Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


První úplatková banka přichází

Ladislav Verecký

Lidem, kteří uplácejí nebo se nechávají uplácet, jsou určeny služby unikátního finančního ústavu Pozornost, a. s., který zahájí činnost 1. ledna 2005. Jeho představitelé slibují, že zbaví český trh s úplatky dětských nemocí, zavedou na něm bezhotovostní styk a pozdvihnou jeho kulturu.

"Korupce je obor, který se u nás dynamicky rozvíjí," říká generální ředitel Pozornosti Josef Novák, "avšak roste příliš chaoticky a nevyužívá všech svých možností. V tom vidíme naši obrovskou šanci." Podle propočtů ústavu je reálné, aby se během čtyř let účastnilo korupce osmdesát procent výdělečně činných občanů místo dnešních dvaceti. Toho chce Pozornost dosáhnout především širokou nabídkou bezhotovostních půjček jak fyzickým, tak právnickým osobám.

Finanční analytik Jiří Mazadlo se rizika nebojí: "Úplatek je investice s poměrně vysokou mírou návratnosti. Naopak takzvaná neobšlápnutá investice končí nejednou fiaskem. Budeme nabízet kredit na úplatky všeho druhu: firmám, které chtějí na státních pozemcích postavit velké nákupní centrum, i lidem, kteří nechtějí příliš dlouho čekat na umělý kyčelní kloub."

Neméně intenzivně se hodlá banka Pozornost zabývat také poradenstvím, na něž bude navazovat zprostředkovatelská služba. Šéf divize consultingu Marek Straka říká: "Někteří lidé mají oprávněný pocit, že by měli nabídnout nebo požadovat nějakou částku bokem, ale nevědí komu či od koho, nevědí kolik ani jak do toho. Právě pro ně tu budou naši odborníci, kteří jim ušijí korupční plán přesně na míru."

Těm, kdo ani netuší, že by se mohli na korupci podílet, bude určena masivní reklamní kampaň. Marketingové oddělení nového dravce na finančním trhu už představilo některé slogany, například Opravdu si myslíte, že nepotřebujete úplatky?, Dávat i brát celý život! nebo Každého potěší Pozornost.

Cílem banky je, aby si u ní co nejvíce lidí otevřelo UUU - univerzální úplatkářský účet, určený k hrazení i inkasu "všimného". Stálým zákazníkům, kteří dávají přednost tradiční metodě "z ruky do ruky", bude Pozornost pronajímat luxusní salonky i s cateringem. "Nikdo se už nebude muset plížit o půlnoci k benzinové pumpě s obálkou plnou 'kapříků'," slibuje generální ředitel Josef Novák. "Kultivované prostředí našich poboček vyžene z korupce primitivní zločince."

Vlastnická struktura banky, která se bude specializovat na úplatky, není známa, přesto jí ministerstvo financí udělilo licenci bez průtahů. Jeho mluvčí pouze uvedl, že to umožnil "široký politický konsensus".

(MFDNES)Zpátky