Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Důstojníci StB vyvázli s nízkými tresty

Jan Vaca, Luděk Navara

Praha - Jako všemocní páni svého kraje rozhodovali v rámci Akce Asanace o osudech desítek lidí. Včera (5. prosince 2003, pozn. red. CS-magazínu) za to byli potrestáni. Většina z nich se ani neobtěžovala k soudu přijít. Rozsudek si včera nakonec vyslechli osobně pouze dva bývalí krajští šéfové StB - Zdeněk Hanák a Jan Puklický. To, co uslyšeli, u nich vzbudilo spíš úsměv. Devíti z nich včetně Hanáka a Puklického totiž soudci uložili podmíněný tříletý trest. Do vězení má jít na stejnou dobu pouze Petr Žák, bývalý šéf odboru boje s vnitřním nepřítelem pobočky tajné policie v Hradci Králové. Oba přítomní expříslušníci StB rozsudek nekomentovali. U soudu pouze řekli, že se ještě rozmyslí, zda se proti němu odvolají.

Vyhrožovali jim, že musí opustit Československo

Nespokojenost naopak neskrýval bývalý vojenský letec a chartista Zbyněk Čeřovský. Na rozsudek se přišel podívat i s manželkou. "Podmíněné tresty nejsou adekvátní tomu, co způsobili. Zničili nám dvacet let života," uvedl Čeřovský, kterému tajní policisté vyhrožovali vězením, pokud se nevystěhuje do zahraničí. Petr Pospíchal, další šikanovaný chartista, kterému zase tajní policisté vyhrožovali shozením ze skály, byl naopak spokojený. "Důležité je, že rozsudky padly. Ti lidé byli zvyklí pracovat skrytě, aby na ně nikdo neviděl," řekl Pospíchal. "Objevit se takto na veřejnosti je pro ně dostatečně vysokým trestem," dodal.

Nic jsme nevěděli, tvrdili obžalovaní

Důstojníci tajné policie vystupovali v celém procesu sebejistě a neprojevili žádnou lítost. Přitom tvrdili, že vůbec o akci Asanace nevěděli, případně ji označovali za "pouhou" nabídku tajné policie, aby se zájemci mohli vystěhovat. Soudci takové tvrzení neuznali. Naopak postup všech obžalovaných označili za porušení ústavy a dalších zákonů, které v té době platily. Uznali pouze, že se většina z obžalovaných důstojníků StB neúčastnila osobně vyhrožování a nátlaku na vybrané chartisty. "Dávali jste ale svým podřízeným jasné příkazy, jak a na koho mají působit," zdůraznila soudkyně Kateřina Kohoutková. Jediným z obžalovaných, který se aktivně do zastrašování signatářů Charty 77 zapojil, byl Petr Žák. Právě proto mu soudci uložili nejtvrdší trest. Žák k jednání včera nepřišel, ale jeho advokát se okamžitě proti trestu odvolal.

Co byla Akce Asanace

* Akci Asanace odstartoval v roce 1977 tajným rozkazem tehdejší ministr vnitra Jaromír OBzina. Jejím smyslem bylo donutit

- i nezákonnými způsoby jako je mučení, vydírání nebo vyhrožování vězením

- vybrané osoby, aby se vystěhovaly z Československa.

* Na listině nepohodlných byli především ti, kteří podepsali Chartu 77, například Václav Malý či zpěvák Jaroslav Hutka. Perzekuci ale byli vystaveni i mnozí další lidé mimo Prahu, na ně se zaměřili pracovníci jednotlivých krajských správ Státní bezpečnosti.

(MF DNES)Zpátky