Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Ropný drak sahá až do Kazachstánu

Eduard Freisler

Číňané do roka dokončí stavbu ropovodu, který spojí vyspělý východ Číny se zaostalým západem. Z Číny až do Turecka by mohli vlakem cestovat turisté, pokud čínská vláda uskuteční své velkolepé plány.

O Velké čínské zdi, která se vine přes mohutné hory a nekonečné planiny, se říká, že připomíná letícího draka. Čína se nyní chystá na dokončení jiné mamutí stavby, které se přezdívá magický skrytý drak. Řeč je o ropovodu, který má spojit vyspělý východ země se zaostalým západem. Ropovod má dosáhnout délky 4000 kilometrů.

Čínská vláda jde ale ve svých megalomanských plánech ještě dál. Nedávno podepsala smlouvu se sousedním Kazachstánem na výstavbu jiného ropovodu. Ten by měl vést od čínských západních hranic v ujgurské autonomní oblasti v provincii Sin-ťiang přes celý Kazachstán až ke Kaspickému moři, kde jsou obrovské zásoby ropy a plynu. Jeho celková délka by měla být 3000 kilometrů.

Číňané tedy během pár let postaví ropovody v celkové délce sedmi tisíc kilometrů. Jen pro srovnání: například slavná silnice v USA Route 66, které vede z Chicaga přes osm států včetně Texasu, Nového Mexika či Arizony až do Kalifornie, měří zhruba jen 2500 kilometrů.

Na poslední nejdelší části trasy kazašského ropovodu (její délka je 1240 kilometrů) by práce měly začít v těchto týdnech. Zatím není jasné, kdy bude tento ropovod dokončen. "Obě strany se zavázaly, že ropovod od Kaspického moře k čínským hranicím bude dokončen co nejdříve," stálo pouze v oficiálním komuniké obou států při podpisu smlouvy.

Jestliže se o projektu v Kazachstánu neví mnoho konkrétního, čínský ropovod Západ-východ by měl být hotový k 1. lednu 2005. Bylo by to tedy pouhých pět let poté, co tehdejší čínský premiér Ču Žung-ťi tento plán oficiálně odtajnil. Západní území mají získat až 70 procent z celkové investice v řádech miliard dolarů, které jsou součástí výstavby "skrytého draka". Čínská vláda chce na západě především vybudovat novou infrastrukturu a pokusit se zmodernizovat tamní města, aby i do těchto odlehlých a nepřístupných míst přilákala investory.

Ropovod Západ-východ má vést přes devět provincií na severu země. Ropa od letošního ledna již proudí pěticí z nich. Celkové náklady se zatím vyšplhaly na 24 miliard dolarů. Přirovnání ke skrytému draku je zcela namístě. Ropovod Západ-východ totiž například povede přes poušť Gobi, horami Tchaj-chang i přes oba čínské veletoky.

Ropovody ale nejsou jediným bodem čínských plánů. Společně s Kazachstánem se chtějí Číňané podílet i na výstavbě železnice. Podle BBC by tak jednou mohly vlaky jezdit z Číny přes Kazachstán až například do Istanbulu.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky