Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2003


Ministři se zlatou kartou na čele.

Ondřej Kundra, Eliška Bártová

Ministři se zlatou kartou na čele. I nejmladší členové kabinetu už pochopili kouzlo radovánek za cizí peníze

Je to prostě pravidlo: kdo se v Česku považuje za „celebritu“, musí se v červenci, během filmového festivalu, ukázat na kolonádě v Karlových Varech. Letošní ročník však přinesl jedno odhalení: některé zdejší celebrity ze světa politiky se sice v karlovarském karnevalu rády blýsknou, ale ne za své. Účty nechávají platit firmy, o kterých pak rozhodují ve vládě.

Quo vadis, ministře?

Víkendový festivalový výlet ministra Vladimíra Mlynáře (US-DEU) a jeho ženy proběhl ve velkém stylu: dvě noci v Puppu a přes den obcházení kin a mejdanů se zlatou VIP kartou. Problém nastal poté, co MF Dnes zjistila, že celou tu rodinnou zábavu platili za Mlynáře jiní, konkrétně Český Telecom, firma, kterou má coby šéf resortu informatiky ve vládě pod palcem. „Nemyslím, že jsme tím chtěli pana ministra zkorumpovat, to by mi připadalo úsměvné,“ říká mluvčí Telecomu Vladan Crha s narážkou na to, že i když apartmá v Puppu stojí na dvě noci šestnáct tisíc korun, koupit si za takovou cenu ministra české vlády přeci jen nejde. „Na druhé straně ale,“ dodává Crha po chvíli, „se s lidmi, kteří se takto setkávají, lépe spolupracuje.“ Kvůli lepší spolupráci vybavil Telecom ministra s chotí i zmíněnou VIP kartou, která umožňuje navštěvovat karlovarské atrakce zadarmo. „Několik zlatých karet jsme jako sponzor festivalu dostali od pořadatelů a rozdávali jsme je našim hostům podle důležitosti. A ministr z našeho pohledu důležitá osoba určitě je,“ říká k tomu Crha.

Poprask kolem jeho příjemného a levného víkendu ve Varech ministra Mlynáře překvapil. Vyšlo přitom najevo, že tam během své politické kariéry byl za cizí peníze už několikrát – jako poslanci mu pobyt platil jednou Telecom a dvakrát výrobce cigaret Philip Morris.

Letošní pozvánka zastihla Mlynáře poprvé ve funkci ministra, podle svých slov ale „žádný střet zájmů necítí“ i přesto, že rozhodování o hostiteli – Českém Telecomu – teď spadá přímo do jeho kompetence. Zjistit, proč si Mlynář nezaplatil nocleh na festivalu sám, když jako ministr pobírá devadesát tisíc korun měsíčně, a proč tak snadno přijímá dárky od lidí, jejichž činnost má politicky kontrolovat, je téměř nemožné. Šéf informatiky totiž kvůli „časové vytíženosti“ odmítl minulý týden schůzku, nezvedal mobilní telefon a nereagoval ani na textové zprávy. Až těsně před víkendem přišlo z ministrova sekretariátu poněkud nesrozumitelné vysvětlení: „Telecom, stejně jako jiní sponzoři, disponuje od MMF určitou hotelovou kapacitou pro hosty, které může jménem festivalu pozvat.“ A čím si pan ministr vysvětluje, že Telecom pozval právě jeho? „Žádné speciální zdůvodnění pozvání jsem nedostal,“ stojí v e-mailu.

