Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Město dusí prach

Petr Švec

Kvalita ovzduší v metropoli se opět zhoršuje. Zatímco od počátku devadesátých let Pražané dýchali stále čistší vzduch, od roku 1999 se jim dýchá opět hůř a hůř. Alespoň pokud jde o prach v ovzduší. Jeho množství ve vzduchu totiž za posledních šest let stouplo asi o 15 procent. Praha je na tom hůře než třeba Londýn nebo New York.

Odborníci se shodují, že za to může mimořádný nárůst automobilové dopravy a to, že některé domácnosti začínají opět topit uhlím, které vyjde levněji než plyn nebo elektřina. Prahu však především dusí auta, kterých jenom přes centrum denně projede zhruba sto tisíc. Další statisíce zatěžují emisemi okrajové části města, kde výrazně narostla automobilová doprava po vstupu země do Evropské unie. Například počet kamionů se zvýšil o dvacet procent. Většina z nich vjíždí do města po dálnicích a zůstává stát v kolonách na nedokončeném městském okruhu. Vinu však nesou i sami Pražané, kteří vlastní nejvíce aut z celé Evropy. Podle statistik totiž na jedno auto připadají jen dva lidé, v Berlíně nebo Londýně je to o jednoho člověka více. Od roku 2000 narůstá i spotřeba benzinu a nafty.

„Nejde jenom o emise. Pohyby aut víří vzduch, a tím se do něj dostávají i prachové částice ležící na vozovce,“ řekl vedoucí oddělení ochrany ovzduší magistrátu Josef Janota s tím, že město si hodlá svůj vzduch bránit. Častěji se budou čistit ulice, nakoupí se nové autobusy, budou se sázet stromy. Výrazně však pomůže až vybudování silničního obchvatu a zavedení mýtného za vjezd do centra.

Tabulka

* Prach v ovzduší

stav 2. října v ?g/m3

2004 2005 2006

Braník 20 23 35

Vysočanská 26 18 41

Mlynářka 19 21 36

Zdroj: www.priroda.cz

(MFDNES)Zpátky