Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2004


13 let časopisu Český dialog

13. 12. 1990 vyšlo v Praze nulté číslo nezávislého časopisu Český dialog. V sobotu 13. 12. 2003, tedy na den přesně, proběhla oslava tohoto nekulatého, přesto však významného výročí. Úkolem a cílem tohoto kulturně-politického měsíčníku je obnovovat zpřetrhané kontakty s Čechy, Moravany a Slezany z celého světa, umožnit vzájemnou komunikaci lidí doma s krajany, žijícími často již několik generací daleko od vlasti, ale také napravovat pokřivené vztahy domácích k těm, kdo z Československa odešli ve čtyřicátých letech a později, v době komunistické totality, i naopak. Český dialog nabízí i šanci mladým v České republice, kteří se zajímají o možnosti studia či práce v cizině, ale i dětem českých rodičů, které vyrostly mimo ČR a nyní by rády svou vlast poznávaly nebo v ní i žily a pracovaly.

V poslední době časopis spolupracuje úspěšně mj. s Literární akademií Josefa Škvoreckého v Praze nebo s muzeem T. G. Masaryka v Lánech.

Zakladatelkou a šéfredaktorkou časopisu je po celou dobu paní Eva Střížovská, nezávislá publicistka a vydavatelka.

Předvánoční setkání členů Mezinárodního českého klubu, který při časopisu vyvíjí činnost, a zároveň oslava 13. narozenin Českého dialogu, proběhla za účasti zajímavých hostů z ČR i ze zahraničí v Praze na Starém Městě. Čestnými členy MČK a čtenáři časopisu jsou mj. Alexander Tomský, ředitel nakladatelství Academia, Saša Berková, spisovatelka, Jiřina Šiklová, socioložka, Jana Koubková, zpěvačka, Jiří Ješ, Ota Ulč, publicisté a další.

www.cesky-dialog.netZpátky