Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


Schody z metra jsou překážkou. Dopravní podnik se snaží ušetřit elektřinu, vypíná proto eskalátory v podchodech

Marek Hejduk

Schody v metru uzavírají každý večer část města pro řadu lidí. Metro sice jezdí, ale různá schodiště se zastavují. A ty leckdo bez cizí pomoci nepřekoná.

Praha - Je pozdě večer. Starší žena bere do jedné ruky francouzské hole, druhou rukou se přidržuje zábradlí a těžce stoupá do schodů. Eskalátor hned vedle totiž stojí. Takhle vypadá cesta z kina.

"Můj klient je postaven před volbu zůstat doma, nebo řešit cestu jinak: buď absolvovat nedůstojný sestup a výstup po schodech, nebo si objednat drahé taxi," říká o potížích, které kvůli postupu dopravního podniku mají handicapovaní lidé, vedoucí Centra pro zdravotně postižené Ivana Svobodová.

Eskalátory, které vedou z vestibulů na ulici, po desáté hodině večer obsluha zastavuje. Týká se to většiny stanic a tento stav trvá už léta. Dopravní podniky totiž šetří. V této době už prý mnoho lidí necestuje. Provoz samotného metra přitom končí kolem půlnoci.

"Na základě průzkumu se zjistilo, že v některých stanicích se po dvaadvacáté hodině pohybuje minimum cestujících," hájí opatření tisková mluvčí dopravního podniku Eva Dydová. Průzkumy se uskutečňují jednou za rok a v případě eskalátorů sledují počet cestujících během čtvrt hodiny. Kolik přesně lidí po desáté hodině večerní jezdí, však nikdo z dopravního podniku neřekl. Hlavním argumentem dopravce je drahý provoz. Eskalátory podle něj spotřebují příliš energie, než aby jezdily jen pro malý počet cestujících. Kromě toho se sčítají hodiny provozu. Podnik proto šetří, aby nemusel platit jejich drahou revizi.

Na úsporná opatření však nejvíce doplácejí lidé se zdravotním postižením. Ti se už naučili večer téměř nevycházet z domu, natož aby se vypravili někam za kulturou. Možnosti, jak se dopravit za kulturou či za přáteli, mají totiž značně omezené.

Celý problém by mohly vyřešit eskalátory, jejichž chod spouští fotobuňka. Ty jsou však zatím umístěny jen ve stanici Muzeum směrem na Vinohradskou ulici. Další asi hned tak nepřibudou. Výměna jezdicích schodů měla začít už vloni, opozdila se však kvůli tomu, že dopravce musel platit opravy po povodních. Pokud bude dostatek peněz, podle harmonogramu se do roku 2011 obnoví všech devadesát eskalátorů v podchodech. Není však vůbec jisté, zda budou mít nové schody spouštěcí systém. Handicapovaní lidé se tak sice do vestibulů i nadále dostanou například výtahem, který je už na mnoha stanicích, ale už ve vozech metra budou muset sbírat sílu na to, aby dokázali zvládnout závěrečný výstup po schodech na ulici.

(MfD)Zpátky