Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2003


Digitální technologie nabízejí pohodlí výměnou za soukromí – a my přijímáme

Petr Koubský

„Část lidí pracuje intenzivně na čipovém ovládacím systému všech lidí planety Země. Tento systém v případě realizace bude znamenat úplnou ztrátu těch zbývajících svobod, které lidé nyní mají,“ píše na svém webu Ivo J. Benda z České Lípy, známý propagátor tzv. Plejáďanů, „vesmírných lidí“, kteří mají spasit lidstvo před nejrůznějším zlem, mezi něž Benda počítá peníze, kreditní karty, Evropskou unii, ministra Vladimíra Mlynáře, zákaznickou kartu Z Českých drah a systém ISO 9000.

Oblíbeným Bendovým termínem je „čipová totalita“: pomocí zpracování digitálních dat se dostaneme pod totální kontrolu moci, která o nás bude vědět vše. Rizika tohoto druhu však dnes nezvažují jen psychopaté. Koneckonců, nebrat vážně Orwella stále ještě není v Evropě prozíravé.

Biometrické pasy

Až půjdete příště požádat o cestovní pas, možná vás čeká snímání otisků prstů nebo dokonce snímek oční sítnice. Představitelé Evropské unie na svém červnovém summitu v řeckém Porto Carras schválili plán, podle nějž mají být cestovní pasy vybaveny počítačovým čipem s biometrickými daty majitele. Díky tomu doklad prakticky nepůjde zfalšovat a velmi rychle bude možné ověřit, zda jeho držitel je skutečně tím, za koho se vydává.

Jak taková věc vypadá? Představte si maličký počítačový obvod všitý do pasu. Do paměti čipu se uloží digitálně kódovaný otisk prstu nebo jiný charakteristický znak. Ten se pomocí elektronického podpisu zajistí proti počítačové manipulaci a záměně. Při kontrole dokladů použijí úřady snímač, kterým si načtou skutečný otisk prstu a elektronicky porovnají s tím, který je zakódován v pasu.

Evropská unie není první, kdo takové doklady bude mít. Již v roce 2001 začala Malajsie jako první země na světě vydávat občanské průkazy s digitálně kódovaným otiskem prstu. Ochráncům lidských práv se ale nová technologie nelíbí. Například prezident Německé asociace pro ochranu dat Thilo Weichert varuje: „Počestní občané se budou divit, jak snadno se mohou stát předmětem vyšetřování jen proto, že zanechali své otisky prstů v bance, jež byla dvě hodiny poté vyloupena.“ Ovzduší boje proti terorismu však její zavedení usnadňuje. Kromě toho je Unie pod tlakem z druhé strany Atlantiku. Po událostech z 11. září 2001 vešel v USA v platnost zákon, podle nějž musí cestovní doklady s biometrickými identifikačními prvky mít každá země, jež bude chtít se Spojenými státy udržovat bezvízový styk, přičemž termín stanovili Američané na 26. říjen 2004. EU požadavek přijala bez velké diskuse i bez recipročních opatření – po Američanech v cizině nikdo takové doklady nechce, alespoň zatím ne.

Vím, kde zrovna jsi

Jiným příkladem „čipové totality“ je využívání dat z mobilních telefonů. Pro operátora je velmi snadné stanovit polohu kteréhokoli zapnutého telefonu. Tato vlastnost sítě se pokládá za kontroverzní, zasahující hluboce do soukromí, a proto se používá jen málokdy. Český operátor T-Mobile již delší dobu nabízí možnost sledovat polohu uživatele, který s tím předem vyslovil souhlas, velký obchodní úspěch však tato služba nemá: leckdo by ji třeba i chtěl, ale stydí se koupit si takovou věc a především požádat blízkou osobu o souhlas, bez něhož to nejde.

Potenciální úspěšná aplikace musí vycházet z toho, že lidé umožní sledovat polohu svého mobilu sami a dobrovolně. Hravou maličkost nabízí česká firma Softmatch pro síť Oskar: jde o seznamku v reálném čase – přihlásíte se do systému a ten vám najde jiného přihlášeného partnera o pár ulic dál. Zásadnější věc s názvem Mobile Traffic Services zkouší firma LogicaCMG v Nizozemsku spolu s operátorem Vodafone: systém, který podle rychlosti pohybu zapnutých telefonů monitoruje a vyhodnocuje dopravní zácpy. Anonymita dat jednotlivých uživatelů je prý zaručena. Oba zmíněné systémy jsou zatím v počátcích, není jasné, zda budou mít úspěch, rozhodně však naznačují, kudy půjde vývoj.

Šílenci, kteří straší čipovou totalitou, mají určitě kousek pravdy. Dokonce je to ještě horší než v jejich paranoidních vizích: nejde o záludné spiknutí, proti kterému by se koneckonců dalo bojovat. Jde o lidskou povahu, o naši ochotu vyměnit svobodu za pohodlí. Benda na svém webu cituje Nový zákon: „A nutí všechny, malé i velké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména.“ (Zjevení 13, 16–17) Těžko popřít, že by to neznělo aktuálně.

(Respekt)Zpátky