Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Krademe nejvíce v EU

Martina Patočková

Zloději připraví tuzemské obchody o největší část tržeb z celé Unie. V českých obchodech se krade nejvíce z celé Evropy a proti minulému roku zloději své aktivity ještě posílili. Vyplývá to z průzkumů britské společnosti Center for Retail Research, která srovnávala „zlodějny“ ve dvaceti čtyř evropských zemích. Česko vyšlo ze srovnání nejhůře. Místní obchody přijdou ročně kvůli krádežím o zboží v hodnotě 1,42 procenta svých tržeb. Při celkových útratách v obchodech ve výši zhruba 800 miliard za rok to znamená, že při krádežích se ztratí zboží za 11,5 miliardy korun.

Když si letos na jaře nechávalo podobný průzkum v Česku dělat Sdružení pro značkové výrobky, došlo k tomu, že čeští zloději si nejraději dopřejí „pro muže to nejlepší“ holení od Gillette, kvalitní alkohol, pro ženu drahý parfém, krém od L’Oréalu a pro děti čokoládu Milku, vajíčko Kinder či něco jiného na zub.

„Zloději nám působí velké komplikace, především v sezonách, kdy se krade víc, to znamená hlavně o Vánocích a Velikonocích,“ říká Kateřina Pecinová, mluvčí společnosti Ahold, která provozuje v Česku Alberty a Hypernovy. Něco ukrást není pro cvičené zloděje příliš složité. Když zkoušeli detektivové bezpečnostní agentury Group 4 Securicor v civilu na žádost obchodů projít pokladnou s kradeným zbožím, uspěl každý druhý.

Zajímavým výsledkem evropského průzkumu je, že ve více než třetině případů stojí za krádežemi sami zaměstnanci obchodních řetězců. Zákazníci mohou za více než polovinu krádeží a zbytek jde na vrub dodavatelů. Ve zlodějství skončilo v Evropě hned za Českem Slovensko, naopak nejméně se krade ve Švýcarsku. Nejvíce poklesly ztráty z krádeží ve Velké Británii, která se dlouho držela v západní Evropě na špici žebříčku. Průzkum je založen na údajích firem obstarávají 18 procent evropského maloobchodu.

Jak se krade v EU (podíl ukradeného na tržbách obchodů v %)

Česko 1,42

Slovensko 1,40

Maďarsko 1,38

Finsko 1,34

Portugalsko 1,34

Velká Británie 1,33

Polsko 1,32

Belgie 1,28

Německo 1,07

Rakousko 0,96

Švýcarsko 0,92

Pramen: Center for Retail Research

(MFDNES)Zpátky