Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


Knížák v národovecké posteli

Petr Zavoral

Krátce nato, co se cti zastupovat Česko v Evropském parlamentu dobrovolně vzdala Nezávislou iniciativou oklamaná pornohvězda Bochníčková alias Dolly Buster, oznámil kandidaturu na europoslance Milan Knížák. Ředitel Národní galerie, provokativní výtvarník a politik-amatér v jedné osobě se o politickou kariéru neuchází poprvé. Již jednou se o to pokoušel ve volbách do Senátu, jenže s truchlivým výsledkem. Od letošních červnových voleb si patrně slibuje, že Češi za tu dobu zmoudřeli a tentokrát již dozajista ocení sílu a moudrost jeho nezávislé osobnosti.

Knížákova kandidatura by nestála za psí štěk, kdyby svobodomyslný umělec, který si zakládá na svém charismatu nepoddajného buřiče, nevzal zavděk druhým místem na kandidátce krajně pravicové Národní koalice. To je totiž spolek, v nějž se sdružili národní socialisté a ultrapravicová Národní strana ve svatém úsilí prosazovat totéž, co občas zaznívá v ulicích z hloučků holých lebek: Nic než národ. Náckové nikterak nezastírají, že jejich největším nepřítelem je pokračující proces evropské integrace, jemuž chtějí čelit prosazováním »českých zájmů«. Z úlovku sólokapra Knížáka mají upřímnou radost. Jejich mluvčí Pavel Sedláček navíc vyloučil, že by snad nejnovější spojenec nacionalistů nevěděl, do čeho leze. Nedávno jsme jej oslovili a představili jsme mu naše myšlenky národního státu. Knížák kandidaturu přijal, protože má podobné názory, pochlubil se sdělovacím prostředkům.

Po necelých dvou letech se tak potvrzuje, že nebylo náhodné ani národovecké běsnění ODS na jaře 2002, kvůli němuž nakonec klauspartaj zaslouženě prohrála volby. Vždyť Knížák byl občanský demokrat tělem i duší - na málokoho se otec-zakladatel modroptačího chovu mohl spolehnout tak jako právě na tohoto bouřliváka, kterému ze všech špatností světa nejvíc vadil Václav Havel a jeho vize společného evropského domu. Jenže po Klausově odchodu na Hrad už ani ta ODS není, čím bývala, a tak »nezávislí« náckové hledají své štěstí třeba i v brlozích, kam by slušný člověk nezabloudil.

Domnívám se, že se svým eurorealismem a poměrně slušnou znalostí světa bych byl dobrým zástupcem České republiky, ohodnotil se Knížák pro média. Nikoliv, milý hochu. Byl bys trapným šaškem, ostatně stal ses jím už v okamžiku, kdy ses prodal ultranacionalistické spodině. Už teď jste, pane Knížáku, kašpar, s jehož nízkostí lze poměřovat nanejvýš senátora Železného, který si založil klub Nezařazených pod bolševickým patronátem. O své nezávislosti teď můžete vyprávět leda holubům nebo modrým strakám, jimž jste podstrojoval před tím, než začaly zobat z bolševického krmítka.

Řadoví Češi mohou mít z páně Knížákova angažmá nanejvýš dojem, že se Evropský parlament neobejde bez podřipského prostituta. Bylo-li by tomu tak, potom pravím, že věčná škoda Dolly Buster-Bochníčkové. A to zdaleka nejen proto, že má větší prsa než prodejný ředitel Národní galerie.

(Annonce)Zpátky