Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Za 31 let nás bude polovic

Lenka Petrášová

Méně dětí než v Česku přichází na svět už jen na Ukrajině. Česko nejenže vymírá, ale dětí se u nás rodí tak zoufale málo, že jsme v Evropě na předposledním místě. A to už šest let.

Pokud se nic nezmění, klesne v Česku počet obyvatel na polovinu za 31 let. Za 300 let tu bude žít už jen 62 tisíc lidí, což je asi tolik, kolik jich bylo v pravěku. Nikdo zatím neví, jak tento trend změnit. "Koncepce se teprve chystá. Odbor rodinné politiky je nový, vznikl letos," vysvětluje ředitelka odboru sociální politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí Marie Kudlová.

Dětem hrozí chudoba

Z výzkumů navíc vyplývá, že ne důchodcům, ale rodinám s dětmi nejvíc hrozí chudoba. Prakticky každé jedenácté dítě v zemi žije v prostředí, které je na hranici bídy. "Nejhůř jsou na tom neúplné rodiny, kde chudoba hrozí třetině z nich, a rodiny se třemi a více dětmi. Chudoba ohrožuje každou pátou vícečetnou rodinu," říká demografka Jitka Rychtaříková. "Není divu - podpora státu rodinám se dvěma dětmi klesla v porovnání s dobou před patnácti lety na necelou třetinu," vysvětluje odbornice z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Rychtaříková navrhuje inspirovat se například rakouským modelem. "Stát tam dotuje náklady na dítě až z jedné poloviny, a to formou přídavků a nejrůznějších slev. Část vybraných daní jde do fondu rodiny a z toho se to vše financuje. Platí - peníze se přerozdělují ne mezi bohatými k chudým, ale od bezdětných k rodičům." Pokles porodnosti se v Rakousku zastavil. Co však chystají české politické strany?

Každá z nich nabízí jiné řešení. ODS nechce podporovat další nebo vyšší příspěvky rodičům. Její heslo je: umetat rodinám cestu k bydlení. "Je třeba zrušit daň z převodu nemovitostí a darovací daň tam, kde byt či dům přechází z rodičů na děti. A zvýšit podporu státu na stavební spoření," říká stínová ministryně sociálních věcí Alena Páralová. Kdy? "To je věcí vyjednávání."

Sociální demokracie chce přilepšit rodinám nižší střední třídy změnou, která jim vynese do kasiček pár desetikorun až stokorun navíc. Rodiny by napřesrok měly dostávat přídavky na děti stejné, a to v té nejvyšší hranici, jaká existuje.

Lidovci hlásají úlevy na daních pro ty, kteří přijmou ženu s dítětem na zkrácený úvazek. "Je to z Evropy známý způsob, jak skloubit mateřství a kariéru," říká Ludmila Millerová (KDU-ČSL). Nápad chtějí lidovci prosadit za rok.

Nejpropracovanější metodu, jak zařídit víc kočárků v ulicích, má Unie svobody. "Chceme prodloužit vyplácení mateřské místo 28 týdnů na 36 měsíců. A odstupňovat tyto peníze podle toho, jaký plat žena měla před narozením dítěte, aby ten šok z finančního propadu nebyl tak hluboký pro ty, co vydělávají víc," popisuje Helena Rögnerová. Kde na to vzít? Reformou nemocenských dávek.

Kolik dětí se rodí ženám v Evropě?

Irsko 2,0

Francie 1,89

Norsko 1,75

Slovensko 1,19

Česko 1,17

Ukrajina 1,10

Poznámka: Počet dětí na ženu v plodném věku. Zdroj: údaje Rady Evropy

(MF DNES)Zpátky