Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Itálie se už opět bojí Rudých brigád

Josef Kašpar

Vracejí se Rudé brigády? 24. března 2003 proběhl téměř všem Italům starším 35 let mráz po zádech. Železniční policie prováděla běžnou kontrolu vlaku Řím - Florencie. Jeden patrně manželský pár na žádost o předložení dokumentů odpověděl palbou z revolveru. Smrtelně zraněný policista zabil muže, který byl později identifikován jako Roberto Galesi, člen tzv. "nových Rudých brigád", podezřívaný z účasti na vraždách dvou poradců italského ministerstva práce a sociálních záležitostí, spáchaných v letech 1999 a 2002. Jeho společnice Nadia Desdemona Lioce byla zatčena. "Vracíme se do konce 70. let, Rudé brigády neskončily?" ptal se nervózně milánský list Corriere della Sera. "A co kdyby se spojily s muslimským fundamentalismem?" byla ještě poplašnější spekulace početných dalších deníků. Odpověď na tyto otázky přišla v druhé polovině října. Italská policie zatkla v Miláně, Florencii, Pise a Římě devět členů Rudých brigád. "Rudé brigády ještě neskončily, ale zasadili jsme jim rozhodující úder," prohlásil Marcello Fleury, hlavní prokurátor ve Florencii, který v těchto měsících řídil a připravoval celou akci. Rozhodující informace přinesl italské policii malý příruční počítač, který nalezla u zatčené Nadii Lioce. Za pomoci amerických expertů se jí podařilo dešifrovat skryté informace o jejích přátelích, které pak po několik týdnů sledovala prostřednictvím buňkových přijímačů sítě mobilních telefonů po celém území Itálie.

Pátrání přineslo několik překvapivých novinek. Noví členové Rudých brigád nejsou "revolucionáři z povolání", tj. nežijí jako jejich předchůdci ze 70. let v ilegalitě, ze které se vynořují pouze v okamžiku akce. Ve velké většině případů to jsou zdánlivě zcela normální lidé s rodinami, přes den pracují na poště, ve škole či v úřadě a až odpoledne či večer připravují plány boje proti světovému imperialismu. Alespoň ve dvou případech se zdá, že manželky či manželé o dvojím životě partnera nic nevěděli. Jedna z teroristek, Cinzia Banelli, je dokonce těhotná. Téměř všichni zatčení jsou ve středním věku. "Právě zdánlivě normálně vedený život ztížil naši akci. Jsou nebezpečnější, než se na první pohled může zdát," prohlásil prokurátor Fleury. Boloňský univerzitní profesor Marco Biagi spolupracoval s italským ministerstvem práce na reformě pracovního trhu. Jak v dobách levicové vlády, tak po nástupu Berlusconiho kabinetu v roce 2001. Při vyšetřování se zjistilo, že dvanáct členů Rudých brigád se dvakrát potají sjelo do Boloně, aby důkladně připravilo jeho popravu, ke které došlo na podzim loňského roku. Tak jako si nacvičili římskou vraždu profesora Giuseppe d'Antony v roce 1999. Berlusconiho vláda reformu připravenou profesorem Biagim v parlamentu prosadila a chystá reformy další, přes tvrdošíjný odpor levicové opozice a odborů.

"Mohlo by opět dojít ke spojení extrémních křídel politického i odborového hnutí s teroristy?" ptali se všichni italští politologové. Jak se zdá, toto nebezpečí tentokrát nehrozí. Na výzvu premiéra Berlusconiho ke společné manifestaci i akci všech politických i odborových sil proti terorismu odpověděli téměř všichni kladně. "Od Berlusconiho nás dělí vše a proti jeho sociální politice se ostře stavíme," prohlásil šéf levicové odborové konfederace CGII Guglielmo Epifani, "ale teroristé jsou nepřáteli demokracie a v tomto případě s premiérovým návrhem budeme souhlasit."

(MF DNES)Zpátky