Jak se využil tento čas (než dorazily tsunami)? Proč jsem o tom neslyšel něco v televizi? Proč místní policie a provozovatelé hotelů nevěděli, co se děje?" rozčiluje se například Nordž Deva, britský europoslanec původem ze Srí Lanky.

(afp, reuters, ran)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky