Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


Ešte stále ste šokovaní?

Peter Breiner

Ja sa v tom nejako nevyznám. Podľa vyhlásení účastníkov zvíťazili nejakým spôsobom všetci, dokonca aj neúspešné referendum bolo označené za víťazstvo. Jediným víťazstvom pritom je, že horšie už byť nemôže. Bude treba vydržať pár rokov kombinácie Gašparovič – Fico alebo Mečiar – ktokoľvek a potom bude lepšie, nech už to bude hocičo.

Ja som prekvapený nebol. SDKÚ je arogantné už dlho a vo chvíli, keď k triu komunistov-eštebákov ponúkli zvyšku koalície bez akéhokoľvek rokovania štvrtého, bolo jasné, že nemajú o sebe pochybnosti a vedia, že Kukanovi voliči budú všetci tí, ktorí budú voliť zo zúfalstva. Ponúknuť kandidáta, ktorý by bol prijateľný aj pre iných, mal aspoň náznak názoru na čokoľvek, zvyšok chrbtice a prípadne nebol straník im ani na um neprišlo. Prepočítali sa v tom, že voliči sú zúfalí už aj z nich a zostali radšej doma. A ak by k ich momentálnemu spôsobu vládnutia pribudol ešte Kukan ako prezident, nebolo by veľkého rozdielu medzi demokratmi z únie a demokratmi z hnutí. Na upokojenie podotýkam, že v Kanade je to rovnaké – k urnám chodí tretina voličov a miestnych komunistov-liberálov volia už roky ich skalní, lebo opozícia neexistuje.

Zvyšok koalície sa tiež nijako nepokúšal nadviazať spojenie. Zjednotili sa len keď bolo treba odhlasovať zvýšený príspevok politickým stranám. Svorne a bez akéhokoľvek ohľadu na sociálnu situáciu svojich voličov si pridali peniaze, ktoré si potom rozdelia. V tej chvíli nikto nemal starosti s hladujúcimi či nezamestnanými. Išlo predsa o vlastné vrecká a vtedy aj tie najušľachtilejšie ideály idú bokom. Na upokojenie podotýkam, že v Kanade je to rovnaké, len sa rozkrádajú väčšie peniaze.

Bol som trochu prekvapený keď KDH postavilo vlastného kandidáta. Ich druhý najvyšší šéf sa predsa vyslovil jasne, v ktorom z prezidentských kandidátov sa mu najviac zaľúbilo, keď najčastejšie potriasal rukou práve jemu. Holubica síce neletela, ale zato zosadlo na vyvoleného vysoké vatikánske vyznamenanie. Čo ešte treba viacej? Vaša reč nech je áno - áno, nie - nie. Čo je navyše, pochádza od Zlého. Ani vedenie strany, ani 75 percent však nepochopilo a Obuvník bude o pár mesiacov tam, kde patrí – v zabudnutí, napriek tomu, že si o sebe myslí že je prinajmenej syn boží, ak nie najlepší krajský tajomník v dejinách ľudstva. Na upokojenie podotýkam, že kanadská generálna guvernantka nie je o nič lepšia.

Bol by som zvedavý, či sa Mečiar alebo Gašparovič ako prezident bude znášať ľahšie tým, čo volili, síce ignorujúc základnú matematiku, ale zato podľa hlasu svojho srdca. Pomaličky už aj my, čo nie sme až tak zvyknutí na demokraciu, prídeme na to, že naozaj je dobrá len preto, že neexistuje nič lepšie. Ani menšie zlo neexistuje. Aj tí najmorálnejší z morálnych a najetickejší z etických sa zmenia, len čo sa ocitnú v blízkosti magických korýtok. Tí, čo sa tvária, že majú čisté svedomie, majú akurát slabšiu pamäť. A ak im niekto stále niečo pripomína, stačí sa ospravedlniť.

Kým nevymyslíme, ako sa dá riadiť spoločnosť bez toho, aby mali politici možnosť kradnúť a korumpovať, budeme sedieť počas volieb zúfalo doma a rozhodovať budú tí, ktorí nielen netušia, čo to tu trepem, ale noviny ani nečítajú. Zúfalci musia zostať čakať v meste, kým nebudú vystrojení mocou z výsosti a veriť, že nejaký tretí deň naozaj príde. Možno zajtra.Zpátky