Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2010


Oživení Berlínem

Lenka Zlámalová

Dobrých zpráv z ekonomiky je poskrovnu. Už se ale objevují první hlubší optimistické trendy. Jedním z nich je posílení vývozu. Firmy toho prodaly za hranicemi o čtvrtinu víc než loni. Není těžké zjistit proč. Německé podniky mají o třetinu víc zakázek než před rokem, a tak přibývá práce i jejich českým dodavatelům.

Čím dál víc studií ukazuje, že Německo zůstává jedním ze šampionů ve vývozu i proto, že na rozdíl od Francouzů, Španělů či Řeků dokázalo využít levnější práce a slušné kvalifikace Středoevropanů. Hlavně Čechů, Slováků a Poláků. Svět stále žádá německou kvalitu za přijatelnou cenu a my se na této vlně vezeme. Z ekonomického pohledu jsme další, trochu levnější, spolkovou zemí.

Proto je i naším národním zájmem postavit se tlakům, které se teď na Němce soustředí z Bruselu a Paříže. Prý jsou až moc úspěšní ve vývozu, a proto by měli sami sebe poškodit tím, že si zvýší platy, a budou tak se svým zbožím hůř prorážet v cizině. Právem jsou na takové sociální inženýrství méně schopných alergičtí. A my bychom měli být také.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky