Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Fico do karantény

Luboš Palata

Ke sto dnům vlády přicházely Robertu Ficovi samé dobré zprávy. Slovenská koruna vystoupala na nejvyšší kurs vůči dolaru a euru v historii. Průzkum ukázal, že kdyby se konaly předčasné volby, zvítězil by znovu Smer s téměř 37 % hlasů. Ekonomika dál rostla nejrychleji ve střední Evropě. Nezaměstnanost poprvé poklesla pod 10 %, což je pro Slovensko, léta zvyklé na cifry překračující dvacítku, malý zázrak. Za druhý malý zázrak lze považovat skutečnost, že Ficem před volbami tak kritizované liberální reformy přežily v podstatě ve zdraví. Kabinet se totiž zatím omezil jen na populární, či dokonce populistické kroky, které podstatu reforem zachovaly. Přesun léků a vybraných základních potravin do snížené daně z přidané hodnoty, zvýšení minimální mzdy, zrušení dvacetikorunových poplatků u lékaře nebo zrušení odpočitatelných položek daně pro lidi, kteří vydělávají nad 45 tisíc korun měsíčně, nic z toho nejsou opravdu zásadní kroky. I bývalý premiér Mikuláš Dzurinda musel přiznat, že Fico neobrátil směr vývoje a země se může i dál úspěšně rozvíjet. „Bylo to období velmi silných řečí, ale velmi slabých skutků,“ prohlásil Dzurinda a vyčetl Ficovi, že neplní svůj volební program. Slovenští ekonomové a politologové k tomu dodávají „naštěstí“. Fico reagoval tak, jak měl ve zvyku ještě jako lídr opozice. „Za sto dní jsme pro lidi udělali více, než kolik by Dzurinda udělal za sto let.“

Jasné slovo k tomu, že se přesto na Slovensku děje něco nedobrého, muselo přijít z Bruselu. A to od těch, od nichž to Fico čekal zřejmě nejméně – evropských sociálních demokratů. Ti doložili, že problém současné Bratislavy není ekonomický, nýbrž politický.

Trestají nás za lidovost

Fico před volbami ujišťoval, že vládní koalici sestaví pouze s mezinárodně přijatelnými stranami. Již v létě se ale ukázalo, že za takové parťáky považuje nejen Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara, ale i Slovenskou národní stranu (SNS) Jána Sloty. Tato skladba vyvolala zděšení především právě v Evropské socialistické straně, jež do svých struktur přijala Ficův Směr teprve nedávno a po velkém přemítání. Vzápětí dali socialisté v Bruselu najevo, že členství Směru musí být pozastaveno. „Čekala jsem to horší,“ řekla tehdy europoslankyně Monika Beňová, která se kvůli vstupu SNS do vlády s Ficem rozešla. Myslela tím, že Směr mohli také rovnou vyloučit. Definitivní verdikt byl odložen o tři měsíce – a právě během nich vypukla slovensko-maďarská diplomatická krize, nejtěžší za posledních deset let.

Na jejím počátku byl Ján Slota, který v rozhovorech pro Lidové noviny a Die Presse napadl Stranu maďarské koalice tak ostře, že Budapešť reagovala diplomatickými nótami. Následoval incident s údajně zmlácenou slovenskou Maďarkou. Ten skončil pro Slovensko „dobře“, neboť – alespoň podle policie – si přepadení dívka vybájila. A když už si Fico myslel, že se Maďarsku není za co omlouvat, budapešťský protějšek Ferenc Gyurcsány minulý týden odvolal dojednanou schůzku s ním, která měla proběhnout na okraj setkání šéfů vlád Visegrádské čtyřky. Fico byl nepříjemně překvapen. A ještě více ve čtvrtek, když evropští socialisté splnili hrozbu a Smeru pozastavili členství, dokud bude SNS ve vládě. Prozatím na deset měsíců. „Nemůžeme se zpronevěřit našim základním principům,“ nechal se slyšet šéf socialistů Poul Nyrup Rasmussen.

„Trestají nás za to, že jsme proti monopolům a děláme politiku pro lidi,“ komentoval verdikt Fico. Přitom má ještě štěstí, že europoslancům vadí SNS ve vládě, nicméně neregistrují tichý návrat Slovenska před rok 1998. Mnozí Slováci ale už ano – zastavené vyšetřování únosu syna prezidenta Kováče, osvobození Vladimíra Lexy, Ficův výhrůžný telefonát šéfovi zpravodajství Slovenské televize, plány na zrušení Speciálního soudu, hrozby západním investorům... Stačí si poslechnout zprávy veřejnoprávního Slovenského rozhlasu, který se Ficovi s Mečiarem a Slotou přizpůsobil nejrychleji. To, co tam vysílají teď, už jsem kdysi slyšel. Psal se rok 1997 a Slovensko zrovna vyškrtli ze seznamu kandidátů do NATO a EU.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky