Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2003


Ani muže pro Bushe, ať si tam sám nakluše

Ivan Špaček

Asi budu muset přestat brouzdat se českými stránkami a poslouchat české rádio.

Venku začíná jaro, Kanaďané, Kanaďanky a Kanaďančata provozují tradiční "rites of spring", teda obnaží všechno co obnažit lze bez nebezpečí omrznutí a předstírají, že žijí na Floridě. Pozoruji hopsající puberťačky jak směle vystavují pupíčky větru pod těsnou a krátkou košilkou v mylném domnění, že to je sexy, nedbajíce nebezpečí, že kovový kroužek propichující kůži nad/pod pupíčkem může namrznout a poškodit dětský hedvábnou pleť kterou zatím ještě mají, pozoruji i mírně promodralé lidí staršího věku v šortkách klopýtat v sandálech po ledem pokrytém parkovišti před obchodním centrem - jo, uvnitř je krásné teploučko, ovšem venku je Kitchener, který leží v provincii Ontario, kde existují dvě roční období, tedy příliš horko a příliš zima. Obě trvají šest měsíců a je teprve březen, tak nás stále ještě čeká poslední blizzard sezóny. Obvykle se odehraje kolem Velikonoc, někdy i po Svátku práce, který tady neslavíme, protože jsme příliš busy a neptejte se mě co to slovo znamená, to je specifický severoamerický stav mysli.

No a já, místo abych se účastnil toho rituálního "volání slunce" sedím a koukám, přímo čumím, na stránku, pardon, superstránku iDNES.cz. Vidím americkou vlajku, na které kdosi umně připevnil obrovský hákový kříž. Drží ji v ruce občan asijského rázu. Bližším přezkoumáním zjišťuji, že se jedná o naše spojence z Japonska, země, která se natolik poevropštila, že navzdory dlouhé militaristické tradici má armádu spíš symbolickou než skutečnou a peníze daňových poplatníků jdou na vývoj a výrobu zboží, které se může výhodné střelit ve Spojených státech. Často slyším, že Západ nerozumí japonskému způsobu myšlení a já zcela určitě na Západě žiji, takže se mě to týká.

Jaká může být zpráva předložená světu americkou vlajkou s hákovým křížem nesenou japonským občanem? Je třeba se zamyslet na historickými skutečnostmi. Tedy Japonsko a nacistické Německo, jehož symbolem ten hákový kříž je, byli úzce spolupracující spojenci. Je možné, že onen japonský vlajkonosič chce vyjádřit svou náklonnost ke Spojeným státům americkým? Jako, že jsme takoví kámoši, jako byl Hitler s Hirohitem? Nebo.... To snad ne!

Spojené státy byly napadený Japonskem. A nejenom Spojené státy. Japonská armáda devastovala Čínu, kde se chovala velice necivilizovaně. Stejně tak v Koreji, Vietnamu, Singapuru. Austrálie sice v plánu byla, ale přišla bitva u Midway, líté boje o stovky tichomořských atolů bráněných do poslední kapky krve dnes tak míru přejícími Japonci. Tihle „humanisté“ se rovněž chovali velice neurvale ke spojeneckým zajatcům, "pochody smrti" nebyly fenoménem omezeným na evropský kontinent.

Válku skončilo až svržení dvou nukleárních pum na japonská města, což je dneska pokládané za válečný zločin, proč ne, Němci i Japonci nás poučují o lásce k humanitě, samozřejmě že i Rusové. Indie káže o největší demokracii založené na principech pasivní resistence a úctě k životu, což dokazuje při každých volbách přátelskými masakry mezi soupeřícími stranami. Pan Mandela nás taky poučuje: prý je Bush terorista. Mandela přece terorismu dobře rozumí, jeho příznivci a manželka tento nástroj užívají dodnes.

"Ani muže pro Bushe, ať si tam sám nakluše." - tuhle jsem se zmínil o géniu lidu českého vytvářet slogany, "Lenine probuď se, Brežnev se zbláznil", případně "Se Sovětským svazem na věčné časy". Takže mě onen nápis nesený českým anarchistou (čti: neokomunistou) příliš nepřekvapuje. Napadá mě, co se asi nosilo na transparentech při demonstraci držené jako protest proti atentátu na Heydricha - "Věrní zůstaneme!"? To se hodí na všechno, že ano?.

Tak si říkám, že Bush musí být celý znepokojený, co že si to v tom Iráku počne bez českých vojáků? Německých? Japonských? Rusové tam budou, ale jaksi jinde, alespoň podle ruských novin, které uvádějí, že 15 000 mladých mužů odešlo bránit Irák proti americké agresi. Prý mají vojenský výcvik a zkušenosti, odkud asi? Z Čečenska? Irácká vláda jim platí letenky a pobyt, určitě dají i na kulky do kalašnikovů.

No nic, asi budu muset vypnout computer, navléci se do šortek a jít pozorovat ty zakovované pupíčky. Nebo taky ne, i na balkóně je vidět a nefouká tam tak....Zpátky