Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Václav Havel - Mohl být hrdina!

Ross Hedvíček

Když jsem poslouchal rádio dneska ráno v autě, nemohl jsem si nepovšimnout nové verze písničky We Could Be Heroes (Mohli jsme být hrdinové) z filmu Godzilla. Ale představa, kterou to ve mně vzbudilo, se netýkala prehistorického dinosaurova, ale o jiné historické anomálie v České republice - prezidenta a autora divadelních her Václava Havla - mazlíčka a drahouška západních médií a univerzitních profesorů.

V rozporu s názorem levicových západních médií a ještě levicovějších univerzitních profesorů na amerických universitách se Havel ukázal jako jedno obrovské zklamání, i když se nepochybně mohl stát hrdinou.

Havel byl zvolen prezidentem několikrát - možná ne tak často jako indonéský "president" Suhartro - ale skoro tolikrát. Když byl zvolen prezidentem poprvé, tak ho "jednohlasně" zvolil ten stejný komunistický parlament a vláda, kterou on sám údajně právě svrhl. Ve skutečnosti to bylo jinak. Ve skutečnosti Havel sám byl zárukou, že žádný z komunistických tyranů stalinistické éry v Československu nebude nikdy potrestán.

Během dalších let se Havel stal "zkušenějším", mezi jinými věcmi také prezidentoval nad rozdělením země do dvou samostatných států bez referenda a proti vůli většiny obyvatelstva, a i po takovém selhání kandidoval znova na prezidenta v České republice - a vyhrál! Myslícím lidem nemůžete blbnout hlavu a hrát s nimi jak chcete - ale v Česku můžete!

Během posledního prezidentského "znovuzvolení" bylo nebezpečí, že by mohl prohrát volbu o JEDEN HLAS! Havlovi kamarádi z mokré čtvrti nemeškali a jednoho člena parlamentu (o kterém se čekalo, že odevzdá hlas proti Havlovi) nechali zatknout a zavřít pár hodin před volbou prezidenta. A co myslíte, že se stalo? Nic! Média byla potichu a Havel byl znovu zvolen prezidentem O JEDEN HLAS! Není to úžasné? Šmankote, jaká to DEMOGRACYJE panuje v tom Česku! Když jeden z kolegů zavřeného poslance začal protestovat, tak Havlova žena - první dáma země - začala hlučně v parlamentu hvízdat na prsty. Jistě, Hillary je taky pěkná bestie, která nemá zákon v úctě, ale slyšeli jste ji někdy hvízdat a vyrušovat v kongresu během oficiálního jednání?

Ano, Havel mohl být hrdina - ale není.

Pár let Sametové revoluci byly v Praze publikovány přepisy zvukových záznamů. Byly to záznamy z jednání, které Havel vedl s představiteli komunistické vlády v listopadu 1989, jednání o předání moci ve státě. Neuvěřitelné scény primitivismu, prázdnohlavého křupanství a koňského handlířství o tom, kdo dostane jakou funkci v nové vládě výměnou za to, že komunisti zůstanou nepotrestáni. A Havel dodržel své slovo, které dal těm, kdo byli zodpovědní za desetitisíce mrtvých, za komunistické koncentrační tábory a za statisíce zničených životů. Nejen, že žádný z nich nebyl nikdy potrestán, ale všichni se podíleli na té divné "privatizaci" státních podniků a eventuálně všichni značně zbohatli. V několika krátkých krocích se stali z nomenklaturních komunistů rovnou tvrdými kapitalisty. A to vše ve jménu Havlovy Sametové revoluce. Neskutečne!

Mohl být hrdina - ale není!

Další z Havlových nezapomenutelných kousků je jeho využívání "prezidentské milosti". Nejenže neváhal znevážit platné rozsudky a dát milost recidivistům a opravdovým kriminálníkům - dokonce udělil milost i někomu, kdo utloukl vlastního otce k smrti (obětí byl Josef Odložil, stříbrný medailista v běhu z olympijských her 1968 v Mexiku) jen proto, že matka vraha (bývalá Odložilova manželka, také mnohonásobná zlata medailistka z Mexika v roce 1968, Věra Čáslavská) byla z kruhů Havlových blízkých přátel. Nedávno ovšem přivedl Havel své zneužívání prezidentské milosti na úplně novou úroveň, když omilostnil dva cikány s dlouhým trestním rejstříkem za krádeže a loupeže, kteří fyzicky napadli člena parlamentu během jeho předvolebního projevu. Havel je omilostnil tak rychle, že místní policie ani neměla čas oba pachatele oficiálně obvinit z nějakého trestného činu. Umíte si něco takového vůbec představit? Další zajímavá informace je, že onen poslanec je týž, co byl zatčen a uvězněn proto, aby se nemohl zúčastnit a volit v posledním Havlově "znovuzvolení". Zajímavé, že? Život a jeho souvislosti nejsou nakonec zase nijak komplikované.

Takže ano, Havel mohl být hrdina - ale místo toho se stal jen dalším neo-komunistickým zločincem.

4. července 1998

(z angličtiny přeložil autor)Zpátky