Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Při autonehodě mě ještě okradli

Petr Kučera

Hned dvojí smůlu měl Michal Červeň, když se v březnu vracel na svém motocyklu ze zaměstnání. Na jedné křižovatce v Praze 9 jej srazil nepozorný motorista. A když se v nemocnici probral po čtyřech hodinách z bezvědomí, zjistil, že ho mezitím ještě někdo okradl.

"Z nehody si nevzpomínám na nic. Vím jen, že mi v křižovatce vjel do cesty osobní vůz. Když jsem přišel k sobě na jednotce intenzivní péče, zjistil jsem, že mi mezitím zmizela má kožená peněženka se zhruba 19 tisíci korunami, které jsem vezl z firmy. Byly tam koruny a nějaká eura," říká Červeň.

Zajímavé je, že osobní doklady, technický průkaz od motocyklu, kreditní karty a další doklady, které nosil rovněž v pouzdru s penězi, mu zůstaly. V kapsách motorkářské bundy zůstaly i další ne právě laciné předměty: digitální fotoaparát a mobilní telefon.

"U lůžka na mne čekala dopravní policistka, kvůli vyšetření té nehody. Chtěla po mě občanku, tak jsem jí řekl, ať si jí vezme z peněženky z kapsy v bundě. Občanka tam byla, peněženka ne," vzpomíná Michal Červeň. Že bych peněženku při nehodě ztratil. je vyloučeno. Kapsy jsou konstruované tak, že to prostě nejde. Stejně je hloupost, že by mi z pouzdra doklady vypadly. Prostě je někdo vyndal, dal mi je zpátky do kapsy a peněženku si nechal," je přesvědčený.

Podle záznamů personálu Fakultní nemocnice Bulovka, kam jej záchranná služba odvezla, už u sebe žádné peníze neměl. Alespoň na seznamu pacientových věcí, který sepisují lékaři při přebírání pacienta na příjmové ambulanci, nejsou uvedeny. Musely tedy zmizet někdy po nehodě nebo při převozu záchrankou.

Pan Červeň ztrátu okamžitě nahlásil a hned po propuštění z nemocnice podal trestní oznámení. Už po pár týdnech mu v květnu přišlo vyrozumění, které jej rozladilo: policejní vyšetřovatelé uznali, že k trestnému činu krádeže došlo, ale protože nenašli pachatele, případ odložili.

Michal Červeň se domnívá, že policisté neodvedli pořádnou práci. Vůbec je například nezarazila nelogičnost ve výpovědi osádky sanitního vozu. "Tvrdili, že jsem měl u sebe jen občanský průkaz, který jsem jim prý sám vydal. Sami mi prý žádné věci neodebírali. Ale jak jsem jim mohl dávat občanku, když jsem byl v bezvědomí?" ptá se okradený. "To je vyloučeno."

Proti rozhodnutí policie odložit případ podal hned stížnost. Nevěří ale, že by něco změnila. "Nejde mi ani tak o ty peníze, ty vem čert, ale o princip. Když vás někdo okrade v bezvědomí po nehodě, je to hyenismus. Chápu, že toho má policie hodně, ale její přístup mi přijde alibistický," podotýká.

Nehoda se naštěstí obešla bez vážnějších následků na zdraví, pouze motocykl je na "odpis". Ztracené tisíce už oželel i zaměstnavatel. "Nakonec musím být rád, že se mi neztratily i bankovní karty a doklady. To bych si ještě musel vzít dovolenou, abych si po úřadech vyřídil nové," konstatuje smířeně pan Červeň.

Ponaučení

Ohlídat majetek zraněných při dopravní nehodě je povinností policie. Problém je v době, než policisté na místo dorazí. Pokud je řidič v bezvědomí a poblíž není nikdo známý či příbuzný, je lidem, kteří se neštítí ho v takové situaci ještě okrást, prakticky vydán na pospas. Případ pana Červeně bohužel není zdaleka ojedinělý.

Posádky vozů pražské záchranné služby mají interním předpisem výslovně zakázáno sahat člověku v bezvědomí do kapes či do osobních věcí. Pokud chtějí pacienta identifikovat, musí jim doklady vydat on sám, nebo musí počkat na příjezd policie. Nařízení bylo vydáno poté, co byli před pěti lety lékaři pražské záchranky odsouzeni za okrádání pacientů při převozu.

Pokud nejste spokojeni s tím, že policejní vyšetřovatelé váš případ pro nedostatek důkazů odložili, můžete proti tomuto jejich rozhodnutí podat stížnost. Na její podání máte obvykle tři dny po doručení vyrozumění.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky