Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2003


Vzkaz od pánaboha na přechodu v Mikulově

Ross Hedvíček

Začátkem dubna 2003 jsem byl na několikadenní návštěvě České republiky. Že cesty boží jsou nevyzpytatelné, jsem věděl, ale že tak moc, to jsem nečekal. Cestuji na kanadský pas, tak jsem si dopředu zaplatil vstupní vízum do země, kde jsem narodil a jsa náturou pesimista (když očekávám jen to nejhorší, můžu být maximálně tak příjemně překvapen - zklamán sotva) očekával jsem věci příští.

Přiletěli jsme s dospělou dcerou do Vídně, vyzvedli si v půjčovně aut neuvěřitelně malé auto Opel Corsa (i vozíky pro ježdění po golfovém hřišti jsou větší!), u první benzínky si koupili automapu a vydali se k nejbližšímu hraničnímu přechodu. Jak už se jmenoval nevím, ale byl to ten u Breclavi.

Přijedeme tam, dřevěné budovy asi jako ve skanzenu v Rožnově, takové chýše jedové, naladil jsem pozitivní úsměv a podávám pohraničníkovi naše pasy. Šklebil jsem se, už když jsem viděl jejich tmavomodrou barvu.

"Máte český pas?"

"Nee."

"Máte občanský průkaz?"

"Nee."

"Máte české občanství?"

"No to už vůbec ne!"

"Tak to se musíte vrátit, nemůžu vás tudy pustit!"

"Já mám platné vstupní vízum do České republiky - koukněte na tu krásnou nálepku za 204 dolarů!"

"To mne nezajímá, jste devizový cizinec!"

To už jsem se neusmíval. Ten výraz "devizový cizinec" jsem slyšel z oficiálních úst naposledy při výslechu na Smetanové ulici v Přerově před mnoha a mnoha lety.

"Otočte se a jeďte zpátky!", nařídil pohraničník, "Pasy vám vrátím na druhé straně!" Pasy jsem zpátky chtěl a tak jsem se otočil a namířil zpátky do Rakouska. Rakouský celník se divil jak rádio a povídá mi: "Jeďte zpátky, on vás pustí!" Otočil jsem se tedy ještě jednou a objevil se znovu u okýnka onoho přísného pohraničníka - na celé celníci jsme byli úplně jediné auto, nikde nikdo.

"Co tady zase děláte? Řekl jsem vám přece, že máte jet pryč, ne?"

"Ten rakouský četník mi řekl, že sem mám jet znovu, že mne pustíte."

"Ten tomu nerozumí, otočte se a ať už vás tady nevidím!"

Uposlechl jsem a rakouský četník mi pak vysvětlil, že česká strana přes tento přechod pouští jen držitele českých a rakouských pasů - rakouské straně je to jedno. Doporučil mi jet na hraniční přechod Mikulov. Na tom přechodu nás skutečně po bedlivém zkoumání všech dokumentu vpustili do České republiky.

Za pět dní na to jsme v Mikulově překračovali hranice znovu, tentokrát z ČR

do Rakouska. Dcera řídila a já si četl Mladý svět, číslo 13/2003 s velmi zajímavým článkem na straně 7 "Spojené státy slídilské" o tom, jak se USA stávají policejním státem "špiclů, udavačů a šmíráků" (to je citát z článku). Ano prosím, takové články jsou v českém tisku pravidlem, nikoliv výjimkou. A čtenářové tomu nejen věří, oni to žerou i s navijákem. Antiamerikanismus v České republice je něco, co mne nepříjemné překvapilo.

Na přechodu v Mikulově i tentokrát seděl přísně se tvářící klouček, jako Václav Neckář ve filmu Ostře sledované vlaky, takové ušaté torpédo, s cedulkou Policie ČR.

"Jak to že jste se nepřihlásil na policii v místě bydliště?"

"Nevím. U nás se na policii nikdo hlásit nemusí. Mám platné návštěvnické vízum v pase."

"To mne nezajímá. Kde jste bydlel?"

"To snad nemusím nikde hlásit?"

"Jste ochoten zaplatit blokovou pokutu?"

"Ne."

"Tak si támhle zaparkujte a přijďte dovnitř - zavolám náčelníka." Zaparkovali jsme a učinili jak nařízeno.

"Máte české občanství?"

"Ne."

"Máte trvalý pobyt v České republice?"

"Ne."

"Máte občanský průkaz?”

"Ne."

Stejné otázky jako před pěti dny. Mezi emigranty do Kanady musí být asi kolaborantů s nepřítelem jako psů. Cítil jsem, jak se mi ježí chlupy vzadu na krku.

"Tak vám udělím blokovou pokutu tisíc korun a bude to."

"A když nezaplatím?"

"Tak vás vyhostíme že země a zrušíme platnost vašeho víza"

To rozhodlo. Jeli jsme do Rakouska jen na dva dny a pak jsme měli v plánu se přes Slovensko vrátit zpátky na další tři dny na Moravu, než odletíme z Vídně. "Pay the Nazi. It's only thirtyfive bucks. It is not worth the trouble," vmísila se v angličtině moje dcera, která češtinu ovládá docela dobře, akorát každému tyká.

Zaplatil jsem a vyjeli jsme. Byl jsem rozhodně velmi rozrušen. Dcera zapnula autorádio, které jsme vypnuli před vjezdem na hraniční přechod. Z rádia se ozval Eric Burdon a refrén jeho písničky se skupinou Animals:

"We gotta get out of this place

If it's the last thing we ever do

We gotta get out of this placee

Girl, there's a better life for me and you"

Obrátil jsem oči v sloup a zakroutil hlavou. Dcera to pochopila po svém, spustila své okénko, vystrčila hlavu a s ní dozadu zakloněnou zvolala k obloze: "Ok, ok - we got the message!"

Reakce dvou oficiálních představitelů českého státu, kteří považovali za nutné se k výše popsanému případu vyjádřit:

At 11:52 PM 4/24/2003 +0100, Czech_Consulate/INTERNAL@mzv.cz wrote

>Vazeny pane Hedvicku,

>precetla jsem si Vase sugestivni liceni cesty do Cech, ktere jakoby z "oka

>vypadlo" tomu, co naopak tady zazivame my, kteri navic pusobime v teto zemi

>na zaklade mezinarodni Videnske umluvy o diplomatickych a konzularnich

>stycich.

Vazne? Vy se taky musite v USA (nebo v Kanade) hlasit u policajtu? Tomu nejak neverim, ale urcite pozadam sveho kongresmana, aby se vytasil s nejakym takovym zakonem a zavedlo se to.

>Mohla bych se , prosim, dozvedet, kde jste zadal o ceska viza ? Vysi

>poplatku, ktery uvadite, totiz vubec nezname,

Zadal jsem na ambasade ve Washingtonu nekdy v polovine brezna - muzete si to tam overit, jiste vedou podrobne zaznamy. Vyse poplatku jsou dva kusy multiple entry viz plus 4 dolary za postovne, me to vychazi docela dobre. Pokud mi nauctovali, vic nez meli, dejte mi prosim vedet, rad si do nich

kopnu. Nebo treba se na tom washingtonsti konzulove obohacuji, aby meli na jidlo v BurgerKingu, cert vi, jak dobre/spatne je MZV plati, urcite si vozi konzervy z Ceska, jako my kdysi do Jugoslavie :-))

>Nektere hranicni prechody maji vskutku rozdilna pravidla - nektere jsou

>otevreny jen v urcite hodiny, nektere jsou jen pro pesi a nektere jen pro

>ceske obcany - tyto informace jsou verejnosti dostupne, staci se jen pred

>cestou informovat.

A proc maji rozdilna pravidla? Protoze to tak bylo jeste za komunistu? Nechcete jako zeme nahodou do Evropy? Dovedete si predstavit turistu, chtejiciho prejit z Niagara Falls, NY do Niagara Falls, Ontario a na celnici by mu rekli, “neee to se musite vratit a jet pres Detroit”? My tady mame “rozdilna pravidla!"

>Povinnost hlasit se na cizinecke policii do tri dnu od prijezdu, paklize

>nebydlite v ubytovacim verejnem zarizeni, ktere to automaticky dela pro sve

>klienty, je uvedena v nasich informacnich materialech "Information of

>Visas"

Proc tam ta povinnost je? Nezavani vam to trochu prilis tim vychodoevropskym fasismem? Jsem ochoten pripustit tu smesnou tit-for-politiku, ze kdyz cigani emigruji do Kanady a Kanada zavede viza, tak CR zavede viza z principu "reciprocity" i kdyz zadny Kanadan do CR emigrovat jeste nezkousel a uz vubec ne ilegalne. Ovsem povinnost "hlasit se na policii" je vylozene rusko-sovetska zalezitost bumazek a nikde v civilizovanych zemich (USA/Kanada) se nevyskytuje - tudiz zadna "reciprocni" povinnost tady neni. Pokud citite povinnost to mit, abyste udrzeli pod kotrolou Ukrajince ci Vietnamce v CR - tak si to udelejte pro ne - ale nezahrnujte do toho i drzitele kanadskych pasu!

