Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2006


Ticho v České korupční

Jaroslav Spurný

Nedávná členka představenstva České konsolidační agentury Radka Kafková, obviněná před šesti týdny z korupčního jednání, konečně promluvila k veřejnosti. Přes svého advokáta vzkázala minulý týden z vazby, že je nevinná, nemá prý sice pocit, že by její zatčení mělo nějaký politický motiv, to spíš prý neúspěšná protikorupční služba potřebovala vykázat nějakou činnost. I nedávné mediální zmínky o agentuře jsou spojeny se jménem Kafkové. Společnost Image Alpha na ni podala před třemi týdny trestní oznámení, že jako členka představenstva agentury poškodila firmu v transakci, v níž jde o jedenáct miliard korun. Kafková v tom ale není sama, odpovědnost v těchto i dalších případech nesou politici i představitelé agentury, přes kterou proteklo za pět let její existence přes tři sta miliard korun.

Nevypadalo to podezřele

„Prodej pohledávky, za který jsem obviněna, byl zcela standardní, vyjadřovala se k němu dozorčí rada. Vyhodnocení nabídek jsem se vůbec neúčastnila a fakticky jsem nebyla zapojena do rozhodovacího procesu. Nic jsem neovlivňovala a žádný úplatek jsem nepřijala,“ vzkazuje Kafková. Trochu suverenity si může zřejmě dovolit. Vyšetřování jejího případu, zdá se, zatím nikam nepokročilo, určitě ne směrem, který sliboval počátkem srpna šéf protikorupční policie Miloslav Brych. „Budou následovat další obvinění lidí z konsolidační agentury,“ tvrdil tehdy Brych. Od té doby byl zatčen v případu Kafková jeden soukromý podnikatel a o „lidech z agentury“ už nepadlo ani slovo. Ani v neoficiálně zveřejněných útržcích odposlechnutých hovorů manažerky, ani v oficiálních odpovědích policie. „Vyhodnocujeme desítky hodin odposlechů a další důkazy, víc zatím nemohu říci,“ odpovídá tisková mluvčí policejní protikorupční služby Naďa Očenášková na otázku, kde jsou ta slibovaná obvinění. Stejná odpověď jako před šesti týdny. Policie dodnes nevysvětlila, jak vlastně měla Kafková ovlivnit prodej třímiliardového dluhu firmy Cetus společnosti Arowrise. Jen pro připomínku – firma koupila dluh třikrát dráž, než byla „tržní“ hodnota odhadovaná experty z agentury a policie ihned po zatýkání tvrdila, že dluh byl zásluhou Kafkové prodán pod cenou.

A proč nesou na celém případě vinu politici a vedení agentury? Do ČKA se dostaly hlavně dluhy z bank. Logika tedy říká, že by v agentuře neměli co dělat lidé, kteří v době, kdy nevymahatelné a možná korupčně poskytnuté dluhy vznikly, seděli v těch bankách. Kafková prošla v devadesátých letech jako vedoucí pracovnice třemi bankami, a přesto dostala v agentuře významnou funkci, ve které musela o dluzích „svých“ bank rozhodovat. O „tržní“ a skutečné ceně už byla řeč. Rozdíl mezi nimi usvědčuje agenturu, že roky pravděpodobně prodávala dluhy pod cenou. Jména lidí spojených s kupcem pohledávky společnosti Cetus (i když jméno konkrétních majitelů firmy Arowrise není známé) naznačuje, že se dluh pravděpodobně dostal za pětinu ceny dlužníkům. Celou transakci schválila dozorčí rada, složená z politiků. „Když jsme to schvalovali, nevypadalo to podezřele, nejsme žádní detektivové,“ komentuje to člen dozorčí rady Michal Doktor (ODS).

Kde je jedenáct miliard

Šéfové konsolidační agentury v jednání Kafkové a vůbec prodeji dluhu žádné pochybení nenašli ani po údajné prověrce. „Vše proběhlo standardně,“ odpovídají totožnými slovy jako jejich nedávná kolegyně. Stejně se staví k trestnímu oznámení, které na Kafkovou podala firma Image Alpha. Jde o poněkud složitější případ, který nám ale dává nahlédnout docela hluboko do kuchyně agentury, bývalé vlády nebo finančních domů, ale i samotné firmy, která podala žalobu. Vše se odvíjí jako řada nevymahatelných bankovních dluhů, převedených vládou do agentury z IPB.

Opravdu zjednodušeně řečeno. IPB založila koncem devadesátých let dceřinou společnost IPB Group Holding. Do této firmy vyvedla banka spoustu nevymahatelných dluhů, kdyby je totiž nechala ve svém portfoliu, musela by vytvořit finanční rezervy na jejich krytí ve výši, na kterou neměla dost peněz. To nebylo tehdy nic zvláštního. Do společnosti IPBGH byl v tu dobu převeden i desetimiliardový dluh společnosti Image Alpha, stejně jako její aktiva ve stejné výši – aspoň podle účetních výkazů.

