Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2003


Dvojkríž tretej triedy, dvadsať deka, nakrájať

Peter Breiner

Dobre to začalo – odzneli všetky prejavy, rozdali sa vyznamenania, nikto neurobil žiadnu neprístojnosť. Prejavy splnili očakávanie, podobne ako manželský sex po tridsiatich rokoch. Čo sa vyznamenaní týka, zo všetkého najradšej by som vedel, aký je rozdiel medzi prvou a treťou triedou. V zelenine je to pomerne jasné. Prvá trieda je najčerstvejšia, najlepšia kvalita a aj najdrahšie kusy, tretia trieda sú tie najmenšie, čiastočne nahnité, pre chudobnejších a tých, čo horšie vidia. To ešte bohorúhačsky musím podotknúť, že napriek prenikaniu trhovej ekonomiky na Slovensko a Slovenska do Európy sa ovociu a zelenine ani v najvyššej triede nepodarilo dosiahnuť kvalitu tovaru v talianskom lahôdkarstve Pusateri‘s na Avenue Road. Takže je aj rozdiel v slovenskej a kanadskej prvej triede. Ale len v zelenine.

Vysoké kanadské vyznamenanie Order of Canada už bolo dokonca aj odňaté, keď jedného jeho nositeľa trestne stíhali za mnohomiliónovú spreneveru. Pred pár dňami sa ďalší jeho nositeľ verejne veľmi obšírne a pochvalne vyjadril o Hitlerovi a vyslovil náramnú spokojnosť s jeho riešením rasovej otázky. Vždy som si o štátnych vyznamenaniach myslel svoje a ako sa zdá, nič sa v tejto oblasti nemení ani časom, ani zriadením, ani geografickou polohou.

Neviem, ako je to teraz, ale za komunizmu mali vyznamenania a tituly celkom praktický význam. Národní umelci a nositelia Zásluh o výstavbu boli takmer na božskej úrovni členov ústredných výborov, ale ani taký obyčajný zaslúžilý umelec sa nemal zle. Dostal byt po emigrantoch, deti na akúkoľvek školu, vyslali ho do Ameriky vyučovať namiesto politicky menej spoľahlivých jedincov a ešte bol aj v mimoriadnej honorárovej triede. Keď sa schyľovalo ku koncu komunizmu, už to začala byť aj hanba, niektorí citlivejší držitelia sa medzi kamarátmi všelijako ospravedlňovali a tí trucovitejší urazenci aj odmietli prevziať.

Myslím, že sa nedá zistiť, podľa akých kritérií prebieha udeľovanie v súčasnosti, ale zrejme v tom bude aj nejaká drienkovica. Bolo by zaujímavé vidieť tabuľky (alebo aspoň rozumný dôvod), podľa ktorých je biskup Filo o triedu lepší ako metropolita Nikolaj alebo Mária Ďuríčková o dve triedy horšia ako Lajos Grendel. O pomenovaní vyznamenaní už ani nehovorím. Nemôžem za to, ale keď počujem Pribina, hneď sa mi vybaví rovnomenná saláma. Ešte dobre, že vyznamenanie má len tri triedy a neudeľuje sa aj maloletým, lebo by sa muselo volať Pribináčik.

Podobne, ako hlboko nábožensky založení komunisti, sa teraz začnú vyskytovať aj nositelia štátnych vyznamenaní niekoľkých režimov. Aby mali aspoň nejakú výhovorku, dúfam, že s vyznamenaním je spojená aj finančná odmena. Keby nebola, tak sa dosť ťažko vysvetlí, prečo niekomu prekážalo, ak sa esesák objíma s eštebákom, ale teraz už je dobre, že sa Slováci nedelia na dobrých a horších.

Predseda parlamentu ešte stále delí, pretože sa v novoročnom prejave zmienil o nevhodnosti hrubých čiar, aj o komunistickej jazve na tvári Slovenska. Škoda len, že tie jazvy tam sedeli a tvárili sa, že reč je o niekom úplne inom. A všetci naokolo, vrátane prednášajúceho, tiež.Zpátky