Věc vzbudila o to větší pozornost, že Mlynář ještě jako novinář (mimochodem i coby šéfredaktor tohoto týdeníku /Respekt, poz. red. CS-magazínu/) podobné praktiky často a ostře kritizoval. Když například ODS uspořádala v roce 1994 na Žofíně sponzorskou večeři, které se účastnili i ředitelé státních podniků, Mlynář napsal: „Pokud nás tedy ODS, která se tak ráda označuje za stranu, na níž leží největší zodpovědnost za budoucnost českého státu, nechce místo do Evropy dostat do Latinské Ameriky či na Ukrajinu, měla by peníze získané od podniků se státní účastí okamžitě vrátit.“ Zachová se tedy ministr podle těchto slov a vrátí Telecomu darované peníze – třeba tak, že zpětně pošle úhradu za dvě noci v Puppu anebo že stejnou částku věnuje na charitativní účely? Podle Mlynářovy mluvčí Kláry Volné o tom ministr „neuvažuje“. Sám Mlynář se chce ale z „aféry kolem festivalu poučit a napříště obdobná pozvání nepřijímat“.

Chtěli mě, tak ať platí

Možnost dopřát si na několik dní zadarmo festivalového lesku a luxusu dostal a využil i šéf ODS Mirek Topolánek a místopředseda lidovců Jan Kasal. Za oba zaplatil účty Philip Morris. „Mně je to jedno, kdo to platil. Přece se nebudu pídit po tom, kdo to platí,“ rozčiluje se kandidát na budoucího premiéra Topolánek. „A hlavně: nevidím vůbec žádný důvod, proč bych si to měl platit sám – oni mě tam prostě chtěli, tak jsem tam jel. A pokud se vám to nelíbí, tak se s tím musíte smířit. A nechte mě už na pokoji a radši se zabývejte opravdovou korupcí.“ Stejný tón i argumentaci volí ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD), kterému pro změnu platila výlet do Varů elektrárenská společnost ČEZ. „Oni si zakládají na tom, že tam přijede ministr, tak nevidím důvod, proč bych to měl platit já, když mě pozvali oni,“ říká bývalý odborář. „A ani mě vlastně nezajímá, kdo mě tam pozval – asi to byl ČEZ, ale já s nimi nemám přeci nic společného.“ To není tak docela pravda: stejně jako ostatní členové Špidlova kabinetu bude i Škromach svým hlasem určovat budoucí podobu státní energetické koncepce, která rozhoduje o další budoucnosti ČEZ.

Podle MF Dnes si nechal dvoudenní pobyt ve Varech od ČEZ uhradit rovněž lidovecký ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Ten to však popírá: ve stručném vyjádření pro Respekt uvedl, že ubytování si hradil sám a víc že se k věci nebude vyjadřovat. Sám ČEZ nechce prozradit, koho a proč pozval. „Politici byli čtyři,“ oznamuje mluvčí podniku Ladislav Kříž, „ale to je vše, co k tomu mohu říci.“

Nerušit, prosím

Karlovarská aféra má však ještě jednu nečekanou epizodu. V MF Dnes měl článek původně vyjít už předminulý pátek, vedení listu ho však dvakrát pozdrželo, dokud festival neskončí. MF Dnes byla mediálním partnerem festivalu a to údajně obnáší i dohodu nepublikovat na jeho adresu během konání nic rušivého či znepokojivého. Článek vedení redakce pustilo do tisku až poté, co několik redaktorů začalo uvažovat o podání výpovědí. „To je naprosto absurdní představa a nesmysl,“ prohlašuje šéfredaktor listu Pavel Šafr. „Nemám důvod vám něco vysvětlovat. Jako šéfredaktor mám poslední slovo v tom, co zveřejníme a kdy.“

Prezident festivalu Jiří Bartoška se k případu odmítá vyjadřovat. „Pochopte to,“ říká jeho tisková mluvčí Uljana Donátová, „jsme na těch sponzorech životně závislí. Kdybychom něco zveřejnili, porušili bychom smlouvy, a to by mohlo znamenat konec festivalu. To je konečné stanovisko.“ Po hodině však mluvčí nečekaně otáčí a slibuje, že vzhledem k tomu, že kauza nabírá „šílených rozměrů“, se pan Bartoška přece jen vyjádří – nejdříve však až toto pondělí.

(Respekt)Zpátky