Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


Čaj třikrát denně a dost. Plenky prosíme vlastní, řekli pacientům

Martina Riebauerová

I takový je obraz zdravotnictví, které má nového ministra: ač bývá označováno jako "bezplatné", pacienti si do nemocnic musí mnohdy nosit vlastní toaletní papír, jednorázové plenky, někdy i obinadla. MF DNES o tom psala včera (15.04.2004, článek je v tomto čísle CS-magazínu, pozn. red.) - a lidé přidali další zážitky.

Jedna z žen měla například dvaaosmdesátiletého tatínka na interním oddělení pražské nemocnice ve Vysočanech. "Byli jsme hned upozorněni, že máme dodat plenkové kalhotky. Šokující však byla především cedule na dveřích kuchyňky: "Každý pacient má nárok p o u z e na tři hrnky čaje denně." A co pitný režim?" tázala se žena, jež nechtěla zveřejnit své jméno s ohledem na otce. Papírové plenky by měly nemocnice dávat pacientům z vlastního paušálu, ale praxe bývá jiná. "Do léčebny pro dlouhodobě nemocné jsem musela mamince každý týden přinést balík plen za 350 korun," říká Stanislava Nováková z Moravy. "Když jsem se sester zeptala, co dělají lidé, za nimiž příbuzní nejezdí, odpověděly mi, že ti dostávají ty erární. Jednou si sestry vzaly peníze od maminky přímo z peněženky," líčí. Libuše Vodičková z Prahy potvrzuje: "I na dveřích eldéenky v Motole visí cedulky, že pacienti si mají nosit pleny."

Podle zlínského lékaře Jaromíra Vašáta je takzvané "bezplatné zdravotnictví" obrovskou blamáží lidí. "Nemocnice pak v předluženém systému zuřivě šetří, počínaje léky a konče toaletním papírem, na což doplácí především pacient," konstatoval. Nový ministr zdravotnictví včera řekl: "Vím, že se to mnohdy děje a je to ponižující. Budu hledat cestu, jak tomu zabránit."

Ale leccos je jen v lidech. Třeba to, že se toaletní papír často rozkrade. "Až lidé pochopí, že odnést si z nemocnice toaletní papír je pod jejich úroveň, bude vše v pořádku. Zažila jsem situaci, kdy lidé rozkradli chladicí gelové polštářky, a já na operovanou ránu dostala gumovou láhev se zmrzlým obsahem, vážící asi dvě kila. Přála bych tu bolest všem, kteří ty pomůcky ukradli," uvedla Marcela Borýsková.

(MF DNES)Zpátky