Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Proti korupci nemá smysl bojovat

Pro Česko to není nejlichotivější vizitka. Většina lidí považuje korupci v zemi za běžný jev, proti kterému nemá ani smysl bojovat. Češi tak patří, pokud jde o korupci, k nejskeptičtějším národům v Evropě. Prokázal to mezinárodní průzkum společnosti GfK Praha. „Sedmapadesát procent Čechů považuje korupci za samozřejmý nebo běžný jev,“ upozorňuje Ladislav Klika ze společnosti GfK, která provedla průzkum v jednadvaceti zemích Evropy. Česko si tak vysloužilo třetí místo, hned za Rumunskem a Bosnou a Hercegovinou. „A třicet šest procent tvrdilo, že proti korupci nemá smysl vůbec bojovat, protože tady vždy byla a také bude,“ dodal Klika.

Zatímco v roce 2001 označilo Česko za zkorumpovanou zemi 52 procent respondentů, letos to bylo již 66 procent. S tímto zhodnocením země nesouhlasí jen čtvrtina lidí.

Pocit zkorumpovaného státu mají zejména lidé ve věku od 45 do 59 let, vysokoškoláci, svobodní podnikatelé a lidé se svobodným povoláním, lidé s vyššími příjmy a obyvatelé velkých měst. Stejná skupina lidí v průzkumu častěji odpovídala kladně na otázku, zda někdy dali úplatek. Nadpoloviční většina dotázaných má pocit, že se míra korupce v zemi za poslední tři roky zvýšila, více než třetina se domnívá, že se v příštích třech letech ještě zvedne. „Minulé vlády za poslední čtyři roky měly velmi silné řeči, ale neudělaly žádné skutky,“ komentovala výsledky průzkumu šéfka Transparency International Adriana Krnáčová. Její organizace korupci dlouhodobě sleduje.

(MFDNES)Zpátky