Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2003


Rony z Centrály v Literárních novinách

Hana Catalanová

Píše se rok 2003 a zdá se, že článek Milana Daniela „Soudy s Vladimírem Hučínem musí být otevřené veřejnosti“ zveřejnily „literárky“ (17. února t.r.) na vnitřní pokyn jakéhosi novodobého Oddělení D – dezinformace. Článek čtenáři také nápadně připomíná komentáře z dílny Petra Uhla („Nechme nezávislé soudy soudit…“).

Daniel (Rony) mimo jinými dezinformacemi připomíná i přerovské výbuchy, které přitom vůbec nejsou součástí obžaloby v současné kauze Vladimíra Hučína. Dokonce říká, že důkazů k výbuchům není málo a vypadají přesvědčivě. Opomenuta nezůstala ani obnova Hučínova rehabilitačního řízení, což je dobře, neboť zasvěceným je naprosto jasné, že obě kauzy spolu úzce souvisí. Dokládá to i zájem státní zástupkyně Lenky Šromové, která se od Daniela nechala „vytěžit“ nejen k současné kauze, ve které je žalobkyní, ale i k té rehabilitační. Zajímavé? Snad ani ne, když vezmeme v úvahu, že v obou kauzách vystupuje stejný „utajený“ svědek. Jenže rehabilitační řízení mělo být veřejné, na rozdíl od známého ostudného procesu s V. Hučínem, který se přes veškeré protesty odehrává za zavřenými dveřmi. Zájem veřejnosti o Hučínovu rehabilitaci není žádoucí. Proto nás až tolik nepřekvapilo „dramatické rozuzlení“ rehabilitačního řízení, které bylo tento týden (27. 2.) soudkyní Steinbachovou zrušeno s tím, že celá věc se vlastně udála již velice dávno, Hučín tehdy bojoval proti zločineckému totalitnímu režimu atd., takže v podstatě není co řešit, a Hučínova minulost je po více než deseti letech „nezávislého“ šetření bez poskvrny. A bez rehabilitace… Soudkyně Steinbachová o zrušení rehabilitačního řízení „nezávisle“ rozhodla před více než měsícem, neboť na 27. 2. měla již s předstihem pozvané účastníky jiného soudního řízení! O zrušení řízení se Vladimír Hučín dozvěděl ze strohé informace pouhé dva dny před datem konání s tím, že zdůvodnění obdrží do konce týdne, což se také stalo. Je vidět, že justice do poslední chvíle „pilovala“ vhodnou formulaci zdůvodňování své nezávislosti s cílem zbavit se dotěrného Hučína a za ním stojící veřejnosti, utajit „utajovaného“ svědka k dalšímu použití a zachovat si přitom ještě nějakou tu důstojnost. Nepovedlo se. Vladimír Hučín bude trvat na rehabilitačním řízení v plném rozsahu a veřejnost jej v tom podpoří. Chceme slyšet na vlastní uši, zda Hučín tehdy skutečně napadl komunisty výsuvnou anténou (!), chceme se seznámit s jeho rozsáhlým záškodnickým skladem zbraní a munice a dalšími „skutečnostmi“, které tak trefně popisuje Daniel ve své akční povídce otištěné v Literárních novinách. Chceme se už konečně začít divit a stydět, jak nám to předpověděl ministr vnitra Gross. Něco na tom asi bude, když po svých výrocích stále setrvává ve své funkci… Platíme ho ze svých daní, takže to s námi určitě myslí dobře. Přispíváme i na „literárky“. Letos dostanou z našich daní 600 000 korun.

Jsme opravdu tak bohatý národ, že nás nezajímá, kdo všechno žije (parazituje) za naše peníze? Jakou službu nám za ně odvádí?

hana.catalanova@worldonline.czZpátky