V roce 2000, po pádu IPB, přešla firma IPB Group Holding rozhodnutím Zemanovy vlády pod ČSOB. Banka vyvedla z firmy její aktiva (podle Image Alpha ve výši jedenácti miliard korun) a poslala ji s dluhy do likvidace. Protože však měla od Zemanovy vlády slíbeno, že jí vláda zaplatí veškeré dluhy vzniklé po IPB, dostala banka od státu jedenáct miliard a dluh skončil v konsolidační agentuře. Stát tak chtěl vymoci, co zaplatil. Agentura začala vymáhat peníze od ručitele dluhu – firmy Image Alpha. Ta odmítá zaplatit, tvrdí, že IPB Group Holding vlastně vykradli bankéři ČSOB a podává na banku žalobu. ČSOB si prostě nejprve z firmy vyvedla jedenáct miliard a pak si nechala zaplatit zbylé dluhy stejnou sumou od státu. Image prý nemůže splácet peníze, které jsou dnes v ČSOB.

Není v silách novináře vypátrat v tomto propletenci, co kdo ukradl a jak to vlastně bylo. Ale v silách konsolidační agentury to je a je to její úkol. Trestní oznámení na Kafkovou ji viní z toho, že jako odpovědná členka představenstva vůbec nic ve věci nepodnikla – kdyby prý jednala, mohla by zabránit úniku jedenácti miliard ze státního rozpočtu. Přímo odpovědná byla Kafková, ale o věci vědí i další šéfové agentury, dozorčí rada a také ministerstvo financí. Bývalý ministr Bohumil Sobotka postoupil podle svého písemného vyjádření věc k vyšetření policii. „Nejsme schopni zjistit, zda se případem policie zabývá,“ zní odpověď tiskového odboru policie. „Nároky společnosti Image Alpha na agenturu jsou neoprávněné, zvažujeme podání podnětu k policejnímu šetření, zda trestním oznámením společnosti Alpha Image nebyla naplněna podstata trestného činu křivého obvinění,“ říká kostrbatě šéf agentury Zdeněk Čáp. Tuto slovní přestřelku si mohli všichni zúčastnění odpustit. Pravda je v účtech společnosti IPB Group Holding, ty měl pod kontrolou likvidátor, po kterém je mohla agentura požadovat. Neudělala to, a proto to trestní oznámení. Případ bude mít snad brzy rozuzlení, obchodní soud rozhodl před týdnem o konkurzu na společnost IPB Group Holding a přístup k účtům tak získají všichni věřitelé společnosti. Jaká je pravda, měla ale už dávno zveřejnit konsolidační agentura.

Jíst přece musíme

Problém prostě je, že agentura o svých obchodech mlčí a pokračuje v tom i po skandálu, který pro ni znamená případ Radky Kafkové. Jen deset dnů po jejím zatčení provedla agentura zajímavou transakci. Převedla dluhy více než sedmdesáti agropotravinářských firem v hodnotě přes šest set milionů korun – bez výběrového řízení – na známý Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, který spadá pod ministerstvo zemědělství. Za kolik? To je tajné, říká mluvčí agentury. O které zadlužené firmy jde? To je taky tajné. Nedostanou se dluhy nakonec do majetku dlužníků? „Ne, jde jen o to nenechat ty firmy padnout, potravinářství je důležité, a připravit jim výhodný splátkový kalendář,“ říká bývalý ministr zemědělství Jan Mládek, během jehož vládnutí transakce proběhla.

Zase se musíme vrátit do nedávné minulosti. Další bývalý ministr zemědělství, Jaroslav Palas, prodal předloni za podmínek velmi nevýhodných pro stát podnikateli Tomáši Pitrovi více než třicetiprocentní podíl Setuzy, který patřil fondu. To vše v době, kdy konsolidační agentura vlastnila čtyřmiliardový dluh Setuzy a mohla podnik bez problémů ovládnout a řídit (stejně jako třeba dnes ovládá Aero Vodochody). I tímto případem se zabývá policie.

Konsolidační agentura skončí za patnáct měsíců, do té doby jí zbývá prodat dluhy za sedmdesát miliard korun. Pokud byl případ Kafkové šancí, jak se dozvědět něco víc o osudu čtyř set miliard korun (jak jsme doufali či si spíše přáli před šesti týdny), byla ta šance promarněna a nevrátí ji ani nepřekvapivá vyjádření hlavní hrdinky příběhu, kterým je věnována pozornost. I když – sedmdesát miliard je dost peněz, aby stály za pozornost.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky