Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2006


Špatný silniční zákon

Dvacetiletý Tomáš Petrů ze Zlína v červenci havaroval na kole a zranil se. Podle nového silničního zákona mu hrozila pokuta minimálně pětadvacet tisíc korun. Odbor dopravy zlínského magistrátu mu však uložil sankci necelých tisíc korun. „Přesnou částku nebudu uvádět. Ale ulevilo se nám,“ řekla včera Tomášova maminka Marie Petrů.

Právník ministerstva dopravy Jan Kněžínek před časem uvedl, že viník nehody může navzdory zákonu dostat pokutu do tisíce korun. A tím se asi řídil i zlínský odbor dopravy. „Náš pracovník se zřejmě rozhodoval na základě konzultací, počítám že s právním oddělením ministerstva dopravy,“ řekl vedoucí odboru dopravy zlínského magistrátu Pavel Dohnal, který je momentálně na dovolené. Ředitel zlínské policie Bedřich Koutný říká, že v tomto případě zvítězil zdravý rozum. Nicméně tvrdí, že zákon je špatný.

Policie podle něj musí případ každého cyklisty, který se při pádu z kola zraní, poslat do správního řízení, kde je nejnižší hranice pokuty 25 tisíc korun. A takových případů na Zlínsku přibývá. Od začátku července jich policie registruje deset. Například v Otrokovicích havaroval při cestě z obchodu dvaašedesátiletý muž a způsobil si vážná zranění. „Policisté, kteří na místě zasahovali, mu s ohledem na jeho zdravotní stav raději ani neřekli, že mu hrozí velká pokuta,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

(ill)

(MFDNES)Zpátky