Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2003


Zase jsem poslouchal Rádio Praha...

Ivan Špaček

...kde jakási moderátorka, velice nesympatická ženská, vyjadřující se stylem anglické čarodějnice z kvízového pořadu, která se živí tím, že je nepříjemná na lidi. Tahle babizna byla i babizňovatější „...neťukejte mi do toho stolu, člověče, naše mikrofony jsou hodně citlivé...", napomínala lokálního anarchistu. Napomenout potřeboval, že přej anarchismus není proti existenci všech systému, které dávají moc státu nad jedincem, přej jsou pouze proti systémům, které omezují svobodu jedince a to ne osobní, ale veřejnou, musí se přej chovat "správně", což dále moc nerozváděl. Takže mám dojem, že v Čechách je anarchistou člověk, který by ve třicátých letech vstoupil do komunistické či nacistické strany. Ti také bojovali za „lepší zítřky" a spravedlivější svět" hlavně tím, že mezi sebou řvali po ulicích Berlína.

Ten pan anarchista mi vysvětlil, že Česká republika nenáleží do NATO, s čímž vřele souhlasím. Skutečně nenáleží. Ovšem kazil mu to jakýsi pán s poněkud finsky znějícím jménem Pehe, pokud jsem to teda slyšel správně. Ten tvrdil, že Česká republika do NATO náleží. Abych se opakoval: nesouhlasím.

Načež promluvili „lidé z ulice“, respektive „promluvily“, byly to většinou ženy. „NATO je zločinecká organizace, protože nezákonně bombardovalo Jugoslávii". Otázka zněla nějak takhle: "Myslíte, že naše členství v NATO je důvodem k radosti?". Drtivá většina tázaných odpověděla negativně. Takže si vlastně s těmi Čechy docela rozumím.... „Samozřejmě, že z toho radost nemám. Bojím se o děti...". No jo, no...

Moje kámoška zvaná Božská (jmenuje se jinak), jinak dobrá ženská, vyjádřila vztek nad tím, že její syn vojenského věku bude možná muset jít do Jugoslávie. Tohle bylo v době kdy Američané bombardovali Srbsko a Evropané předstírali, že se jedna o akci NATO. Bylo jasné, že dříve či později dojde k obsazení Srbská a Kosova. Srbové budou proti a bylo docela možné, že, představte si, dovolí si střílet na vojáky a není ani vyloučeno, že se někteří z nich strefí.

Když jsem nesměle podotkl, že když jsem členem organizace postavené na principu vzájemné pomoci, tak slovo „vzájemné" neznamená, že mě budou osvobozovat ti druzí a moje děti mohou zůstat doma za pecí, v suchu, teplu a bezpečí, tak jsem se dozvěděl, že se o žádné osvobození a ochranu nejedná, to jenom ti hnusní Američani chtějí kontrolovat ropu, aby mohli utlačovat černochy a nadávat Čechům za to, že ubližujou cikánům, což není pravda, cikáni bijou Čechy a co Indiáni?

Anarchista zabodoval. Tvrdil totiž, že socdemáci před převzetím moci tvrdili, že o členství v NATO se bude konat plebiscit. Což je sice blbost, demokracie znamená zvolit vládu, která reprezentuje moje zájmy a má ode mne mandát vládnout, ale proč ne, když Kanada může držet plebiscit o nezávislosti pro Quebec? Tento slib nebyl vyplněn, což anarchistovi, celkem právem, vadí.

Jiní „lidé z ulice" se zmínili, že je to přej stojí peníze, což je typická reakce v Evropě, která se už v padesátých letech rozhodla investovat co se dá do sociálních služeb, které jsou populární u voličů a téměř nic do obrany - vždyť tu jsou Američani, známí militaristi a imperialisti. A ti komunisti zas tak špatný nejsou, podporují mírové organizace a vůbec, nemají nezaměstnanost a Amerika chce kontrolovat ropu, bít černochy a vraždit Indiány.

Pan Pehe jim to trochu kazil, neboť tvrdil, že kdyby Česká republika nebyla v NATO, tak by musela mít větší a modernější armádu, neboť by na obranu byli Češi sami. Pan Pehe je zřejmě bývalý emigrant, protože nechápe, že koncept sebeobrany je konceptem zastaralým, neboť všechny konflikty se dají vyřešit diplomatickou cestou, případně kapitulaci, nebo obojím. To jen ti zasraní židé- pardon, Izraelité, tohle nechápou a reagují na pochopitelnou a chvályhodnou snahu Palestinců je zahnat do moře tím, že příliš nevyjednávají, spíš střílí do nevinných lidí, kteří náhodou drží v ruce AK47 (kalašnikova) jako dekoraci.

Takže jo, zahájíme podpisovou akci „Česká republika pryč z NATO.“ Zase jsem poslouchal Rádio Praha.Zpátky