Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Východ slunce nad Everglades

Ross Hedvíček

Každé ráno jezdím do zaměstnání - ne za sedmi řekami a sedmi lesy, ale za třemi řekami a pořádným kusem Everglades. Florida je placatý kus země a mosty jsou tady do kopečka, takže jediné místo, kde můžete mít trochu rozhled, je, když vyjedete na most.

První most je most přes Myakka River. Klidná ticha řeka, veliká řeka, větší než Dunaj, jak si všiml Dodo a dodal "a modrejšie"... rozhlédněte se a moc toho zatím nevidíte... El Jobean na druhé straně, rybářské molo nalevo a vpravo obrovskou zátoku - deltu do moře. Hladina hladká a čistá jak modrý kulečníkový stůl, okolo mostu rejdí delfíni a na sloupech vedle mostu chrápou pelikáni.

Druhý most je přes Peace River a to už začíná Everglades... slunce už vidět je, ale je stále ještě malinké a strašně daleko, čím výš je, tak tím je větší... a obloha je nízko, někdy má člověk dojem, že je možno se ji dotknout... jak zpíval Jimi Hendrix.. excuse me... while I kiss the sky... muselo to být někde tady. Nějaký vědátor mi kdysi vysvětloval, že efekt s tím malinkým sluncem v dálce a nízkou oblohou je způsoben - a teď se divte - čistotou vzduchu. Proto prý není možné něco takového spatřit v údajně civilizované Evropě, protože vzduch je tam plný svinstva - proto také v Evropě není obloha tak šmolkově modrá jako tady...

Everglades... milé a milé zelené záplavy... nízký zelený porost a sem tam palma, někdy i cosi podobného borovici... okolo cest je to sem tam vyčištěné a čas od času se objeví ranch s koňmi nebo i pár kravami. Everglades je domov nejen aligátorů, panterů a plameňáků, ale i pár tisíců Indiánů kmene Seminole - kteří, jen pro vaší informaci, vůbec nejsou utiskováni...

Everglades je živý organismus, nejen že funguje jako obrovitánská čistička vody a výrobce kyslíku, ale i dýchá... a vytváří zajímavé mraky. Nevím, jestli jsou to stratocumulus nebo cumulonimbus ale jsou pěkné a ráno zespod červené. Shora nevím, tam není vidět. A v tom krásné čistém vzduchu je to dýchání úplně vidět... tak jako můžete v poledne vidět na dálnici i vzduch, jak se horkém zhmotnil a vlní se a kroutí jak vyleštěný chromovaný plech, jak nějaké vibrující zrcadlo... a jako by to mluvilo.... a člověk se cítí jako Kevin Costner v Iowě... "Is this heaven? No, it's Everglades..."

A další most ... přes Calloosahatchee River... řeku, po které jezdil Edison a Henry Ford (a oba dva tu měli domy, že kterých jsou dnes muzea).. a veliká zátoka, protože Calloosahatchee River stejně jako Myakka River a Peace River ústí přímo do moře a na ní jezdí shrimp boats, jeden z rybářů jej vždy parkuje rovnou za svým domem, který je hned na břehu. Shrimp boats mají vedle hlavního stožáru ještě dva našikmo do stran, které slouží jako ramena jeřábu pro vytahování sítí... shrimp boat poznáte na moři už zdálky, právě podle těch ráhen, vypadá to jako trojúhelník postavený na špičku.. je to stejný typ lodi, kterou jezdil Forrest Gump ve filmu, co jste možná viděli.

A další milé zelené... slunce vylézá výš a výš... a tak si to šinu svých umírněných 90 mph a je mi dobře. Jsem tu doma. Ani se mi nechce nějak myslet na vzdálené cizí země s lidmi, co myslí jinak, i když by mohli myslet jako my - na země, kde nemají demokracii, i když oni ji vlastně ani nechtějí... je to nové, cizí a kdoví, zda by to nebolelo... lidi mluvící řečí, které rozumím, ale smysl mi to stejně nedává... myslet se mi na to nechce a dokonce mi to už začíná i být odporné... ale stále se to vrací.

Proč mi na tom vůbec záleží?

Nevím.Zpátky