Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Korejské know-how

Radek Palata

Dvě zprávy přicházejí z Korejského poloostrova, dobrá a špatná. Začněme netradičně tou dobrou. Favoritem nadcházející volby generálního tajemníka OSN je soulský ministr zahraničí Pan Ki-mun. Poprvé v historii by se stal „ředitelem zeměkoule“ zástupce rozdělené země, navíc rozdělené demarkační čárou pod vlajkou OSN. To ukazuje, že dnešní svět už korejskou situaci opravdu nevnímá ve stylu „jeden za osmnáct, druhý za dvacet bez dvou“, nýbrž plně akceptuje pouze jednoho. Ale aby i totalitní Pchjongjang ukázal, že se s ním musí počítat do hry, sáhl po tom nejtěžším kalibru. Když už v červenci odpálil celou sadu svého raketového arzenálu, nyní se posunul ke skutečné vstupence do jaderného klubu – 3. října oznámil, že provede pokusný atomový výbuch.

Soul bere severokorejskou hrozbu velmi vážně. Podle odhadu jihokorejských expertů pro Radio France International může k výbuchu dojít do 20., možná už 10. října. Pokud se uskuteční, přijme Soul opatření, jež spolu s kroky dalších zemí, garantujících normalizaci vztahů na Korejském poloostrově, mohou severokorejský režim připravit o vše, čeho dosud v jednání s demokratickým světem dosáhl. Především jde o investice do hospodářství Severu a humanitární pomoc, bez níž mohou miliony tamních občanů opět hladovět. Pomohou však v této situaci sankce? Už když Severní Korea 5. 7. odpálila bez varování rakety nad Japonské moře, měla po následném zastavení dodávek potravin od jižního souseda zásoby jen asi na dva měsíce. Přesto se odhodlala riskovat znovu.

Jednání s Pchjongjangem působí jako jízda na horské dráze. Nahoru, dolů a stále dokola. Poslední z dohod ze září 2005 – na základě šestistranných rozhovorů Severní a Jižní Koreje spolu s Čínou, Japonskem, Ruskem a Spojenými státy – obnovila příslib Pchjongjangu z roku 1994, že se vzdá ambicí na vlastnictví jaderných zbraní výměnou za hospodářskou pomoc a bezpečnostní záruky. Záhy však Severní Korea přihodila další požadavky a jednání se až dosud nepodařilo obnovit. Mezitím se americké ministerstvo financí rozhodlo posvítit si na podezřelé bankovní účty severokorejského režimu v zahraničí a usiluje, aby s ním spolupracovaly i finanční instituce zbytku světa. To sice Severní Koreu nezruinuje, ale pro tamní vládnoucí elitu už se nemusí stát lpění na jejím vůdci a komunistické ideologii tak atraktivní. Také červencová rezoluce Rady bezpečnosti OSN uvalující po raketových zkouškách embargo na obchod se zbrojním materiálem pro Severní Koreu citelně postihuje jeden z luxusních byznysů pchjongjangských pohlavárů. Hrozba jaderného výbuchu může skrývat žádost o odstranění těchto sankcí, ale nic nenaznačuje, že by se jí někdo chystal vyhovět.

Severokorejská nukleární výzbroj a zvyšující se vojenské výdaje Číny mění strategické poměry na Dálném východě. Japonsko ustupuje od pacifismu a Jižní Korea přebírá větší odpovědnost za svou obranu. Doposud nikdo o závodech v jaderném zbrojení v této části světa nehovořil, nyní však lze tuto možnost připustit.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky