Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2003


Wonka má zaplatit bolestné

Emanuel Mandler

Po osmi letech pokračovala soudní pře Ministerstva vnitra ČR proti Jiřímu Wonkovi. ministerstvo vyhrálo. Okresní soud v Hradci Králové uložil 2. dubna Jiřímu Wonkovi, aby zaplatil 1 628 korun ministerstvu vnitra jako bolestné za zranění dvou policistů, kteří ho zatýkali a odvezli zbitého do vězení. Případ je znám, na tomto místě jsem o něm psal v článku Jednostranná svědectví o kauze Wonka. Jiří Wonka posílal hrubé dopisy soudkyni Horváthové. Ta totiž v roce 1988 odsoudila jeho bratra, disidenta Pavla Wonku k trestu vězení v době, kdy držel hladovku a byl k smrti vysílený. Po několika dnech ve vězení zemřel. Není nic podivného na tom, že Jiří Wonka spatřoval za smrt bratra zodpovědnou právě soudkyni Horváthovou; postavit ji mimo službu se jemu ani disidentskému sdružení VONS pro odpor ministerstva spravedlnosti nepodařilo. Soudkyně Horváthová byla mocnější a podala na Jiřího Wonku trestní oznámení pro napadení veřejného činitele. To za ty dopisy.

Stalo se to v únoru 1995. Jiřího Wonku zatýkali a on se bránil. Policisté používali chvaty a hmaty a bůhvíco ještě, takže Wonku museli odvézt přímo do vězeňské nemocnice. Pak jej ještě nějakou dobu po vězení nosili - než jej po týdnu prezident Havel omilostnil.

To, co se nyní děje, je tragikomická dohra. Instituce a "staré struktury" v nich přešly do protiútoku. Jiří Wonka byl v roce 1995 policajty těžce zbit za to, že, když stát odmítl svou samozřejmou povinnost dosáhnout spravedlnosti pro mrtvého Pavla Wonku, pokusil se o to svými nedokonalými prostředky sám. Teď tedy má za to platit bolestné.

Nerovnému boji Jiřího Wonky s mocnými institucemi a lidmi, kteří se za komunistů provinili, nevěnují tisk a média příliš pozornosti. Proč by také věnovaly, když by se tím dostaly do mediálně i jinak nevděčného sporu (jde pouze o nějakého Wonku) s mocnými ministerstvy? Zdá se, že všeobecně vyhovuje, když se o takových případech příliš nehovoří. A tak Okresní soud v Hradci Králové vyřešil spor šalamounsky. Dal na svědectví těch, kteří Jiřího Wonku zatýkali, a odsoudil ho. Ale ne zas přespříliš. Wonka nemusí platit soudní výlohy, ani 18 tisíc, které od něho Ministerstvo vnitra požadovalo jako náhradu za mzdy policistů - ti totiž při bití Jiřího Wonky utrpěli úraz a byli nějakou dobu v pracovní neschopnosti. Wonka má zaplatit jen 1628 korun jako náhradu bolestného. Každý musí uznat, že to je velmi mírný "trest" člověkovi, kterého při zatýkání zřídili tak, že několik dnů nemohl chodit.

A je to bohužel ukázka, jak to v postkomunistickém Česku chodí. Je tu příliš málo lidí, kteří ctí zákony - málo i na místech, kde mají za úkol zákony střežit. Po dvanácti letech svobody by to mohlo a mělo být o hodně lepší. Ale co se dá dělat? Nezbývá než zatnout zuby a nepoddat se. Snad se to Jiřímu Wonkovi podaří. Nedal se a proti rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové se odvolal.

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky