Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Hledání léku proti obezitě je výzva

Eva Hníková

Hledání léku proti obezitě je výzva, říká MUDr. Martin Haluzík, čerstvý laureát ceny Učené společnosti České republiky určené pro mladé vědce

Revoluce v medicíně: snížení hladiny cukru v krvi u lidí po těžké operaci či dopravní nehodě jim může zachránit život.

LN: Nyní se podílíte na rozsáhlém mezinárodním projektu, který financuje Evropská unie. Co je jeho cílem?

Chceme pomoci především pacientům na jednotkách intenzivní péče. Lidé, kteří se zotavují z těžkých operací či dopravních nehod, totiž mají v důsledku stresu zvýšenou hladinu cukru v krvi. Lékaři tomu v minulosti nevěnovali velkou pozornost. Zvýšení hladiny cukru v krvi totiž po čase většinou odezní samo. Revoluci v přístupu k těmto pacientům však vyvolala nedávná studie belgických lékařů. Mnozí její důležitost přirovnávají dokonce k objevu antibiotik. Ukázalo se totiž, že normalizace hladiny cukru prostřednictvím inzulínu omezuje zdravotní komplikace, a dokonce vede k poklesu úmrtnosti. Pro lékaře a sestry je však velmi pracné určit přesnou velikost potřebné dávky inzulínu. Pomoci by jim mělo právě zařízení, na jehož vývoji a testování budeme spolupracovat s řadou evropských pracovišť. Přístroj se má skládat ze senzoru, inteligentního centra a dávkovače. Senzor zavedený do žíly, tepny nebo do podkoží bude automaticky měřit hladinu cukru. Získanou informaci předá inteligentnímu centru. To informaci vyhodnotí a odešle pokyn do dávkovače inzulínu. Takové zařízení by v budoucnu mohlo usnadnit také život mnoha diabetikům. Ti si dnes musejí sami zjišťovat hladinu glukózy v krvi a píchat potřebné dávky inzulínu.

LN: Jak vypadají vaše budoucí plány?

Rád bych přispěl k objevení léku, který pomůže lidem s nadváhou. O něco takového se však snaží tisíce špičkových vědců na celém světě a jen nepatrný zlomek z nich může uspět. Hledání léku proti obezitě je velká výzva.

LN: Proč jste se začal zabývat právě zkoumáním metabolismu a obezity?

Ve třetím ročníku studia na medicíně jsem chtěl své dosavadní poznatky využít i v praxi. Od kamarádky jsem se dozvěděl, že pražská Všeobecná fakultní nemocnice hledá zdravotní sestry pro III. interní kliniku. Ta se specializuje také na metabolické a hormonální poruchy. Nastoupil jsem na kliniku jako zdravotní bratr. Práce se mi zalíbila a zhruba po roce jsem začal uvažovat o tom, že bych se rád zapojil i do výzkumu. Profesor Schreiber shodou okolností zrovna hledal asistenta. Začal jsem u něj tedy pracovat a to výrazně ovlivnilo i zaměření mého vlastního výzkumu.

LN: V souvislosti s obezitou se dnes hovoří o socioekonomickém problému...

Lidstvo se po téměř celou dobu své existence potýkalo s nedostatkem potravy. Dnes mají lidé ve vyspělých zemích jídla naopak nadbytek. Zároveň jim však zpravidla chybí pohyb. Nejdále v tomto směru došly Spojené státy. Potraviny jsou v USA velmi laciné a i ti nejchudší si mohou dovolit kaloricky bohatou stravu. S obezitou se však pojí celá řada zdravotních komplikací. Například zvýšené riziko výskytu nádorů, cukrovky druhého typu, vysokého tlaku, nemocí srdce a cév. Léčení mnoha chorob je problematické a drahé. Počet lidí s nadváhou neustále stoupá. V České republice trpí obezitou zhruba třicet procent populace. Skupina lidí s nadváhou tak spotřebovává stále větší část prostředků ze zdravotního pojištění a obezita se stává velkým ekonomickým problémem. Platí také, že nejpostiženější sociální skupinou jsou méně vzdělaní lidé. Ti si totiž často neuvědomují, jak velkou hrozbu pro jejich zdraví obezita představuje.

LN: Jak vlastně nadváha způsobuje vznik cukrovky?

Na tuto otázku zatím nemůžeme zcela jednoznačně odpovědět, uvažujeme o dvou základních mechanismech. Tukové buňky člověka, který tloustne, už v určitém okamžiku nezvládají ukládat přebytečný tuk. Ten se pak soustřeďuje především v játrech, ve slinivce břišní a ve svalech. Díky tomu se lidský organismus stává necitlivým na inzulín. A právě tento hormon slinivky břišní reguluje za normálních okolností hladinu cukru v krvi a zabraňuje vzniku cukrovky. Platí také, že tuková tkáň produkuje celou řadu hormonů. U štíhlého člověka zajišťuje jejich vzájemné působení rovnováhu metabolických procesů v těle. Nadváha však stabilitu zpravidla naruší. Některých hormonů je nadbytek, jiných naopak nedostatek. Vzniklá nerovnováha hormonů a ukládání tuku do jater či svalů vyvolávají necitlivost na inzulín a následně i cukrovku druhého typu.

LN: Který z výsledků svých vědeckých studií považujete za nejzajímavější?

Při pobytu v USA jsem zkoumal myši, které neměly tukovou tkáň. I u těchto zvířat se poměrně krátce po narození rozvinula velmi těžká cukrovka - onemocnění spojované především s obezitou. Nedostatek tukové tkáně významně ovlivňuje také metabolismus člověka. U žen s extrémně sníženým obsahem tuku v organismu jsme například zaznamenali narušení menstruačního cyklu a hormonální změny. Až další studie však ukáží, zda jsou tyto poznatky opravdu důležité. Zatím se zdá, že ideální je mít určité přiměřené množství tukové tkáně.

LN: Potěšilo vás ocenění udělené Učenou společností ČR?

Cena, kterou jsem v pondělí dostal, mi udělala obrovskou radost. Česká Učená společnost pro mě představuje elitu národa. Členství v ní je založeno na vědeckých kvalitách. Ocenili mě lidé, od kterých si toho vážím nejvíce.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky