Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


Kryštof 004 je jen dalším v řadě trapasů

Jiří X. Doležal

V pondělí (12. dubna 2004, pozn. red. CS-magazínu) vypukl další celorepublikový zátah na řidiče. Účastnilo se jej asi tři tisíce policistů, akce se jmenovala v souladu s tradicí Kryštof, ovšem tentokrát s kódovým označením 004. Další nesmyslná policejní show z celé řady zátahů na řidiče, které mají ještě v letošním roce propuknout.

Ve čtvrtek, čtvrtý den akce Kryštof 004, zhruba kolem 22.30 hodin (to jest v noci, kdy policie ani v den Kryštofa prakticky neměří dodržování rychlosti) vyletěl se silnice vůz vezoucí ministra zahraničních věcí pana Cyrila Svobodu. Stalo se tak zřejmě kvůli příliš vysoké rychlosti.

První policejní show nazvaná Kryštof proběhla už na podzim loňského roku. A jak jistě laskavý čtenář vzpomíná, spočívala v buzerování prakticky kohokoliv, kdo byl v jejím průběhu za volantem zastaven policejní kontrolou. Zvláštní pozornost věnovaly některé hlídky například tomu, zda není ve vozidle prošlá lékárnička.

Od samého počátku Kryštofa číslo jedna spekulovala média o skutečném důvodu velkolepé akce, jež si vyžádala nasazení prakticky všech policistů, které šlo uvolnit. Je samozřejmé, že podobné přehlídky síly nemohou v dlouhodobé perspektivě nic řešit a stav na našich silnicích prostě nelze předělat okázalým předváděním. A tak mrchy novinářské nakonec usoudily, že Kryštof je jen vynikající záminkou, aby se pan ministr vnitra Stanislav Gross mohl opět předvést před televizními kamerami v líbivé roli národního hrdiny, bojovníka proti bezohledným řidičům a pirátobijce. Nehodovost v průběhu prvních dnů Kryštofa 2003 sice trochu poklesla, ale jenom do víkendu, který byl opět zalitý krví "smrťáků a vrátil statistiku tragédií do normálu. Proto krvavý víkend policisté do statistik nezapočítali a mohou formálně vykazovat, že alespoň v pracovních dnech nebyl podzimní Kryštof úplně zbytečný. A to veřejnost ráda vidí...

Naše země, kromě strdí, mléka a medu, totiž oplývá i motorizovanými blby. Není úplně vědecké usuzovat na průměrnou národní zakomplexovanost z typického chování řidičů na volantem, ale jako orientační pomůcka to poslouží. Češi jsou, podobně jako ve spotřebě piva, na špici. Naprostá bezohlednost, kompenzace komplexů méněcennosti a frustrací ze soukromého života jsou na českých silnicích normou. Proto má jakákoliv medializovaná akce "proti bezohledným řidičům" šanci získat svému autorovi vděk národa. A ministr Gross to dobře ví... Takže bylo na celém průběhu loňského Kryštofa poznat, že medializace akce je pro policii stejně důležitá jako kontroly samy. A nebylo to zbytečné - jak ukazují žebříčky oblíbenosti politiků, Kryštof svůj účel splnil. Ministr Gross tradičně vede.

Podobné tyátry zvyšují popularitu politiků, stav na silnicích však nezmění. Ono je totiž - i z výchovy psů, natož řidičů - dobře známo, že chování nemění hrozba trestu, ale jistota, že trest při prohřešku zaručeně přijde. Jinak řečeno: I kdyby bylo Kryštofů dvanáct do roka, budou řidiči dodržovat předpisy jen a jen v den akcí, a navíc pouze tam, kde budou očekávat policejní kontrolu. V ostatní dny se vrátí ke svým prasáckým návykům. Změnit stav na silnicích může jen těžká, neromantická důkladná práce dopravní policie. Účinné jsou každodenní kontroly, denně na jiném místě, vytváření prostředí, kdy řidič jezdící sto padesát prostě ví, že během pár dnů na něj dojde a dostane pokutu.

Monstrakce jsou dobré jen ke zviditelnění politiků. Přestože to jednoznačně média nazvala už loni, ministr Gross Kryštofa zopakoval. Snad alespoň nehoda ministra Svobody přesvědčí jeho kolegu z vlády o nesmyslnosti jeho akcí.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky