Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Rok po povodni: nikdo ještě neopravil hráze

Jan Ziegler, Lenka Petrášková

Obyvatelé se scházejí každý měsíc, aby si dodali odvahy

Dobřichovice, Lahovice - Tam, kde loni voda zaplavila stovky domů, zničila majetek a vyhnala lidi do ubytoven, se ozýval pláč postižených. V těchto dnech lidé v Praze a okolí už jenom vzpomínali na různých akcích na loňské hrůzy.

V Dobřichovicích na Berounce se předvedli záchranáři, lidé v Lahovičkách se veselili u muziky, jídla a pití. V hlavním městě se odhalovaly sochy a představovaly protipovodňové zábrany. Dobřichovičtí, v jejichž obci s třemi tisíci obyvatel zůstalo pod vodou z rozběsněné Berounky na pět set domů, vzdali v sobotu hold těm, kteří jim nejvíce pomohli, tedy záchranářům. Byli to většinou dobrovolní hasiči z celé republiky, kteří obětavě pomáhali při odstraňování následků ničivého živlu. “Hasiči a záchranáři od nás i z Německa předvedli nejmodernější techniku, ukázali například, jak se zachraňuje člověk z havarovaného auta. Diváci také obdivovali žáky našich dobrovolných hasičů, kteří dokázali uhasit požár,” řekl starosta Michal Pánek. V obci na Berounce jsou však stále patrné následky loňské hrozné události, některé silnice ještě dělníci opravují a snad jenom proslulá věštkyně Sibyla ví, kdy budou obnoveny protržené protipovodňové hráze.

V sobotu se sešli na zábavě obyvatelé Lahovic a Lahoviček (na soutoku Berounky a Vltavy, pozn. red. CS-magazínu), kde povodeň v minulém roce zaplavila všechny domy. “Scházíme se každý měsíc. Byla to tehdy hrůza, ale na druhé straně ta loňská tragédie dala lidi víc dohromady, jinak se určitě tato setkání nekonala,” řekl představitel Asociace postižených povodněmi Vladislav Biskup z Lahoviček. V tvářích lidí se sice u dobrého pití a jídla zračil úsměv, ale vzpomínka na povodně je opět dokáže rozesmutnět. Nejvíce jsou naštvaní na vedení města, kterému podle jejich názoru na Lahovicích a Lahovičkách nezáleží. “Nedávno lidi naštvali návrhem na vykoupení jejich domů. V době, kdy každý vrazil do baráku milion a víc, je to k ničemu. Měli si vzpomenout daleko dřív,” dodal Biskup.

Povodně si na několika akcích připomněli též obyvatelé a návštěvníci metropole. Na tramvajovém ostrůvku na Klárově nyní stojí velká průsvitná krychle, která bude připomínat sílu vodního živlu do konce letošního roku. Socha je nainstalována do nejnižšího bodu Klárova a kolemjdoucí si mohou na vyznačených ryskách uvnitř díla přesně prohlédnout, kam až tady sahala voda při velkých pražských povodních. Lidé se v sobotu také zajímali o dvouapůlmetrovou protipovodňovou hliníkovou stěnu u Hergetovy cihelny, kterou tu předváděl magistrát.

(MF DNES)Zpátky