Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Zoncna vykokla

Ross Hedvíček

Je neděle ráno a je po hurikánu. Jmenoval se Georges. Nebudu vám povídat jaké to bylo. Žádný voják po válce nevypráví, jaké měl pocity, když se někde krčil, nad hlavou mu lítaly kulky, žádný neřekne, že se strachy málem počural či jak měl sevřený žaludek. Ani já vám o tom nebudu vyprávět.

Hlavní hurikán nás celkem minul, roztrhal na kusy akorát Key West, utrhal střechy, potopil lodě, polámal stromy a pak se ten trhavý vítr vypravil přes moře do Texasu a na nás poslal jen příbojovou vlnu, takové malé tsunami. To jsme zvládli.

Před chvílí jsem se vypravil do práce, pozapínat computery, vybalit je všechny z igelitu a skříní, sundat všelijaké UPS (Uninterruptible Power Supply) ze stolu - poněvadž jsme se báli, že příbojová vlna zaplaví i nás.

A zoncna vykokla... obloha je sice pořád šedá a nefloridská, ale kousek toho slunce už tam byl. Pozitivní zpráva. A volavky už hlídkovaly z levé strany dálnice směrem na Everglades a plameňáci zase směrem k moři... všechno nádherné čistě a svítící, jak z fotky Kodak.

Přijedu k letišti - a to už byly zcela dobré zprávy - nad mou hlavou přeletělo obrovité letadlo a začalo sedat na Southwest Florida International. Mám velice rád přistávající letadla. Nevím proč. Možná je to nějaký prenatální strach, něco geneticky prehistorického. Když vidím přistávající letadlo, tak se cítím zachráněn. It came for me. Když vidím ten strašlivě velký Jumbo Jet s červenomodrým nápisem AMERICAN, jak s nosem nahoru pomalu sedá na ranvej a slyším ten důvěrně známý pískot Pratt&Whitney's, tak je mi dobře. Vnáší mi to klid do duše a slzy do očí. Jsem rád, že jsem živ, a jsem rád, že to letadlo má na hřbetě nápis American. Mně stačí ke spokojenosti docela málo.

A vzpomněl jsem si i na vás, zdali i vám na zoncna tam vykokla. Asi jen vykokla, ale zase hned zalezla, jak tak slyším. Ale i tak vám dnes začíná nová éra. Oslavujte. Oslavujte první den éry zklamaných naději, první den éry nedodržených předvolebních slibů.

(Zoncna vykokla = slunce vykouklo, v brněnském dialektu hantec)Zpátky