>a jsou na webovych strankach vsech nasich zastupitelskych uradu.

>S pranim stastnejsich pobytu v nasi krasne vlasti -

Obavam se, ze po zkusenostech nedavnych dnu se nebudu o dalsi navstevu uz ani pokouset - urcite ne, dokud se rezim ve Vasi vlasti nezcivilizuje.

>Margita Fuchsova, generalni konzulka

Dekuji Vam za Vas email.

Ross Hedvicek

Florida, USA

At 06:24 PM 4/24/2003 -0400, con_washington wrote

>Vazeny pane Hedvicek,

>opet jste me velmi pobavil svym vtipnym vypravenim.

Je mi cti vas pobavit, pane konzule. Pred par minutami jsem tady procital e-mail od vasi kolegyne Margity Fuchsove, generalni konzulky v Los Angeles, ktera zpochybnovala vysi castky, kterou jsem musel zaplatit za viza.

Ptala se: "Mohla bych se , prosim, dozvedet, kde jste zadal o ceska viza ? Vysi

>poplatku, ktery uvadite, totiz vubec nezname."

Moje odpoved byla: Zadal jsem na ambasade ve Washingtonu nekdy v polovine brezna - muzete si to tam overit, jiste vedou podrobne zaznamy. Vyse poplatku jsou dva kusy multiple entry viz plus 4 dolary za postovne, mne to vychazi docela dobre. Pokud mi nauctovali, vic nez meli, dejte mi prosim vedet, rad si do nich kopnu. Nebo treba se na tom washingtonsti konzulove obohacuji, aby meli na jidlo v BurgerKingu, cert vi, jak dobre/spatne je MZV plati, urcite si vozi konzervy z Ceska, jako my kdysi do Jugoslavie :-)) Konec citatu.

Takze mozna by nebylo spatne nejak zesynchronizovat ty Vase poplatky - aby to nevypadalo, ze Vam tam na konzulate zustava neco za nehty - cemuz ja sam pochopitelne naprosto neverim. I kdyz zase Jan Kavan, co se tyka necistych penez v trezorech, udelal MZV peknou ostudu, ze ano...

>Oproti ostatnim Vasim historkam vsak tentokrat znam pozadi veci, o kterych >hovorite a rad bych je uvedl na pravou miru.

Ano, rad se bavim s informovanymi lidmi.

>K Vasemu zklamani na hranicnim prechodu u Breclavi nemuselo dojit, pokud byste >se na cestu dukladne pripravil a zjistil specifikace jednotlivych prechodu, resp. >pokud byste pouzil nejrychlejsi spojeni mezi Vidni a CR, tj. dalnici a nepohyboval se >po silnicich treti tridy.

To je sice hezka teorie, ovsem proc bych mel z Vidne jet nekam po dalnici (A1 vede stejne jen na Salzburg, smerem na sever jde jen silnice okresni urovne cislo 7), cimz asi myslite na Mikulov, kdyz vesnicka, kterou jsem chtel navstivit (Postorna), je vedle Breclavi a byl tam na mape oznaceny hranicni prechod? To jsem mel jet uplne jinym smerem na Mikulov a pak se vracet zpatky po ceske strane? Kdyz Vy z Washingtonu, D.C. pojedete k Niagara Falls, pojedete pres Los Angeles?

>Tehdy totiz muzete narazit na ukaz zvany "maly pohranicni styk",

>ktery je urcen houbarum, cyklistum a rakouskym rolnikum, kteri si odskoci do

>nejblizsi ceske vesnice na pivo. K temto ucelum byly podel hranice CR

>vytvoreny desitky drobnych prechodu, ktere umoznuji prodysnost hranice i

>tam, kde neexistuje plne vybaveny prechod pro mezinarodni dopravu, ba

>dokonce ani silnice. Verte, ze tento ukaz nesmirne zlepsuje atmosferu v

>mistnich komunitach.

Doufejme, ze rakouska strana uz zapomnela na strileni pohranicniku CSSR po rakouskych duchodcich na rakouske strane. To urcite zlepsilo atmosferu nejvic...

