Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Úřední výpisy na jednom místě

Už za půl roku by lidé měli získat veškeré údaje a výpisy z evidencí a registrů v obecních úřadech. Vláda včera (20. 09. 2006 - pozn. red. CS-magazínu) uložila ministru vnitra a informatiky Ivanu Langerovi, aby do konce září předložil návrh zákona, který vytvoření univerzálního kontaktního místa umožní, řekl Langerův první náměstek Zdeněk Zajíček. V první fázi projektu pod názvem Czech Point (Podací ověřovací informační národní portál) by obce za úplatu vydávaly výpisy z rejstříku trestů, obchodního a živnostenského rejstříku a katastru nemovitostí. Poplatek, jehož výši by si obce v určitém rozmezí stanovovaly samy, by pak byl jejich příjmem. Podle původního záměru ministerstva informatiky měla výpisy vydávat Česká pošta na svých pobočkách. Podle Langera by však na to neměla mít výlučné právo. Kontaktní místa by podle Zajíčka měla začít fungovat půl roku od přijetí příslušného zákona, tedy nejdříve v polovině příštího roku.

Úřad pro informatiku končí Langer má do konce měsíce rovněž vypracovat návrh změny kompetenčního zákona, který by umožnil zánik samostatného ministerstva informatiky a převedení jeho agend pod ministerstvo vnitra a zřejmě pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Do stejného data má předložit návrh zákona, který stanoví pravidla pro přijímání právních předpisů a jejich připomínkování v elektronické podobě.

Do konce října by pak mělo ministerstvo vypracovat návrh zákona, který zrovnoprávní písemné a elektronické dokumenty a zjednoduší elektronickou komunikaci občanů s úřady i úřadů mezi sebou.

(čtk)

(MFDNES)Zpátky