Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


„Nechme ho zemřít, bude provize!“

Srbskem otřásá hrůzný zdravotnický skandál. Dva lékaři záchranné služby v Bělehradě prý záměrně zanedbávali péči o převážené pacienty a nechali je raději umírat, protože od jisté pohřební služby dostávali provize za dodané mrtvoly. Ředitel bělehradské záchranky Borko Josifovski po odhalení šokující aféry oba lékaře obvinil, že od dubna odmítnutím provádět pokusy o oživení zkolabovaných pacientů zavinili smrt nejméně devětačtyřiceti z nich, napsala agentura DPA s odvoláním na srbská média.

Oba lékaři údajně oznámili úmrtí pacienta přednostně jisté soukromé pohřební službě a inkasovali za každý takový zprostředkovaný pohřeb provizi až 200 eur (necelých šest tisíc Kč). Státní zastupitelství zahájilo vyšetřování případu, ministerstvo zdravotnictví mezitím ředitele záchranky Josifovského odvolalo z funkce. Obviněným lékařům byl prozatím snížen plat o deset procent.

Aféry se chopila média a informovala o ní pod titulky Lékaři ve službách pohřební služby, nebo Smrt je nejlepší obchod. Podle bulvárního listu Blic mělo podobnou „smlouvu“ s pohřebními službami nejméně dalších šestnáct lékařů záchranky.

Po zveřejnění případu se začali ozývat čtenáři, kteří uváděli otřesné zkušenosti s bizarním postupem lékařů záchranné služby ve svých rodinách. Přivolaní lékaři údajně neposkytovali prakticky žádnou pomoc, nedávali léčiva, zato po sobě na stole nechávali vizitky pohřební služby. „Loni umíral můj otec,“ napsal jeden čtenář. „Zatímco na přivolanou záchranku jsme museli čekat hodně dlouho, zástupce pohřební služby se u nás objevil tři minuty poté, co byla konstatována otcova smrt,“ dodal.

V jeden a půl milionovém Bělehradě působí asi stovka pohřebních služeb, které si ostře konkurují. Podle agentury DPA přitom ty firmy, které si zavazují lékaře provizemi, účtují klientům až několikanásobně vyšší pohřebné, než je průměr trhu. Otřesení pozůstalí však jejich ceny přijmou, aniž si opatří nějaké cenové srovnání.

Jednou z příčin skandálu mohou podle srbského tisku být také nízké platy lékařů placených státem, tedy i v záchranné službě. Často nepřekračují 500 eur měsíčně (asi 14 200 Kč). Z toho lékaři nemohou vyžít, zvlášť pokud mají rodiny, a hledají si pak vedlejší příjmy.

Podobný případ se před čtyřmi roky provalil také v Polsku. Polská média tehdy uvedla, že s různými formami kupčení mezi lékaři a pohřebními ústavy se v posledních deseti letech setkali pozůstalí u každého druhého úmrtí blízké osoby.

(ČTK, zah)

(MFDNES)Zpátky