Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Šumperský okresní soud a precedentní kauza levicového extrémismu

Hana Catalanová

V soudní síni šumperského okresního soudu se bude v úterý 26. srpna řešit případ Davida Pěchy (26 let), levicového extrémisty, jež otevřeně propaguje vůdčí sílu komunistické strany a vyzývá k ozbrojenému revolučnímu třídnímu boji s cílem nastolení diktatury proletariátu.

David Pěcha je státním zástupcem obžalován ze 3 trestných činů, které veřejně páchal od roku 1999. Jedná se o trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů (§ 260, odst. 1, 2 písm. a) trestního zákona), trestný čin šíření poplašné zprávy (§ 199 odst. 1 trestního zákona) a dva trestné činy pomluvy (§ 206 odst. 1, 2 trestního zákona).

Jeden z trestných činů pomluvy se přímo týká bývalého kapitána BIS Vladimíra Hučína, který v soudním líčení vystoupí jako svědek/poškozený. David Pěcha vědomě mediálně šířil nepravdivou skutečnost o tom, že V. Hučín nese přímou odpovědnost za smrt policisty Stanislava Podepřela při výbuchu na policejní stanici Přerov II – Předmostí, přestože bylo šetřením prokázáno, že k výbuchu došlo nedbalostí zmíněného policisty. Levicový extrémismus a sílící pozice různých komunistických stran a hnutí v naší zemi přinášejí zvyšující se obavy nejen ze strany demokraticky smýšlejících obyvatel u nás, ale i ze strany našich spojenců v NATO.

Soudce šumperského okresního soudu má před sebou rozsudek-precedens, podle kterého budou jistě posuzovány i další podobné případy v budoucnu. Veřejnost bude proto s očekáváním sledovat průběh a výsledek hlavního soudního líčení s obžalovaným Davidem Pěchou, které začíná v 8.15 v budově Okresního soudu v Šumperku dne 26. srpna 2003.Zpátky