>K registraci u policie v CR - pokud byste si alespon zbezne precetl hranicni

>pruvodku, kterou Vam velvyslanectvi ve Washingtonu vystavilo spolu s Vasim

>vizem, pripadne prostudoval pokyny velvyslanectvi na webove strance, Vase

>argumenty pri rozhovoru s prislusnikem cizinecké policie na hranici v

>Mikulove by Vam pripadly prinejmensim intelektualne nesmele.

Je osvezujici videt, ze si myslite, ze mne ten ehm ... prislusnik v Mikulove intelektualne setrel... :-)

>S pozdravem

>

>Vas

>

>Richard Krpac

Taktez vas zdravim a tesim se na vase dalsi komentare k mym nadchazejicim clankum.

Rosta Hedvicek

A nyní hlasy lidu:

At 04:01 PM 4/24/2003 +0200, Jelinek, Miroslav wrote

>Milý pane,

>čas od času nás počastujete podobnými nesmysly, jako je tento, na všech je

>zajímavé, že vždy popisujete něco, co nejste schopen doložit, jako v tomto

>případě například nevíte, na jakém přechodu se Vám to přihodilo, jak se

>jmenoval, nebo jaké služební číslo měl policista, který s Vámi takto

>jednal (pohraničníky totiž dávno v tomto kraji nemáme) a tak se nám spíše

>zdá, že si to všechno cucáte z palce.

>Buďte zdráv a mnoho zdaru v další pomlouvačné práci proti Vaší staré vlasti.

>Miroslav Jelínek, redakce HN

(HN = Hospodářské noviny)

Stalo se to 2. dubna 2003 asi v 10 rano na hranici v Mikulove, vzhledem k

tomu, ze tam meli otevrenou pouze jednu kukan, asi nebude tezke toho

policistu zjistit, jinak Vam muzu taky poslat scannovany obrazek utrzku od

pokuty (celkem 10), ktery hodlam vystavit na cestnem miste sve webstranky.

Ale ono je jednodussi obvinit nejakeho emigranta, ze lze, nez si priznat, ze

mate pred dverma nasrano, ze?

Uverejnuji Vase noviny taky protiamericke clanky? Taky to mate narizeno?

Rosta

At 01:11 PM 4/25/2003 +0200, Igor wrote

>Dobry den,

>uz nejakou dobu ctu Vase clanky a rikam si, ze mate fakt dar vystihnout

>presne to nejmene prijemne v ceske povaze. Hruzne na Vasich clancich je to,

>ze ony jsou vlastne pravdive, jen ocima zevnitr to neni tolik videt, nebo uz

>si oci zvykly z nedostatku kontrastniho chovani.

>

>Uprimne bych nechtel byt v kuzi cizince v CR. Myslim, ze horsi urednicka

>verbez nezli jsou celnici a pohranicni policie snad ani v CR neni.

>

>Drzim palce, at je takovych situaci co nejmene. Osobne se celkem stydim za to,

>odkud pochazim a kde ziju, ale s tim se neda zatim nic delat.

>

>Igor

At 10:57 AM 4/25/2003 +0200, Lubos Safarik wrote

>Ten pohranicník to udelal naprosto správne. Pokud by te znal, tak te

>rovnou zastrelí ty debile

Dekuji Vam za Vas vlastenecky nazor.

Rosta

At 08:32 AM 4/25/2003 +0200, MUDr. Mxxxxxx wrote

>Vázený pane! Jsem z Breclavi a tak mám jeste navíc tu smulu, ze ta usatá

>torpeda, ty blbecky, kterí mají IQ komára a delají ostudu celému státu a

>kazdému obcanovi, znám (napr otec opilec, matka opilec etc).To vyhreznutí

>ega, kdy si konecne takový blbecek muze dovolit vzít obrazne cizí osud do

>svých spinavých a neschopných rukou, me vzdycky tak rozhodí, ze uvazuju o

>emigraci a Vám ten kanadský pas uprímne závidím. Pri zivote me udrzuje jedine

>myslenka, ze se vstupem do EU tito darmojedi prijdou o práci a úplatky. Míra

>jejich zkorumpovanosti je totiz neprímo úmerná jejich IQ. Omlouvám se Vám za

>své spoluobcany, placené z mých daní, ale verte, ze okamzitá náprava je mozná

>jedine strelnou zbraní. Tyto naprosto zbytecní lidé, ci celé generace proste

>musí vymrít ... a pak snad bude líp.

>

>S úctou Vás Mxxxxxxxxxx, M.D.Zpátky