Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Odchod pana Blunketta

Matyáš Zrno

Britský ministr vnitra podal demisi. Taková zpráva obvykle nestojí za víc než pár evidenčních řádků v zahraničních rubrikách. Případ Davida Blunketta je výjimkou: vždyť odchází jeden z pozoruhodných politiků současné Evropy.

Nejde jen o to, že Blunkett je odmalička slepý a stal se prvním ministrem s tímto handicapem. Je i ukázkou obrovské píle a sebekázně. Na rozdíl od premiéra Blaira a dalších labouristických ministrů pochází Blunkett z chudých poměrů; není to salonní levičák, který si při studiích na Oxfordu oblíbil marxismus. Ve dvanácti letech ztratil otce (jako zaměstnanec plynáren zahynul kvůli pracovnímu úrazu). Díky své vytrvalosti vystudoval univerzitu a záhy se stal starostou rodného Sheffieldu. V roce 1997 si ho Tony Blair vybral do vlády.

V resortu školství Blunkett tvrdě hájil placení za vysokoškolské studium, jako ministr vnitra proslul přísnými opatřeními proti nelegální migraci, chuligánství, narkomanii a opilství. Ochránci lidských práv ho příliš nemilovali: posiloval pravomoci policie, příslušníky etnických menšin nabádal, aby kvůli pocitu sounáležitosti s Británií mluvili anglicky i doma, uprchlíkům z Kosova a Afghánistánu navrhl, že v čase míru by měli pomáhat s obnovou vlasti. David Blunkett byl respektovaný dříč (tři a půl roku pracoval tempem jeden zákon měsíčně), velké úřady řídil pomocí Braillova písma, magnetofonu a úžasné paměti (jeho fena Lucy jednou v parlamentu proslula zvracením při projevu opozičního poslance).

Před třemi lety se ministr zamiloval do vdané vydavatelky konzervativního týdeníku Spectator Kimberley Fortierové. Letos v létě se rozešli a Blunkett se s ní soudí o děti. Fortierová se na oplátku svěřila tisku, že jí ministr protekčně zařídil povolení k pobytu pro filipínskou chůvu. To potvrdila i vyšetřovací komise: povolení, na něž se obvykle čeká rok, bylo díky e-mailům z ministrovy kanceláře vyřízeno za 19 dnů. Obcházení pravidel se v Británii netoleruje a Blunkett rezignoval; jeho kariéra zřejmě končí. I tak ho konzervativní stínový protějšek David Davis ocenil jako výjimečného muže, který zvolil čestný odchod.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky