Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2006


Co znamená Slota

Monika Žemlová

Na jižním Slovensku končí legrace. Množí se útoky na tamní Maďary a politici z toho jen vytloukají kapitál. „Prosím tě, nemluv do telefonu maďarsky, mohou tě zbít,“ upozorňuje mě kolega Gábor, když mu odpovídám igen (ano) v jeho mateřštině. Žertuje, ale na jihu země to taková legrace není. Během srpna bylo na Slovensku a v Maďarsku zaregistrováno jedenáct projevů extremismu. Jenže rozdíl je zřejmý. Zatímco v Maďarsku mávají fotbaloví fanoušci hesly „Slota must die“ a začerňují tabule obcí, kde žijí Slováci, na Slovensku se odehrávají i fyzické útoky.

Maďaři za Dunaj

Nejvážnější mířil na vysokoškolačku v Nitře. Hedviga M. šla ze zkoušky přes místní lesík. Tam ji napadli dva vyholenci v černých bundách, ukradli jí mobil, strhli náušnice a přikázali svléci tričko – na něj napsali propiskou „Maďaři za Dunaj“ a „Smrt příživníkům“. Ve vazbě v Banské Bystrici skončili tři fotbaloví fanoušci z Košic, kteří na zápase vytáhli 11metrový plakát „Smrt Maďarům“. Kvůli maďarštině byli napadeni muž v Komárně a mladík v Sládkovičově. Toho zmlátili vrstevníci, s nimiž popíjel v baru. „Víš, kde bydlí Slota?“ ptali se ho. Podle policie to ale nebyl národnostně motivovaný útok, neboť urážka národa musí být přímá. „Co to znamená, Slota?“ vysvětloval policejní prezident Ján Packa s tím, že šlo o výtržnictví.

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Ján Slota zatím mlčí. Po několika mediálních výstupech, jež vyvolaly protestní nóty v Budapešti, se stáhl a médiím se spíše vyhýbá. Údajně ho o to požádal sám premiér Robert Fico. Podle opozičních stran má však rostoucí projevy extremismu na svědomí právě Ficův Směr, který vzal Slotu do vlády. Do té doby byl k alkoholu náchylný politik spíše pro smích, ale jako člen vládní koalice vyrostl. S ním nabrali sebevědomí i pravicoví extremisté, jichž je podle policejních statistik asi 900 (plus 3000 sympatizantů). Ale Fico spíše než ve vlastních řadách hledá chybu v médiích. „Chtěl bych požádat politiky, ale i média, neživte toto téma. Protože tím, že je neustále živíte, jen vytváříte další a další prostor,“ řekl po setkání s Jiřím Paroubkem. Slovenská média se brání s tím, že je-li někdo napaden, je nutné o tom informovat. A média zpoza Dunaje neposlouchají Fica vůbec. Nejdramatičtěji vše popisovala ta národně orientovaná. V galantské nemocnici, kde ležel zbitý mladík ze Sládkovičova, už ráno čekala zpravodajská Hír TV blízká Fideszu. A slovensky hovořící lékař k lůžku pustil jen slovenské novináře – maďarské nechal čekat.

Lídři se přou, extremisté jednají

Na první vládní protesty z Budapešti reagovali Fico se svým šéfdiplomatem Jánem Kubišem (za Směr) klidně. Nevšímali si ani kritiky, podle níž měli útoky odsoudit okamžitě, ne až nazítří, a navíc jen v odpovědích na otázky novinářů. Ale s rostoucím napětím mezi oběma státy jim začaly praskat nervy a po jednání vlády přešli do útoku. Kubiš obvinil opoziční Stranu maďarské koalice (SMK), že chystá diskreditaci Slovenska na mezinárodní úrovni: „Vím, že představitelé SMK jsou skoro denně v Budapešti, jednají s poslanci nejenom maďarského parlamentu, ale i s poslanci za Maďarsko, kteří působí v různých parlamentních shromážděních.“ Šéf SMK Béla Bugár tento Kubišův výstup přirovnal k rétorice Vladimíra Mečiara z let 1994-98 a jeho slova odmítl. Ale to už byl slovenský velvyslanec v Budapešti na tamním ministerstvu zahraničí, kde tlumočil pozici Bratislavy: Vyslovil „překvapení, že maďarská vláda ignoruje slovenské kroky proti extremismu“. Kritizoval nadměrnou publicitu z maďarské strany. Požádal vládu v Budapešti o zaujetí stanoviska k výroku šéfa zahraničního výboru parlamentu Zsolta Németha – podle něj Maďaři na Slovensku „musí dennodenně žít s vládní politikou a rétorikou, která hraničí s fašismem“.

Maďaři i Slováci zatím jen odhadují, zda se situace uklidní. Politiky obviňují z vytloukání kapitálu, což platí do značné míry i pro opozici. Nevyšel ani čerstvý smiřovací pokus SMK, která chtěla, aby všechny parlamentní strany přijaly společné prohlášení. Strany sice extremismus odsoudily, leč deklaraci nepřijaly. Nesouhlasil s ní ani lídr opozice Mikuláš Dzurinda, jenž sice kritizoval Fica, ale SMK obvinil z poškozování Slovenska. Teď se parlamentní deklaraci pokusí zformulovat vládní koalice. Nicméně na 16. září ohlásila maďarská krajně pravicová skupina Hnutí 64 žup protestní mítink, na který mají svážet účastníky autobusy do Bratislavy. Slovenští extremisté doma zřejmě nezůstanou.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky