Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


Musím se hlásit na policajtech

Ross Hedvíček

Nenechte se plést mou libozvučnou češtinou, vážený čtenáři - já nejsem Čech, jsem něco úplně jiného: jsem "cizinec podléhající vízové povinnosti"! A kdybych přijel dnes do České republiky na návštěvu, tak se musím do třech dnů hlásit na policii, ano na té policii, co tam sedí pořád ti stejní lidé co tam seděli před 1989 - ti stejní komunisté! Opravdu si nevymýšlím, takový je váš zákon a je to vaší vládou od cizinců vyžadováno.

Pamatujete si, když jste jeli s tím autobusovým zájezdem do Benátek nebo do Rakouska na nákupy? Museli jste se hlásit na policii v Itálii nebo Rakousku? Née? Potřebovali jste nějakou bumážku, že můžete jít na Mexikoplatz? Née? A účtovali vám na tom Mexikoplatzu dvojnásobné ceny než místním Rakušanům se zdůvodněním "to jsou blbí Češi, ti si dvojité ceny můžou dovolit!"? Taky ne? Ale to je strašně divné!!!! A ti z vás, co si někde nakradli a zprivatizovali a dostali se až do USA nebo do Kanady - museli jste se v Kanadě a nebo v USA hlásit na policii? Née? Ale český konzulát v Kanadě rozesílá informace a vyžaduje, aby to kanadští občané dělali v České republice! Není to zvláštní a poněkud jednostranné? Ale mohou emigranti čekat nějakou spravedlnost od České republiky?

Nechtěli byste se nad tím zamyslet? Představte si tuhle situaci. Určitě už jste třeba v televizi viděli různé pořady, jak pamětníci různých lágrů a nebo dokonce ti, co přežili Auschwitz jdou na místa, kde kdysi byli vězněni - a teď si představte třeba scénu, když třeba někdo, kdo přežil Auschwitz, přijede po letech se na ta místa podívat (já nevím proč, ale jsou takoví, co se na ta místa vracejí) s pocitem, že je dobře, že už je to všechno pryč a pak vkročí do Auschwitzu a dostane nařízeno, že se musí přihlásit na úřadech, tedy na policii - pořádek musí být - a vleze do kanclíku toho úřadu a tam sedí starý známý doktor Mengele! A Mengele si pořád myslí, že je ten, kdo má právo ukazovat prstem, ten a támhle, ten půjde do lágru a tenhle rovnou do plynu... a ptát se "máte vaše papíry v pořádku?" A navíc očekává, že ti noví návštěvníci se na něj budou usmívat a říkat mu "Jozífku"!

To není žádná fantasmagorie, vážení, to je denní realita v České republice pro "vízové povinnosti podléhající" cizince, což jsou třeba i všichni emigranti z Československa, co se usadili v Kanadě a dnes pochopitelně mají kanadské občanství. A není to malé číslo - dle sčítání lidu koncem osmdesátých let se jen v Ontariu hlásilo k české národnosti přes osmdesát tisíc lidí - a to určitě nebyli všichni, protože typy jako já do rubriky národnost jednoduše píší "kanadská"... a je to... zase o čtyři "krajany" méně...

Dle informace Generálního konzulátu České republiky od 1. dubna 2001 potřebují kanadští občané do České republiky víza. Toto nesmyslné rozhodnutí bylo údajně způsobeno tím, že Kanada zavedla víza pro české občany, aby zabránila úprku cikánů z Čech do Kanady - a Gromykem vycvičení čeští pseudodiplomaté si prostě myslí, že jsou na stejně úrovni s Kanadou a mají stejná práva jako civilizované země. Bohužel, ale akorát ukázali, že mají mnohem blíže k čínským "diplomatům", držícím americké letadlo a její posádku v Číně jako rukojmí.

Dále český konzulát informuje, že na hranicích České republiky není možno vízum obdržet, pouze po 5 až 30 denním čekání od konzulátu a i tak může pohraničník s červenou hvězdou na čepici rozhodnout, že vás do České republiky i přes vámi předem obdržené vízum nepustí a jeho rozhodnutí je (dle sdělení konzulátu) "konečně a neodvolatelné".

Za vydání víza vybírá český konzulát 75 dolarů (víza pod 3 měsíce pobytu) nebo 150 dolarů (víza nad 3 měsíce pobytu) a navíc musíte znovu na českých hranicích onomu nezletilému pohraničníkovi s červenou hvězdou na čepici dokázat, že máte nejméně 40 dolarů na každý den vašeho pobytu v České republice a teprve potom můžete pokračovat do České republiky (země, kde jste se sice dávno, ale přece jen narodili) na návštěvu a projít pod tou pohraniční branou s nápisem Arbeit macht frei, nebo co to tam mají napsané.

Ale to nejlepší vás čeká až za tou branou. Dle informace poskytované Generálním konzulátem České republiky v Kanadě se musíte do třech dnů od příjezdu do České republiky přihlásit na místní stanici StB - pardon, POLICIE! - a nechat si orazítkovat svůj cestovní pas. Pokud to neuděláte - PORUŠUJETE ZÁKON! Návštěvníci České republiky zůstávající v hotelech mají dle sdělení českého konzulátu velkou výhodu - jsou totiž přihlášení AUTOMATICKY! Předpokládám, že hotelová zaměstnankyně soudružka Fízlovna Děžurnaja, která má desítky let praxe, vám váš kanadský cestovní pas odebere, nasedne do moskviče, odjede na místní služebnu policie a razítka tam nechá dát a zase vám ty orazítkované pasy vrátí do kapsy kabátu, až vám je bude šacovat ve skříni vašeho hotelového pokoje. Vše, zatímco vy spíte! Vot kakája slúžba!

Výše uvedené informace jsem obdržel, když jsem se vydal pátrat po tom, "jak se teď jezdí do Česka" (a zjistil, že dost blbě). Měli jsme u nás doma scénu jako z operety Jacquese Offenbacha Krásná Helena - rád vysvětlím: Je to o trójské válce a dvořané řeckého krále Agamemnona mu radí, aby se jel podívat na ostrov Kréta a zpívají mu sborem:

"Jeď na Krétu!

Jeď na Krétu!

Nebyls tam už léta!"

On trouba tam na tu Krétu jede a mezitím trojský princ mu zmizne s manželkou. No jasný vydrb.

A když se mi příbuzní začali zmiňovat, že jsem v Česku nebyl už léta, tak jsem hned něco cítil v luftě a okamžitě začal pátrat, aby se mnou nebylo vydrbáno jako s tím řeckým králem Agamemnonem, a bylo jasno, do Česka se nejspíš nepojede. Za takových podmínek tam prostě být nemusíme. Ti, kteří tam být "musí" - mám na myslí ty různé "upravence" a v Kanadě žijící kolaboranty s českými pasy - těch se to stejně netýká, takže je asi všechno v pořádku.

Ale mluvě o Řecku a Agamemnonovi... Už jste byli na Bahamách v tom novém Atlantis kasinu? Tam to vypadá jako v tom Řecku! Asi tam zajedeme a všechny peníze, které bychom jinak utratili v Česku, utratíme na Bahamách. Proč ne v Česku? No protože na Bahamách se nemusíme hlásit na policajtech jako v Česku!

