Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


Rumunský výrok o holocaustu urazil Izrael.

Vláda v Bukurešti nejprve prohlásila, že v zemi za války nebyli vražděni Židé, posléze to ale musela vzít zpět. Přes 420 tisíc Židů bylo zabito v letech 1940 až 1945 v zemi, které tehdy vládl spojenec nacistického Německa generál Ion Antonescu, tvrdí historici.

JERUZALÉM/BUKUREŠŤ - Vztahy mezi Rumunskem a Izraelem otřásá nový skandál. Stalo se tak poté, co vláda v Bukurešti v pátek (13.06., poznámka redakce) oznámila, že na rumunském území nedošlo v letech 1940 až 1945 k holocaustu. Izraelské ministerstvo zahraničí okamžitě zareagovalo a předvolalo si "na kobereček" rumunskou velvyslankyni Valerii Marianu Stoicaovou. Sdělilo jí, že považuje prohlášení rumunské vlády za "velmi vážné" a "v rozporu s historickou pravdou". "Rumunsko musí najít způsob, jak upravit toto nešťastné prohlášení, aby se vzájemné vztahy mezi zeměmi mohly zase vrátit do normálu," prohlásil David Peleg z izraelského ministerstva zahraničí. V neděli na prohlášení Rumunska zareagovalo i jeruzalémské muzeum holocaustu Jad Vašem, které uvedlo, že během druhé světové války zemřely statisíce rumunských Židů. Podle Jeana Ancela, jednoho z předních odborníků na holocaust v Rumunsku, bylo v zemi zabito 420 tisíc Židů. Před čistkami jich zde žilo 760 tisíc.

Čistky nařízené vládou

Dokumenty, které Jean Ancel objevil, také dokazují, že se rumunská vláda na vraždách Židů přímo podílela. "Rumunsko bylo jediným spojencem Německa, který měl svůj vlastní plán na vyhlazení Židů a k zabíjení využíval vlastní armádu," uvedl Jean Ancel s tím, že některé rumunské zločiny byly dokonce mnohem více barbarské než ty, které prováděli Němci. Podle Ancela ukrajinští a rumunští vojáci dokonce židovské obyvatele zaživa upalovali. Několikadenní diplomatické napětí mezi Izraelem a Rumunskem se nakonec částečně uvolnilo až včera (17.06., pozn. red.). V době, kdy aféru přetřásala všechna světové média, totiž rumunská vláda zcela obrátila. Vydala prohlášení, v němž stojí, že rumunské vedení za druhé světové války holocaust podporovalo. V současné době v Rumunsku žije přes šest tisíc Židů. "Nemůžete tvrdit, že zde nebyly žádné oběti," nechal se slyšet Ernest Neuman, představitel židovské komunity v severorumunském městě Timisoara.

Archivy promluví

Historici vlastní záznamy o několika rumunských pogromech. K jednomu z nich došlo v červnu roku 1941 ve městě Iasi. Tam bylo údajně zabito více než 12 tisíc Židů poté, co rumunští a němečtí vojáci pročesávali dům od domu. Ti, kteří přežili, byli soustavně mláceni a převáženi do jiných měst ve vagónech pro dobytek. Ze 120 lidí jich tento převoz v nesnesitelném horku přežilo jen okolo 25. Rumunsko bylo již v minulosti často kritizováno za svou neochotu přiznat svou účast na holocaustu. Minulý týden ve čtvrtek rumunská vláda podepsala dohodu se Spojenými státy, která umožňuje Muzeu holocaustu ve Washingtonu nahlédnout do rumunských archivů týkajících se vyhlazení Židů. Právě v prohlášení rumunského ministerstva veřejných informací, které se týkalo této dohody, byla napsána ona sporná věta, že "na území Rumunska neexistoval v letech 1940 až 1945 žádný holocaust".

(Lidové noviny)Zpátky