Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Elitní komunismus: Krásné je žít

Petr Zavoral

Když se takřečení hlídací psi demokracie tu a tam podívají zblízka na to, co se »tam nahoře« děje s našimi krvavými daněmi, zpravidla z toho vzejde svěží novinářské dílko, které spolehlivě rozčílí veřejnost. Nejinak tomu bylo i tento týden. Smělí redaktoři růžového vládního deníku nám poskytli silný čtenářský zážitek v podobě pečlivě zpracované informace, že zdivočelým zástupcům lidu v Poslanecké sněmovně už nestačí padesátitisícové základní platy plus další příplatky ve výši až 34 tisíc čistého měsíčně, i vymýšlejí pro sebe další placené funkce, jejichž smysl je právě jen v těch penězích.

Konkrétně byla ve zmíněném textu řeč o předsedech podvýborů, jichž je ve dvousetčlenné dolní komoře parlamentu již úctyhodných sedmačtyřicet a utěšeně přibývají další. Jejich činnost je údajně dokonale utajena i samotným poslancům. Většina podvýborů existuje pouze na papíře, četnost jejich schůzí se blíží výskytu malárie v Arktidě, zato šéfové těchto pozoruhodných kroužků měsíc co měsíc shrábnou dvacetiprocentní funkcionářskou prémii k základní mzdě (pro slabší počtáře: deset tisíc) za nic.

To se pak nelze divit, že sněmovna »potřebuje« hned šest podvýborů pro sociální věci a zdravotnictví, čtyři podvýbory zemědělského výboru nebo dva podvýbory rozpočtové. Deset tisíc měsíčně nenajdou na ulici ani rovnější, tak proč nepopustit uzdu funkcionářské fantazii, když to daňový poplatník zatáhne.

V podmínkách, kdy k založení zbytečného hloučku podnikavých vyžírků státní pokladny stačí soukromá iniciativa nejlačnějšího z nich, je naopak hodno podivu, že sněmovních podvýborů už dávno není dvě stě, aby si každý zákonodárce demokraticky přišel na své. Vždyť domyšleno do krajnosti, co brání tomu, aby šéf toho svého byl současně členem několika podvýborů jiných? Popřemýšlejte o tom, drazí vyvolení, jest nehodno nejlepších synů a dcer této země, aby se obětovali pro její blaho za osmdesátitisícovou almužnu.

My méně rovní se z toho nezblázníme. Dopřáli jsme vám už bydlení na státní útraty, bezplatné cestování hromadnou dopravou při současném erárním financování provozu služebních aut a proplácení vnitrostátních letenek, žvanec a chlast za hubičku ve vašich hodovních síních, proč bychom vám nepřihodili ještě na dřinu v podvýborech? Kradou u nás přece i ručičky od hodinek, budiž tedy našim reprezentantům dopřáno dokázat, že jsou pamětlivi, z čeho vzešli.

Je tu, pravda, ještě možnost, že se to každému nemusí líbit. S tím bych si ale, být na místě výkvětu národa, těžkou hlavu nedělal. Jak vidno z podvýborové mánie, jde nenažranost rovnějších napříč politickým spektrem, takže nehrozí, že by to měl volič za půldruhého roku komu spočítat. Proto se také můžeme dočkat nanejvýš toho, že v létě 2006 už nebude voličů. Přeji vám, milí Čechové, v duchu pozitivního myšlení pana prezidenta hodně optimismu.

(Annonce)Zpátky