Vezměte si kalkulačku a počítejte se mnou. Z Kanady prý jezdí do České republiky 40 tisíc lidí ročně. Počítejme, že jen polovina bude znechucena těmi požadavky o hlášení se na policii a nepojede tam a NEUTRATÍ TAM PENÍZE, které by tam jinak utratili - počítejte oněch konzulátem požadovaných 40 dolarů na osobu a den a průměrnou návštěvu 14 dnů - tak je to 20 tisíc lidí krát 14 dní krát 40 dolarů... to je ehm ehm ...11 miliónů 200 tisíc dolarů, které mohly být utraceny v České republice a kvůli komunistické pitomosti Ministerstva zahraničních věci České republiky budou utraceny třeba v Maďarsku... nebo na Bahamách. I když zase Česká republika určitě nepotřebuje příliv peněz od turistů z Kanady - místo nich přijedou turisti z Ukrajiny a Ruska... s těmi mají v ČR lepší vztahy...

Musím se hlásit na policajtech (díl 2)

Po mém nedávném článku na téma "Musím se hlásit na policajtech" se na mne snesla sprška (něco přes tisíc) e-mailů, kde se mi různí dobráčci snažili vysvětlovat "jak to vlastně je", protože to očividně nechápu. Hlavní argumenty byly, že Česká republika je suverénní země, Kanada zavedla víza první a Česká republika má "právo" na odvetu a že povinnost hlásit se na policii je i v jiných zemích.

Rád bych to vysvětlil ještě jednou pro ty, co hůře chápou: Česká republika není a zatím ani historicky nemůže být právoplatná a plnokrevná demokracie jako Kanada, proto se v zahraničí označuje eufemismem "young democracy" (což v překladu znamená zhruba "ti, co nemají šajna, co to demokracie je"). Nějaké nabubřelé stavení se do pozice "suverénního státu" na stejně úrovni jako Kanada je akorát tak směšné a ještě zhoršuje mezinárodní pověst České republiky, už tak poškozenou výroky jejího neschopného ministra zahraničí Jana Kavana.

Kanada má více než stoletou tradici demokracie ve své zemí s fungujícím demokratickým systémem. V Kanadě nebyla demokracie nastolena několika KGB-agenty v Laterně Magice, v Kanadě mají fungující justiční systém a spravedlnosti je možno se tam dovolat, v Kanadě nesedí ve vedení státu bývalí komunisté, kdekoliv jinde obžalovatelní z trestných činů a příslušnosti k opresivním mašinériím. Oproti tomu v České republice všechno pravda je - status České republiky vůči Kanadě je minimální a je na čase, aby si to nadutí představitelé vlády ČR a Ministerstva zahraničí ČR uvědomili a přestali dělat machry a velká ramena, jací jsou borci - když nejsou! Takže v mezinárodním statu si Kanada a Česká republika v žádném případě nejsou rovny a nemají žádné oprávnění pro nějaké "tit for tat" , případně "reciprocity".

Další věci je, že mezi Kanadou a Českou republikou už bezvízový styk jednou byl - bezvízový styk je příjemnou ukázkou civilizovanosti vztahů. Byla to ovšem Česká republika a její občané (nikoliv Kanaďané), kteří tyto civilizované vztahy a její pravidla začali JEDNOSTRANNĚ narušovat. Ano, byli to čeští občané, kteří žádali v Kanadě o azyl en masse - já vím, byli to cikáni, ale stále jsou to čeští občané! - pokud vím, tak není znám ani jediný případ, že by kanadský občan (třeba cikán, proč ne?) žádal o azyl v České republice. Tak, kde vidíte nějakou oboustrannost?

Pokud by Česká republika měla civilizovaného ministra zahraničí (a ne Jana Kavana, který byl před lety v Kanadě předmětem soudního vyšetřování, že vystupoval v zájmu organizací řízených KGB a teď má možnost se Kanaďanům "pomstít"), tak by se musel zastydět, přiznat sám sobě, že Česká republika má, co se týká lidských práv co dohánět a rozhodl by, že i když Kanada obnovila vízovou povinnost pro Čechy, tak že Česká republika se nebude chovat jako Gromykovi učni a obnovovat ji taky. Ovšem Česká republika NEMÁ civilizovaného ministra zahraničí - má místo toho arogantního osla, na kterého si musí americký ministr zahraničí Colin Powell stěžovat přímo prezidentu Havlovi (i když je to porušením diplomatického protokolu), protože každý ví, že bavit se s Kavanem nemá smysl.

Tudíž ještě jednou - pravidla bezvízového styku (a slušného chování) porušovala Česká republika, nikoliv Kanada - a proto Česká republika neměla právo na "odvetu". Stejný argument - o soustavném porušování zvyklostí z české strany se dá použít i na ty stížnosti, že prý čeští občané jsou vystaveni ponižování, když žádají o kanadská či americká víza. Ano, Češi houfně, přímo v desetitisících, porušují zákony Kanady a USA, zůstávají načerno pracovat v Kanadě a USA na návštěvnická víza celé roky a pak se diví, že se na ně kanadský či americký konzul v Praze dívá podezřívavě? A mají tu drzost vyžadovat odvetná opatření pro cizí návštěvníky do České republiky? Kolik Kanaďanů a Američanů pracuje načerno v České republice?

To, že se kanadský občan a návštěvník České republiky musí do tři dnů hlásit na policii je další nehoráznost a záležitost, která posunuje Českou republiku hlouběji a hlouběji na Balkán a na Východ. Během posledních dvou dnů jsem obdržel velké množství historek o tom, jak to funguje v praxi, o hodinách čekání ve frontě za orientálních podmínek, jak celá cizinecká policie je ovládaná ruskou mafií, o přímo africkém brání úplatků, o neschopnosti úředníků komunikovat v angličtině (ruština jim jde) - a proč vůbec? Je to nutné pro běh věcí v České republice? Jak je možné, že nic takového neexistuje v Kanadě nebo v USA? Asi bude nutno žádat, aby čeští turisté byli pravidelně sekýrováni v Kanadě a museli se tu hlásit na policii či RCMP - aby to tedy bylo fér!

Byl jsem rovněž informován, že v minulých dnech byla při odletu z Ruzyně zadržena a šikanována kanadská občanka, nemluvící česky a bez jakéhokoliv rodinného vztahu k České republice, prostě turistka, protože se nepřihlásila během svého pobytu v České republice na policii. Následkem je, že dvě kanadské cestovní kanceláře vydávají varování pro turisty cestující do České republiky a další travel agent své zákazníky přímo upozorňuje, aby se České republice vyhýbali. To jste chtěli, vy Pseudoevropani?

Česká republika se tedy směle zařadila do šiku zemí, před kterými v cestovních kancelářích varují - jako třeba před cestováním do Bejrútu a nebo do Indonésie nebo na Filipíny, kde marxističtí partyzáni unášejí turisty, drží je jako rukojmí a žádají za ně výkupné. V případě České republiky je jistěže situace daleko lepší - stáváte se pouze obětí ne marxistických partyzánů, ale pouze marxistů ve službách policie a ministerstva zahraničí. Množí se řady těch kanadských občanů, kteří veřejně dávají na vědomí, že za současných podmínek do České republiky cestovat nehodlají a včera se na internetovém listu CS-CLUB (cs-club@humintel.com) objevily i hlasy, žádající organizovaný turistický bojkot České republiky, dokud se situace nezlepší. Jan Kavan, přítel bojkotovaného Fidéla Castra, asi bude muset řešit bojkot způsobený jím samým.

Mám k České republice nepochybně pozitivní vztah (nejen proto, že jsem se tam narodil), myslím si, že Česká republika a její představitelé by si měli více uvědomovat svou „mladší pozici“ (junior status) mezi ostatními demokraciemi a snažit se jim vyrovnat slušností, ne arogancí. Situace, kdy arogantnímu vedení mladé demokracie musí být napohlavkováno - jako v případě Jugoslávie a Kosova - jsou smutné a lze mi jen doufat, že v případě České republiky se to obejde jen napomenutím a slovy z písničky Beatles "...and now, junior, behave yourself!" ("už se, spratku, začni chovat normálně!")Zpátky